Kripto piyasası olgunlaştıkça ve kendisini küresel finansal sistemle harmanlarken, fiyat dalgalanmalarını anlamada “piyasa verimliliği” kilit bir rol oynuyor.

Kripto piyasası olgunlaştıkça ve kendisini küresel finansal sistemle harmanlarken, fiyat dalgalanmalarını anlamada “piyasa verimliliği” kilit bir rol oynuyor.

Coinbase, küresel kripto piyasası düşüşünün üçte ikisini mevcut makro koşullara borçlu.

Bu yıl 2022'de, özellikle son iki aydır Satoshi Caddesi'nde büyük bir kan gölü yaşandı. Daha geniş kripto para piyasası, Kasım 2021 zirvesi olan 2,9 trilyon dolardan bu yana sadece sekiz ay içinde değerlemelerinin yüzde 66'sını kaybetti.

Kripto paralar muazzam bir servet erozyonu yolunda olduğundan, Coinbase yeni yayınlanan araştırma raporunda piyasa verimliliğine bir göz atıyor. Coinbase, kripto alanındaki düzeltmelerin yüzde 70'inin olağandışı bir şey olmadığını söylüyor. Araştırma raporu, 2010'dan bu yana, kripto piyasasının tek bir çeyrekte yüzde 20'nin üzerinde düştüğü bu tür dokuz örnek olduğunu belirtiyor.

İlginç bir şekilde, bu tür ayı piyasası koşullarında her zaman, piyasa iki tür tepki alır.

Kripto Öldü: Piyasa oyuncuları kriptoyu başarısızlığa mahkum büyük bir Ponzi planı olarak görmeye başlar. Ciddi FUD'ye yol açan yatırımcılar arasında büyük bir endişe ve umutsuzluk var. Bu kategorideki yanıt verenler, balon patladıkça fiyatın düştüğünü görüyor ve yatırımları sıfıra dönmeden herkese çıkmalarını tavsiye ediyor.

HODL yanıtı: Bu kategorideki katılımcılar, yatırımcıların getiri elde etmek için daha uzun bir süre HODL'ye devam etmeleri gerektiğine inanıyor. Bu katılımcılar, kriptoyu genellikle inançlarını desteklemek için çığır açan bir teknoloji olarak görüyorlar.

Coinbase, bu yaklaşımların hiçbirinin “hem kriptoda gördüğümüz tarihsel eğilimleri hem de bugün genel borsalarla korelasyonu nasıl gördüğümüzü açıklamadığını” belirtiyor. Bu nedenle Coinbase, “piyasa verimliliği” yönüne bakmayı düşünüyor.

Kripto Piyasası Verimliliğini Anlamak

Coinbase, fiyatların piyasanın kripto para birimlerinin geleceğine ilişkin değerlendirmesini yansıttığı “piyasa verimliliği” yanıtını açıklıyor.

Haziran 2017'den itibaren son beş yılda, kripto piyasası yüzde 860'ın üzerinde bir değer kazandı ve bu, piyasa için daha parlak bir görünüm önerdi. Bu dönemde, dijital varlıkların kurumsal ve perakende olarak benimsenmesinde büyüme oldu. Ayrıca, kripto piyasası NFT'ler ve Web 3.0'ın temelleri ile büyük gelişmelere tanık oldu. Bu faktörler aynı zamanda dijital varlıklar için güçlü bir büyümenin hızlanmasına da katkıda bulundu.

Mart 2020 çöküşünden bu yana, hisse senedi ile kripto piyasası arasındaki korelasyon hızla arttı. Bu, Bitcoin'in COVID-19 çöküşünden önceki ilk on yılı için pek doğru değildi. Bununla birlikte, artan korelasyon, kriptoların küresel finansal sistemle giderek daha fazla iç içe geçtiğini açıklıyor. Bu nedenle, küresel ekonomi ile aynı ekonomik güçlere tabidirler.

Coinbase'e göre kripto para birimleri, teknoloji hisseleri ve petrol emtiaları ile benzer risk profillerine sahip. Coinbase bunu, Bitcoin ve Ethereum'un hisse senetleri için büyüyen bir betaya sahip olduğu ilginç bir grafikle açıklıyor. Bu, dünyanın en büyük iki kripto para biriminin teknoloji stoklarıyla artan bir korelasyona sahip olduğu anlamına geliyor. Coinbase şunları kaydetti:

Aşağıdaki animasyon, Bitcoin ve Ethereum betalarının 2019'da 0'dan 2020-2021'de 1'e ve bugün 2'ye sıçradığını gösteriyor.

Kripto Piyasası ve Makro Koşullar

Coinbase, güçlü ABD parasal sıkılaştırmasıyla kripto ve hisse senetleri gibi riske açık varlıkların hızla düştüğünü ekliyor. Ancak Coinbase, tüm kripto düzeltmelerinin makro koşullara bağlanamayacağını da ekliyor.

Şimdi, S&P 500 2022'de şu ana kadar yüzde 19 düştü. Öte yandan, daha geniş kripto piyasası yüzde 57'yi düzeltti. 2'lik bir beta göz önüne alındığında, kripto piyasası ideal olarak yüzde 38'i düzeltmeli. Coinbase diyor ki:

Bu nedenle, kripto fiyatlarındaki son düşüşün üçte ikisinin makro faktörlere ve üçte birinin yalnızca kripto para birimleri için görünümün zayıflamasına bağlanabileceğini kabaca tahmin edebiliriz.

Kriptonun gelecekteki yönü hakkında yorum yapan Coinbase, her şeyin piyasanın onu nasıl algıladığına bağlı olduğunu söylüyor. Piyasa momentumu, yalnızca kriptolar için mevcut düşüş görünümü değiştiğinde değişecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ