Coinbase CEO'su, Elon Musk'ın ChatGPT gelişiminin durdurulması konusundaki tutumuna karşı çıktı.

Coinbase CEO

Coinbase CEO'su, Elon Musk'ın ChatGPT gelişiminin durdurulması konusundaki tutumuna karşı çıktı.
ChatGPT, son zamanlarda UNESCO da dahil olmak üzere eleştirilere maruz kaldı.

ChatGPT gibi Yapay Zeka (AI) uygulamalarının geliştirilmesi konusunda Tesla ve Twitter CEO'su Elon Musk ve Coinbase kurucu ortağı ve CEO Brain Armstrong dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük teknoloji liderlerinden bazıları arasında ince bir düşmanlık var.

Elon Musk'ın, gelişmiş AI çözümlerinin geliştirilmesine ilişkin 6 aylık bir moratoryumun uygulanmasını isteyen bir Açık Mektup imzalamak için 1.600'den fazla diğer teknoloji liderine katıldığını hatırlayın. Buna yanıt veren Brian Armstrong, böyle bir hareketin genel olarak inovasyonu nasıl güçlendireceğine inandığını vurgulayarak, bu çağrının bir parçası olmadığını söyledi.

Brian Armstrong yakın tarihli bir tweet'inde "Beni bunun kötü bir fikir olduğunu düşünenler arasında sayın" diye yazdı. “Bu konuda karar verecek 'uzman' yok ve birçok farklı aktör asla aynı fikirde olmayacak. Komiteler ve bürokrasi hiçbir şeyi çözmeyecek.”

Armstrong, yeni teknolojinin savunucusudur ve kripto ekosisteminin ortaya çıkışından bu yana on yıldan fazla bir süre sonra hala yaşadığı direnci göz önünde bulundurarak, yapay zekayı desteklemede daha proaktif hale geldi. Armstrong, yalnızca yapay zekanın bir savunucusu değil, aynı zamanda OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT uygulamasının da bir kullanıcısı.

Coinbase, Amerikalı düzenleyicilerle işleri düzeltmek için Armstrong liderliğindeki borsanın en son proaktif hareketinde menkul kıymet belirteçlerini incelemek için aracı kullanıyor. ChatGPT'nin iyi yönlerini göz önünde bulunduran Armstrong, teknolojinin olumlu yönlerinin kötü yönlerinden çok daha ağır bastığını söyledi.

“Pek çok teknolojide olduğu gibi, tehlikeler var, ancak ilerlemeye devam etmeliyiz çünkü iyiler kötülere ağır basıyor. Fikir pazarı, merkezi planlamadan daha iyi sonuçlara yol açar" dedi ve ekledi: "Korkunun ilerlemeyi durdurmasına asla izin vermeyin ve herhangi birinin merkezi bir otoritede kontrolü ele geçirmeye çalışmasına karşı dikkatli olun."

Pek çok kişi, siyasi ve sosyal çağrılar da dahil olmak üzere çok önemli olduğu düşünülen bazı sorulara yanlış yanıtlar verdiğine inanılan ürünü için OpenAI'yi çağırdı.

ChatGPT ve AI'nın Yoğunlaştırılan İncelemesi

OpenAI'nin ChatGPT'sinin ortaya çıkışı, piyasaya sürüldüğü ilk birkaç ayda 100 milyondan fazla kullanıcı kaydettiği için dünyayı kasıp kavurdu. Sadece birkaç hafta önce, daha da gelişmiş bir yetenek sergileyecek şekilde GPT-4 sürümü piyasaya sürüldü.

Sonuç olarak, ChatGPT'nin insanların işlerini ellerinden alma ve toplumsal eşitsizliğe neden olma eğilimi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) uluslararası kuruluşlarında derin endişelere yol açmıştır.

UNESCO, organizasyon sektördeki potansiyel kırılganlığı azaltmaya çalışırken yapay zeka sistemleri için küresel bir çerçevenin geliştirilmesi çağrısında bulundu. UNESCO'nun yanı sıra, Yapay Zeka ve Dijital Politika Merkezi de FTC Yasasının Beşinci Bölümünün ihlali nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) OpenAI'ye karşı resmi bir şikayette bulundu.

Eleştirilerle, ChatGPT'nin ilerlemesinde ve kripto endüstrisindeki potansiyel etkisinde bir duraklama görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ