Dijital hakları savunan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Electronic Frontier Foundation (EFF), yetkililerin özel finansal veri taleplerini ele alma konusundaki şeffaflığını artırmak için Coinbase'e çağrıda bulundu.

Coinbase


Dijital hakları savunan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Electronic Frontier Foundation (EFF), yetkililerin özel finansal veri taleplerini ele alma konusundaki şeffaflığını artırmak için San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase'e çağrıda bulundu.

EFF’nin web sitesindeki bir gönderide, kuruluş, halkın bu talepleri öğrenmesi için bir mekanizma olmaksızın, "ödeme işlemcilerinden müşterileriyle ilgili bilgileri teslim etmelerinin istenmesinden" giderek daha fazla endişe duyduğunu söyledi. Bu nedenle, Coinbase'e "devletin kaç bilgi talebinde bulunduğuna ve bunlarla nasıl başa çıktığına dair içgörü sağlayan düzenli şeffaflık raporları yayınlamaya başlaması" çağrısında bulunuyor.

Gönderide, EFF, devletin özel finansal bilgi taleplerine uymayı veya reddetmeyi seçmenin "çevrimiçi ortamda ne tür konuşmaların başarılı olabileceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğine" dikkat çekti. Kuruluş ayrıca şu vurguyu yapıyor:

Kripto para borsaları, kullanıcıları hem kripto para biriminin nakit benzeri anonimliğini hem de sansüre karşı doğal direncini ödüllendirme eğiliminde olduğundan, özellikle bu bilgilerin gizliliğinin önemini anlamalıdır.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş, mali veriler söz konusu olduğunda bu tür bir hesap verebilirlik sağlamanın önemli olduğunu söylüyor çünkü söz konusu veriler "mahkeme celbi, 314 (a) talep veya Ulusal Güvenlik Mektubu ile" yargıç tarafından incelenmeden verilebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ