Yakın zamanda yapılan bir CoinMetrics çalışmasına göre XRP ve XLM, sahipleri için seviye dışı bir oyun alanı oluşturuyor.

Yakın zamanda yapılan bir CoinMetrics çalışmasına göre XRP ve XLM, sahipleri için seviye dışı bir oyun alanı oluşturuyor.

Servet eşitsizliği, dünya çapında önemli bir konudur. Her şeye gücü yeten balinaların ellerindeki aşırı miktarda kripto para ve token konsantrasyonuyla, kripto bu sorunu açıkça çözemez.

Coin Metrics'in en son yayınlanan “Ağın Durumu” isimli raporuna göre, XRP ve Stellar (XLM) bazı üst blok zincirleri arasında en yüksek servet eşitsizliğine sahip. Daha sonra, tüm tokenlerin yüzde 95'ini kontrol eden toplam arzın en az 1 / 1000’ini tutan balinalarla eşitsizlik söz konusu olduğunda pastayı alır.

Merkezileşme Endişeleri

Bu kripto para birimlerinin her ikisinin de son derece merkezileştirildiği için rutin olarak eleştirildiği göz önüne alındığında, XRP ve XLM hakkında iki üst noktayı işgal eden şok edici bir şey bulunmuyor.

Ripple Labs, XRP'nin toplam arzının yaklaşık yüzde 60'ını tamamen kontrol ediyor. Bunu perspektife sokmak için şirketin eski CEO'su Chris Larsen'in kişisel olarak 5.19 milyar XRP'si de bulunuyor.


Aynı şey, tüm tokenlerin yüzde 50'sinden fazlasını elinde tutan ve tüm enflasyon ödemelerinin yüzde 98'ini cebe atan Stellarz Geliştirme Vakfı (SDF) için de geçerli.

Bitcoin'in artan dağılımı

Bu arada, arz dağıtımı açısından Bitcoin (BTC) en eşitlikçi kripto para birimi gibi görünüyor. En zengin balinalar, CoinMetrics tarafından analiz edilen altcoinlere kıyasla BTC’nin sadece yüzde 11'ine sahip. Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC’de ise bu durum sırasıyla yüzde 46 ve yüzde 40 şeklinde.

Firma, artan dağıtım seviyesinin BTC için olumlu bir gelişme olduğunu ve artan benimsenmesinin altını çizdiğine dikkat çekti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ