ABD Savcılığı, üç sanığın gelecekteki token listelemeleri için gizli Coinbase bilgilerini kullanmaktan kâr ettiğini söyledi.

Coinbase Yöneticileri İçeriden Bilgi Ticareti Yapmakla Suçlanıyor, Coinbase Menkul Kıymet Dolandırıcılığı Suçlamalarına Yanıt Veriyor

ABD Savcılığı, üç sanığın gelecekteki token listelemeleri için gizli Coinbase bilgilerini kullanmaktan kâr ettiğini söyledi.

ABD SEC, Coinbase'i menkul kıymet olan belirteçleri listelemekle suçladı, ancak Coinbase bunu reddediyor ve sert bir yanıt veriyor.

21 Temmuz Perşembe günü, Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, Coinbase'deki üç yöneticinin içeriden öğrenenlerin ticaretiyle suçlandığını söyledi.

Avukat, Coinbase'in eski ürün müdürü Ishan Wahi'yi, kardeşi Nikhil Wahi'yi ve arkadaşı Sameer Ramani'yi elektronik dolandırıcılık komplosu ile suçladı. Suçlamalar, üçünü de kripto para içeriden öğrenenlerin ticareti için el ele vermekle suçluyor. Suçlamalar ayrıca, üçünün de Coinbase'de gelecekteki listeleme için kripto varlık takviminin gizli Coinbase bilgilerini suçladığını iddia ediyor. Konuyla ilgili konuşan ABD Başsavcısı Damian Williams şunları söyledi:

Bugünün ücretleri, Web3'ün kanunsuz bir bölge olmadığını bir kez daha hatırlatıyor. Daha geçen ay, NFT'leri içeren ilk içeriden öğrenenlerin ticareti davasını duyurdum ve bugün kripto para piyasalarını içeren ilk içeriden öğrenenlerin ticareti davasını duyuruyorum.

Bu suçlamalarla ilgili mesajımız açıktır: Dolandırıcılık dolandırıcılıktır, blok zincirinde veya Wall Street'te gerçekleşsin, dolandırıcılıktır. Ve New York'un Güney Bölgesi, nerede bulursak bulalım, dolandırıcıları adalete teslim etme konusunda acımasız olmaya devam edecek.

ABD Avukatları ayrıca, Ishan Wahi'nin Coinbase'in güvenlik departmanı tarafından planlanan görüşmesinden önce Hindistan'a kaçmaya çalıştığını kaydetti. Ancak, kolluk kuvvetleri araya girdi ve ayrılmalarını engelledi.

SEC Ayrı Dosyalamayı Tokatladı, Coinbase'i Menkul Kıymetleri Listelemekle Suçladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ayrıca içeriden öğrenenlerin ticareti davasında ayrı ayrı dosya açtı. İcra Dairesi Kripto Varlıkları ve Siber Birimi Başkan Vekili Carolyn M. Welshhans şunları söyledi:

Yaklaşık bir yıl içinde, sanıklar, Coinbase listeleme duyurularından önce ticaret yapmak için tekrar tekrar maddi, kamuya açık olmayan bilgileri kullanan bir içeriden öğrenen ticaret planına girerek toplu olarak 1,1 milyon doların üzerinde yasadışı kâr elde ettiler.

Bugünkü durumun gösterdiği gibi, hisse senetleri, opsiyonlar, kripto varlıkları veya diğer menkul kıymetlerde, gördüğümüz her yerde menkul kıymetlerde içeriden öğrenenlerin ticaretini belirleyerek ve bunlarla mücadele ederek misyonumuzu haklı çıkaracağız.

İlginç bir şekilde, SEC, bu işlem gören varlıkların 9'unu “menkul kıymetler” olarak sınıflandırdı. Bununla birlikte, Coinbase, menkul kıymet alım satımına ilişkin SEC suçlamalarına sert bir yanıt verdi. Coinbase'in baş hukuk görevlisi Paul Grewal bir blog yazısı yazdı: “Coinbase menkul kıymetleri listelemiyor. Hikayenin sonu".

CFTC Komiseri Caroline Pham'dan alıntı yapan Grewal, bunun SEC tarafından "uygulama yoluyla düzenleme"nin çarpıcı bir örneği olduğunu yineledi. Coinbase, SEC'in menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamasına tamamen katılmadığını açıkladı. Coinbase'in baş hukuk görevlisi Paul Grewal ayrıca şunları ekledi:

SEC'in ücretlerine dahil edilen dokuz varlıktan yedisi Coinbase platformunda listeleniyor. Bu varlıkların hiçbiri menkul kıymet değildir. Coinbase, her bir dijital varlığı borsamızda kullanıma sunmadan önce analiz etmek ve incelemek için titiz bir sürece sahiptir .SEC'in kendisinin gözden geçirdiği bir süreç.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ