Kriptopara borsası Coinbase, fiyat besleme sürecinin esnekliğini artırmak için kendi fiyat Oracle’ı yayınladı.

Coinbase, DeFi Alanına Odaklanmayı Genişlettiği İçin Bir Fiyat Oracle’ı Başlattı

Kriptopara borsası Coinbase, fiyat besleme sürecinin esnekliğini artırmak için kendi fiyat Oracle’ı yayınladı.

Bir Oracle merkezi olmayan bir ağa gerçek dünya verileri sağlayan üçüncü taraf bir fiyat feedidir. Şu anda, neredeyse tüm Açık Finans (DeFi) platformları, borç verme, marj ticareti ve türevleri gibi hizmetler sunmak için fiyat kesintilerine güveniyor. Uniswap ve Kyber'in her ikisinde de yaygın olarak kullanılan oracle’lar bulunur.

Bununla birlikte, bu fiyat besleme süreci uzun zamandır merkezi bir kuruluş tarafından sürdürüldüğü için eleştirilmektedir. Akıllı sözleşme verilerin doğruluğunu doğrulayamadığından da risk doğurur. Yakın zamanda yüksek profilli bir durumda, Kyber’in fiyat feed'ini kullanan DeFi borç verme protokolü bZx, 2.388 ETH kaybına neden olan bir saldırıya maruz kaldı.

Coinbase Perşembe günü, herkesin zincirdeki fiyat verilerini yayınlamasına izin veren imzalı bir fiyat feed'i olan Coinbase Oracle'ı başlattı. Veriler Coinbase Pro API'sinden alınıyor ve her dakika güncelleniyor. Kullanıcılar, hem BTC-USD hem de ETH-USD pazarları için imzalı fiyat verileri elde etmek için Coinbase Oracle API'sinden yararlanabilir.

Açıklamaya göre, bir borsa gibi zincir dışı bir kaynaktan veri almak genellikle kullanıcıların yayıncının doğru fiyatları yayınladığına ve imzalama anahtarının güvenliğinin ihlal edildiğine güvenmesini gerektirir, ki bu da "tarihsel olarak, Bahis miktarı yüksek duruma işaret ediyor."

Öte yandan Coinbase Oracle ile veriler Coinbase'in özel anahtarı tarafından zaten imzalanmış olduğundan, kullanıcıların yayıncıya güvenmesi gerekmez. Oracle, Coinbase borsası ile aynı anahtar güvenlik altyapısını kullanır ve herkes Coinbase Price Oracle genel anahtarıyla verileri doğrulayabilir. Oracle ayrıca, varlığın beklenen oynaklığından veya son rapor edilen fiyatından sapan veri noktalarını işaretleyen ve reddeden bir filtreleme mekanizmasına da sahiptir.

Özellikle, Coinbase dışında bir dizi proje daha esnek fiyat feed'i tasarımları bulmaya çalışıyor.

Örneğin, 2. çeyrekte piyasaya sürülecek olan Uniswap Sürüm 2, potansiyel saldırganların kehanetten ödün vermesini daha maliyetli hale getirmek için fiyat feed modelinde birkaç değişiklik yapacak.

 Bitcoin sabitli ERC-20 tokenının Nisan ayı sonlarında piyasaya sürülmesi tBTC, fiyat feed'ini daha merkezi olmayan hale getirmek için bir "üçüncü taraf meydan okuma sistemi" uygulayacak. Compound, sürece daha fazla şeffaflık getirmek için bir "Açık Oracle Sistemi" de geliştirmiştir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ