Coinbase kripto para alımı yapan Visa kullanıcılarına şok yaşattı

16 Şubat 2018'de, Reddit ve Coinbase kullanıcılarının Visa kredi kartlarında açıklanamayan masraf ve kesintiler yaşadığı çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılmıştı.

Coinbase'in son birkaç ayda bazı teknik sorunlar yaşadığı biliniyordu. Bu paylaşımlar sonrası hikaye ortaya çıkmaya başladı. Sorunun ilk bakışta Visa tarafından olduğu ve Coinbase tarafında bir problem olmadığını düşünülüyordu. Coinbase'in bir şekilde müşterilerinin banka hesaplarından izinsiz çekilmesini sağladığı yönünde söylentiler de çıkmaya başlamıştı.

Visa, daha sonra suçlamaları Coinbase'den kaynaklandığını açıkça söyleyen bir açıklama yaparak, işletim protokollerinde birden fazla ücret ve kesintinin oluşmasına neden olan önemli bir değişiklik yapmadıklarını söyledi. Bununla birlikte, ödeme platformu, kripto para değişim platformunun suçlamayacağını belirtti.

Hem Visa hem de Worldpay tarafından yayınlanan bildiride, Coinbase, sorunun herhangi bir hatasından muaf tutuldu ve kullanıcılara sorunu düzeltmek için adım atıldığına dair güvence verdi. Açıklamada, yinelenen masrafların ve kesintilerin geri ödenmesi için yöntemlerin yürürlüğe konduğunu söyledi.

Sonraki iş günlerinde, müşteriler Visa ve Worldpay'a göre hesap bakiyelerini yansıtan geri ödemeyi görmeye başlamış oldu. Herhangi bir ücret veya ücret iadesi yapılmadığı takdirde, müşterilerin bir şikayet kaydetmek için bankayla görüşmeleri önerilirdi.

Nakit avans adı altında para alınmış

TechCrunch'ta paylaşılan bir makaleye göre, sorun Visa'nın Coinbase platformundaki kredi kartı işlemlerini nakit avans olarak sınıflandırması nedeniyle ortaya çıktı. Bu tanım, bu operasyonların daha yüksek bir ücret aldığı anlamına geliyordu. Bu kendi başına bir sorun değildi. Visa yeni masrafları geriye dönük olarak eski işlemlere uygulamaya karar verdi.

Bankacılık ve kredi kartı ağında kayıtların güncellenmesi arasında her zaman gecikme zamanı olduğu için, kullanıcılar hesaplarında kesintiler görmeye başladılar.

Coinbase, geçtiğimiz birkaç ayda ortaya çıkmış teknik sorunların sıklığı konusunda kısa süre önce büyük savaşlar verdi. Ancak bu gelişme, müşterileri arasında biraz güven kazanmaya çalıştığı için platform için küçük bir zafer olacaktır.

Coinbase CEO'su Brian Armstrong tarafından yapılan bir tweet'te geliştirme konusundaki sevinci dile getirdi ve şirketinin önümüzdeki dönemlerde bu tür sorunlara çözmek için öncülük etmeye karar verdiklerini söyledi. Başkan Yardımcısı Dan Romero ve kripto döviz alışverişi platformunun GM, Coinbase'in kriz sırasında sorumlu tutulmadığını iddia ederek yükseliş eğilimi gösterdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ