Dünden beri yaşanan Bitcoin Cash krizi herkesin malumu. Coinbase’in borsası olan GDAX, Bitcoin Cash’i sisteme aldıktan sadece dakikalar sonra ticaretini durdurdu. Hali hazırda var olan sistemde şu an için sadece BCH’nin gönderilip alınmasına izin veriliyor. 

Evvelsi gün GDAX Twtiter üzerinden “büyük değişkenlikler” gözlemlendiği için ticaret işlemlerini durdurduğunu da açıkladı. 

Müşterilerimize GDAX üzerinden Bitcoin Cash (BCH) güncellemesini sunmak istedik. 
19 Aralık 2017, 16:00 PST’de (pasifik standart zamanı) GDAX üzerinden üç adet sipariş defteri açtık. BCH’nin bütün sipariş defterleri bildirim moduna alındı ve müşterilere alış-satış emri verme fırsatı sunularak likidite yaratılmaya çalışıldı. 
17:20 PST’de BCH-USD ticaretine onay vermeye başladık. BCH-EUR ve BCH-BTC emirleri sadece bildirim modunda kalabildiler. 
17:22 PST’de ticareti durdurduk çünkü BCH-USH ödemelerinde ciddi değer değişkenliği ve dalgalanmalar fark ettik. Önce durdurduk, sonra bekleyen alış-satış emirlerini reddettik ve bütün BCH sipariş defterlerini temizledik. Bu kararı da çok daha adil ve düzen içinde bir piyasa oluşabilmesi için aldık. 
BCH sipariş defterleri 20 Aralık, 09:00 PST’de gene açılacak. Bütün BCH sipariş defterleri bildirim modunda ve minimum 1 saat likidite yaratılabilmesi için açık tutulacak. Bunlar gerçekleşirken piyasa hareketlerini de yakında izlemeye devam edeceğiz.

Şunu da söylemekte fayda var. Bitcoin Cash ticareti durdurulmadan önce fiyatı 9.000$’a kadar çıktı. Şu anda Bitcoin Cash’in değeri ortalama 2.300$ bandında. Aradaki farkı çok da belirtmeye gerek yok. 

Tabii tüm bunlar olurken Coinbase çalışanlarının da “insider trading” yaptığına dair iddialar var. Yani herkes öncesinde haberi varken Bitcoin Cash’e paralarını yatırmış olabilir. Şirket çalışanları açıklamadan önce düşük fiyattan Bitcoin Cash satın alıp, GDAX duyurusu yapıldıktan sonra insanların ilgi göstermesiyle paralarını sadece bir saat içinde üçe dörde katlamış olabilir. Coinbase’ten yöneticilerinden gelen açıklama gecikmedi elbette.

Görünen o ki Bitcoin Cash diğer değerler karşısında bizim duyurumuzdan saatler önce değer kazanmaya başladı. Eğer herhangi bir çalışanın ya da üçüncü parti kişilerin direkt ya da dolaylı olarak konuya bir dahlini bulursak anında işine son verileceğinden ve yasal tüm işlemlerin başlatılacağından emin olabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ