Kripto borsası Coinbase, şirketin Celsius Network, Voyager Digital ve Three Arrows Capital (3AC) dahil olmak üzere iflas eden firmalara “finansman riski olmadığını” doğruladı.

Coinbase, İflas Eden Kripto Firmaları Celsius, Voyager, Three Arrows Capital

Coinbase: 'Bu Tür Riskli Borç Verme Uygulamalarına Girmedik'

Nasdaq listesinde yer alan kripto para borsası Coinbase, Çarşamba günkü bir blog yazısında kripto para finansmanı yaklaşımını netleştirdi. Gönderi, Coinbase Institutional başkanı Brett Tejpaul, Prime Finance başkanı Matt Boyd ve Kredi ve Piyasa Riski başkanı Caroline Tarnok tarafından yazılmıştır.

Coinbase, “Celsius, Three Arrows Capital (3AC), Voyager ve diğer benzer karşı taraflar gibi kuruluşları çevreleyen ödeme gücü endişeleri, yetersiz risk kontrollerinin bir yansımasıydı ve ek mücadele eden firmaların raporları hızla iflas, yeniden yapılandırma ve başarısızlık hikayeleri haline geliyor” dedi. Yöneticiler ayrıntılı olarak şunları ekledi:

Özellikle, buradaki sorunlar öngörülebilirdi ve aslında doğası gereği kriptoya özgü değil, krediye özgüydü.

“Bu firmaların çoğu, daha uzun vadeli likit olmayan varlıklarla uyuşmayan kısa vadeli borçlarla aşırı kaldıraçlıydı” dediler.

“Bu piyasa katılımcılarının bir kripto boğa piyasasının çılgınlığına kapıldığına ve risk yönetiminin temellerini unuttuklarına inanıyoruz. Korunmasız bahisler, Terra ekosistemine yapılan devasa yatırımlar ve 3AC tarafından sağlanan ve dağıtılan devasa kaldıraç, riskin çok yüksek ve çok yoğun olduğu anlamına geliyordu,” diye açıkladı yöneticiler, vurgulayarak:

Coinbase'in yukarıdaki gruplara herhangi bir finansman riski yoktu. Bu tür riskli kredi uygulamalarına girmedik.

Geçen yıl Eylül ayında Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) lansmana devam etmesi halinde şirketi dava etmekle tehdit etmesinin ardından Borç Verme programının başlatılmasından vazgeçti .

Coinbase yöneticileri ayrıca şirketlerinin “finansman işimizi ihtiyatlı ve müşteri odaklı bir şekilde oluşturmaya odaklandığını” belirtti.

Kripto borç verenler Celsius Network ve Voyager Digital , kripto hedge fonu Three Arrows Capital'in 15. Bölüm iflas başvurusunda bulunmasının ardından bu ayın başlarında Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu.

Coinbase ayrıca blog gönderisinde şunları da açıkladı:

Coinbase, yukarıda listelenen şirketlere karşı karşı taraf riskine sahip olmasa da, Coinbase'in girişim programı Terraform Labs'a maddi olmayan yatırımlar yaptı.

Singapur merkezli Terraform Labs, çökmüş kripto para birimi terra (LUNA) ve stablecoin terrausd'un (UST) arkasındaki şirket. Firma şu anda Güney Koreli yetkililer ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından araştırılıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ