USD'nin küresel ticaretteki hakimiyeti, değişen jeopolitik ve ABD bankacılık sistemi etrafındaki gelişmeler arasında büyük zorluklarla karşı karşıya.

CNN, ABD Dolarının Küresel Üstünlük Erozyonuna Dikkat Çekiyor - Bitcoin, Uluslararası Anlaşmalarda ABD Dolarının Yerini Alacak ve BTC

USD'nin küresel ticaretteki hakimiyeti, değişen jeopolitik ve ABD bankacılık sistemi etrafındaki gelişmeler arasında büyük zorluklarla karşı karşıya.
Birçok yatırımcı, Bitcoin'in gelecekte dünyanın küresel para birimi olarak ortaya çıkacağına bahse giriyor.

Küresel jeopolitiğin değişen dinamikleri ve ABD finansal sistemindeki mevcut makro gelişmeler arasında, ABD Doları, küresel finans dünyasındaki ebedi hegemonyasına yönelik yakın tehditlerle karşı karşıya. Rusya-Ukrayna savaşının ardından ABD'nin ekonomik rakibi Çin, küresel ticarette Yuan kullanımını zorlamak için Rusya ile birlikte çalışıyor.

Ayrıca ABD Dolarını devre dışı bırakmak ve doğrudan Yuan üzerinden petrol alımları yapmak için önemli Amerikan müttefikleri ve Suudi Arabistan gibi petrol ortaklarıyla el ele verdi. CNN, USD'nin hakimiyetinin son zamanlarda nasıl düşüş eğiliminde olduğunu açıklayan bir rapor yayınladı.

Küresel finans endüstrisindeki bu önemli gelişmeler ortaya çıkarken, finans meraklıları ABD dolarının yerini neyin alacağını merak ediyor. Kripto meraklıları, USD'nin aşındıran üstünlüğünün merkezi olmayan dijital varlıklara destek sağlayacağına inanıyor.

Çok kutuplu bir dünyaya doğru ilerlerken, birçok kişi Bitcoin'in gelecekte dünyanın para birimi olabileceğine inanıyor. Merkezi olmayan blockchain teknolojisi ile desteklenen Bitcoin (BTC), düşük maliyetlerle daha hızlı sınır ötesi işlemleri kolaylaştırır.

Küresel Finansta Bitcoin'in Rolü

Son birkaç yılda, dünya çapında Bitcoin'in benimsenmesi zamanla hızlandı. Sadece perakende oyuncular değil, aynı zamanda büyük finans kurumları ve hatta şirketler Bitcoin'e maruz kalmak ve BTC rezervlerini korumak istiyor.

Bitcoin çok değişken bir varlık sınıfı olmaya devam etse de, yavaş yavaş geleneksel finansa karşı bir koruma aracı olarak ortaya çıkıyor. Bitcoin'in ABD ve Avrupa'daki son bankacılık krizine karşı performansı, hedge statüsünün bir kanıtı oldu.

Bankacılık krizi bu ay küresel piyasalarda gerginlik yaratırken, Bitcoin güç kazanmaya devam etti. Bitcoin (BTC) fiyatı, yıldan bugüne şimdiden %70'ten fazla arttı ve hisse senetlerinden altına kadar neredeyse her varlık sınıfından daha iyi performans gösterdi. Bankacılık krizi sırasında Bitcoin'in dayanıklılığı, dünya genelindeki yatırımcıların dikkatini çekti.

Bitcoin 28.000 dolara yükselmiş olsa da, dünyanın en büyük kripto parasının likiditesi 10 ayın en düşük seviyesine indi. Bloomberg'e konuşan Kaiko'dan Conor Ryder şunları söyledi:

ABD borsalarındaki ve özellikle USD çiftlerindeki likidite, bankacılık korkuları nedeniyle en sert darbeyi aldı. Görünüşe göre BTC'deki son fiyat rallisinin büyük bir nedeni likidite eksikliğinden kaynaklanıyor, derinlik düşük olduğunda, sadece aşağı değil, aynı zamanda yukarı yönde de daha az destek var.

Öte yandan, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik kurumsal talep de güçlü olmaya devam ediyor. 52 yaşındaki borsa operatörü Nasdaq, kripto müşterilerine saklama çözümleri sunmak üzere lisans almak için NYDFS'den onay bekliyor

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ