Dava, Coinbase'in promosyonlara katıldığını ve davacıya göre kayıt dışı menkul kıymetler olarak nitelendirilen dijital varlıkların kripto fiyat hareketlerine ilişkin haber güncellemelerini verdiğini iddia etmişti.

Coinbase, Kayıt Dışı Menkul Kıymetlerin Satışıyla İlgili Davayı Kazandı - Ripple (XRP) Parlama Zamanı Geldi Mi?


Dava, Coinbase'in promosyonlara katıldığını ve davacıya göre kayıt dışı menkul kıymetler olarak nitelendirilen dijital varlıkların kripto fiyat hareketlerine ilişkin haber güncellemelerini verdiğini iddia etmişti.
Hakim, bu faaliyetlerin "pazarlama çabaları, 'malzemeler' ve 'hizmetler' ile bir parçası olduğunu" ekleyerek argümanları reddetti.

En son gelişmede, kripto borsası Coinbase, bazı müşterilerin borsanın kayıt dışı menkul kıymetlerin satışını kolaylaştırdığını iddia ettiği bir davanın reddini kazanmayı başardı.

Ekim 2021'de bazı tüketiciler, Coinbase tarafından 79 dijital varlığın satışından kaynaklanan tazminat talep ederken New York'taki federal mahkemede Coinbase'e karşı toplu dava açtı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) kaydolun.

Dava, Coinbase'in tüketicilere token açıklamaları ve bunların sözde değerlerini sağlayarak token satışını teşvik ettiğini iddia ediyor. Ayrıca dava Coinbase'i promosyonlar yapmak, kripto fiyat hareketleriyle ilgili haber güncellemeleri ve web hikayelerine bağlantılar vermekle de suçluyor.

ABD Bölge Yargıcı Paul A. Engelmayer, Coinbase'in davanın reddedilmesi talebini ele alıyor. Ancak, dijital varlıkların ilk etapta menkul kıymet olup olmadığı konusunda yorum yapmadı. Engelmayer, davanın devam etmesine izin verilmiş olsaydı, bu dijital varlıkların menkul kıymet olup olmadığı sorusunun "merkezi savaş alanı" olacağını söyledi.

Yargıç ayrıca, Coinbase'in kullanıcı sözleşmesinin şartlarının, borsada satın alınan ve satılan tüm kripto para birimlerinin mülkiyetinin Coinbase'e ait olduğunu belirten davanın iddialarıyla çeliştiğini kaydetti. Ayrıca hakim, Coinbase'in aktif olarak yatırım talebinde bulunmadığını da kaydetti.

Yargıç Engelmayer, promosyon suçlaması hakkında yorum yaparak, bu faaliyetlerin "pazarlama çabaları, 'malzemeler' ve 'hizmetler' ile bir parçası olduğunu" söyledi. bu nedenle mahkemeler onları aktif talepler olarak görmez.

SEC ve Kripto Borsası

Geçen yıl birkaç kripto kredi firmasının ve projesinin büyük patlamalarının ortasında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto para borsaları üzerindeki incelemesini artırdı. Ayrıca, kripto borsası FTX'in yakın zamanda çökmesi, SEC'i benzer eylemler başlatmaya zorladı.

Geçen ay, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Gemini Kazanç ürününün bir parçası olarak müşterilere kayıtlı olmayan menkul kıymetler satması için kripto borsası Gemini'den ücret aldı. Ancak Gemini'nin kurucu ortağı Tyles Winklevoss, SEC'in suçlamalarını "süper topal" olarak nitelendirdi. Şunları ekledi:

Arka plan olarak, Kazan programı @NYDFS tarafından düzenleniyordu ve 17 aydan uzun süredir Kazan programı hakkında SEC ile görüşüyoruz.

Coinbase ile ilgili son gelişme, bazı borsalara menkul kıymetlerle ilgili konularda SEC ile ilgilenme konusunda güven verebilir. Bildiğimiz gibi, kripto şirketi Ripple, XRP'nin kayıt dışı menkul kıymetler olarak satıldığı iddiasıyla iki yılı aşkın süredir mücadele ediyor. SEC'in davasından bu yana Coinbase, platformda XRP ticaretini askıya aldı. Bununla birlikte, yeni gelişmeler, Ripple'ın davada üstünlüğü elinde tuttuğunu ve bu yıl muhtemelen bir anlaşmaya varılacağını gösteriyor. Eğer öyleyse, Coinbase XRP'yi tekrar platforma listeleyecek mi?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ