Daha bir kaç gün önceydi Bitcoin Cash Coinbase'de listelenmesinin ardından ilginç bir şekilde 9000$ a kadar yükseldi ve şaibeli bir başlangıç olduğuna dair bir çok şüphe uyandırdı. Şimdi bu iddaları güçlendirecek yeni kanıtlar ortaya çıkıyor.

Girişimci ve kriptokrasi meraklısı Albert Renshaw, Coinbase ve ona bağlı kripto borsası GDAX'in geçen günlerde Bitcoin Cash i listeledikleri gün insider trading yapıldığına dair yeni deliller ele geçirdiğini duyurdu.

Forbes ile yaptığı bir görüşmede "GDAX/Coinbase'in BCH lansmananında içeriden bilgi ile satış yapıldığına dair bir örnek yakaladım" dedi.

Reddit sitesinde r/Coinbase subredinde geçen bu konuşmayı referans gösteriyordu.

Konuda vurgulanmış olan yorumlar bu gün silinmiş durumda ancak Archive.is te tamamen arşivlenmiş.

Olay Zaman Akışı

Yukarida ki ekran görüntüsü mukiwa2 isimli kullanıcının yorumlarına odaklanmaktadır.

Konuşma 20 Aralık 2017'de arşivlendi ve Coinbase, BCH'ın listelenmesini ilan etmmesinden bir gün önce "2 gün önce" zaman damgası yaparak(bkz. Mukiwa2'nin ilk vugulu yorumu) 18 Aralık'a arşivledi.

18 Aralık

BCH 1900-2000$ arasında işlem görüyor(coinmarketcap)

Mukiwa2, BCH'ın Coinbase'e geleceğini ve CB'de bir arkadaşı olduğunu duyurdu.

19 Aralık

Coinbase,Bitcoinash'i eklediğini duyurdu

BCH, GADX'te 10:25 EsT te işlem görmeye başlar.

Birkaç dakiika içinde BCH'ın fiyatı 8500$'a yükseliyor-önceki güne göre 2 kat artış.

GDAX 10:2 EST de işlemleri askıya alıyor. Daha sonra resmi twitter hesabından "Bütün BCH emirleri iptal modunda ve tüm siparişler silinecek. İptal modunda iken yeni sipariş eklenemez." şeklinde açıklama yapıyor.

20 Aralık

GDAX, BCH işlemlerini tekrar açıyor.

Mukiwa2'nin Reddit'teki yorumu ve GDAX'te işleme açılması arasında, BCH fiyatı %370'ten fazla arttı. Bunu başka bir perspektifte ortaya koymak gerekirse; bir kişi 18 Aralık'ta 1900$'dan 50.000$'lık BCH alıp, 19 Aralık'ta açılan işlemde 8500$'a kadar satış yaparsa, ilk yatırımından 223.684$ kar elde etmiş olur.

Peki Mukiwa2 kim?

Bu sorun cevabı biraz muamma. Kimse bilmiyor. Kripto topluluğu Coinbase'i içeriden bilgi ile işlem yapmakla suçlamaya başladığında Mukiwa2, yorumlarını forumdan sildi ve kısa bir süre sonrada hesabını kapattı. Ulaşılan bir sayfa önbelek dosyasında çok az bir bilgi olsada Mukiwa2'nin 6 Aralıkta açılmış çok yeni bir hesap olduğu görülebiliyor.

Bundan Sonra Ne Olacak ?

Coinbase, 20 Aralık sabahın eken saatlerinde Twitter'dan, çalışnlarının bir kaç haftalığına BCH ile işlem yapmasını yasakladığını duyurdu. Coinbase CEO'su Brian Armstrong'da konuyla bizzat ilgilendiğini bildirdi. Aynı gün yaynlanan bir blog yazısında Armstrong, Coinbase'in çalışanlarının ticaret politikasını açıkladı ve ayrıca içeriden ticaret iddalarına da değindi:

Listeleme duyurusu öncesinde saat başı fiyat artışı göz önüne alınarak bu konuda bir soruşturma yapacağız. Politikalarımızı ihlal eden herhangi bir çalışan ya da yüklenici olduğuna dair kanıt bulursak -doğrudan ya da dolaylı olarak- çalışanı derhal işten çıkartmaktan ve gereken bütün yasal işlemleri yapmaktan tereddüt etmeyeceğim.

Bunlar güzel hoş sözler ama, at kaçtıktan sonra ahırın kapısını kapatmaya benziyor. Olanları değiştiremezsiniz ve başka bir kripto para ile tekrarlanmayacağına insanları inandıramazsınız.

Armstrong'un sadece suçlamaları reddetmekle kalmamaş olması iyi bir gelişme. Ama derin bir soruşturma fikri çokta birşeyleri değiştirir ve çözüm olur gibi değil. En azından kripto ile ilgili olmayan bir şirket bu şekilde içeriden bilgi ile borsada işlem yapsa soruşturmaların sonucunda ullaşılan suçlular hapis cezası alabilirlerdi. 

Kripto topluluğu, borsalara ve kripto paralara akan yatırımlar arttıkça bir yol ayrımına geliyor gibi. Düzenleyicilerin kripto paralardan uzak durması isteniyor ancak burada örneğinde olduğu gibi durumlarda da bir çok kişi zarar görebiliyor ve bu insanların yanına kar kalabilir. Bunun basit bir çözümü yok ama ikisinin birden olmayacağı da aşikar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ