Ayda 20 milyondan fazla görüntülemeye ve toplam 30 milyondan fazla hesaba sahip ABD kripto para borsası Coinbase, BuzzFeed News raporuna göre Clearview AI yüz tanıma teknolojisini test etti. Ancak, Coinbase testin müşteri verilerini içerdiğini reddet

Coinbase Clearview Yüz Tanıma Yazılımını Test Etti

Ayda 20 milyondan fazla görüntülemeye ve toplam 30 milyondan fazla hesaba sahip ABD kripto para borsası Coinbase, BuzzFeed News raporuna göre Clearview AI yüz tanıma teknolojisini test etti. Ancak, Coinbase testin müşteri verilerini içerdiğini reddetti.

Tartışmalı yazılım, New York Times makalesinde, kullanıcıların veya yayıncıların rızası olmadan "milyonlarca web sitesi ve sosyal medya platformundan" çıkarılan üç milyardan fazla görselin bulunduğu veritabanını ortaya çıkardığı için yoğun bir inceleme konusu olmuştur.

Clearview AI, Facebook, Google ve Twitter da dahil olmak üzere bu şirketlerin ve platformların bazılarının yasal işlemleriyle tehdit edildi.

Clearview’in CEO'su Hoan Ton-That, daha önce yazılımın sadece kolluk kuvvetleriyle konuşlandırıldığını ve işinin yalnızca ABD ve Kanada'ya odaklandığını iddia etmiş olmasına rağmen, anonim bir kaynak, tüm müşteri listesini BuzzFeed'e gösterdi. Listede 26 ülkeden binlerce kuruluş vardı.

İzliyorlar

Walmart, Macy ve Best Buy gibi şirketler ile ev isimleri, üniversiteler, liseler, bankalar, devlet kurumları ve birden fazla polis departmanı ile birlikte listede yer alıyor.

Ancak Coinbase'in dahil edilmesi, gizlilik için güçlü bir dürtü ile karakterize edilen kripto para birimi endüstrisindeki birçok kişi için bir sürpriz olacak. Borsa sözcüsü BuzzFeed'e "güvenlik ve uyumluluk konusundaki benzersiz ihtiyaçları" nedeniyle Clearview'i test ettiğini söyledi.

Sözcü şunları kaydetti:

“Güvenlik ve uyum ekiplerimiz, hizmetin çalışanları ve ofisleri fiziksel tehditlere karşı koruma ve dolandırıcılığı araştırmak için çabalarımızı anlamlı bir şekilde destekleyip destekleyemeyeceğini görmek üzere Clearview AI'yi test etti. Şu anda Clearview AI'yı kullanma konusunda herhangi bir taahhütte bulunmadık. ”

Müşteri veritabanında listelenen şirketlerin birçoğu ürünü bireysel hesaplarla deniyor gibi görünse de, bazıları görünüşe göre üst yönetim bilgisi olmadan - Coinbase’in yanıtı testin onaylandığını gösteriyor.

Yüz Tanıma Artık Yaygın

Şu anda ABD'de düzenlenmeyen yüz tanıma teknolojisinin kötüye kullanılması potansiyeli, bazı devletlerin mevzuatı tamamen yasadışı ilan etmesini sağladı.

Senoia Polis Departmanından bir kaptan BuzzFeed'e “Tıpkı bir polis memuruna silah vermiş gibi. Umarım onu düzgün kullanır ve yanlış kullanmaz ve eğitimini hatırlar. Uygun ve dikkatli bir şekilde kullanılırsa iyi bir araçtır.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ