Dijital para birimleri çok karışık bir çanta ve CoinShares'in baş strateji sorumlusu Meltem Demirörs'e göre, “dijital dolar” kripto meraklılarının düşündüğü gibi bir şey değil.

CoinShares Strateji Uzmanı Meltem Demirörs Dijital Dolar Hakkında Konuştu

Dijital para birimleri çok karışık bir çanta ve CoinShares'in baş strateji sorumlusu Meltem Demirörs'e göre, “dijital dolar” kripto meraklılarının düşündüğü gibi bir şey değil. Bitcoin, Ethereum ve diğer merkezi olmayan kripto para birimlerinin aksine, dijital bir dolar hükümet tarafından etkin bir şekilde kontrol edilecek ve kullanıcıların banka hesaplarını merkez bankasının sahibi olduğu ve işlettiği bir platforma bağlamasını gerektirecek.

Merkez bankası kullanıcılara dijital bir dolar üzerinden bağlanarak, işlemleri anında işleyebilen ve çözebilen nakitsiz bir toplumun rahatlığını sunan Demirörs, Perşembe günü yayınlanan bir tweet fırtınasında hükümetin kişisel ve özel finansal verilere doğrudan bir bağlantı hattı olacağını savunuyor.

İsveç'teki insanların sadece % 13'ü haftalık olarak nakit kullanıyor. Buna karşılık, Amerikalıların % 70'i haftalık olarak nakit kullanıyor. Neden fark var? İsveç'in büyük bağlantı altyapısı (geniş bant), küçük nüfusu (10 milyondan az) ve yeni teknolojiyi benimseme mirası var.

İsveçlilerin çoğu, ücretleri ödemek için "Swish" adlı bir ödeme uygulaması kullanıyor. temelde Venmo'ya benziyor ve ücretsiz ve anında transferlere izin veriyor. Tek ihtiyacınız olan bir telefon numarası. Ama… bağlanmak için hala bir banka hesabına ihtiyacınız var. Bir banka hesabına sahip olmak için bir kimliğe ihtiyacınız var.

Dijital ekonominin bir parçası olmak isteyen herkes:

a. ulusal kimliklerini banka hesaplarına bağlama

b. banka hesaplarını uygulamalarına bağlama

c. uygulamalarını mobil numaralarına bağlama

Yani bu üç adımda, devlete mali kaynaklarınıza erişim hakkı verdiniz demektir. ”

Hızlı işlemlere güç sağlamak için teknolojiden yararlanabilmesine rağmen, Demirörs, kapsamlı erişimi olan hükümet destekli platformların “cesur yeni dünya” dan daha “1984” daha eğilimli olduğunu savunuyor.

“Şimdi kim Swish'in sahibi? Neden, tüm İsveç bankalarının bir konsorsiyumu. Ve Swish'in arka ucuna ne güç veriyor? Neden, BankID adı verilen ve BankID'in sahibi olan bir "vatandaş kimlik çözümü"? Neden, tüm İsveç bankalarının bir konsorsiyumu var. ”

Geçen ay, dijital bir dolar teklifi, Demokratlar tarafından ABD sakinlerine hızlı bir şekilde dijital bir cüzdan aracılığıyla acil fon göndermek, ekonomik erimeyi hafifletmek ve koronavirüs salgını nedeniyle işsizliğin yükselmesi için sunulan bir yardım tasarısının erken taslağına yol açtı.

Önlem kaldırılmış olsa da, isimlendirme, taraftarların aracı olmadan çalışabilecek dijital cüzdanların ve dijital para birimlerinin genel olarak benimsenmesi için bastırdığı Bitcoin ve kripto çevrelerinde kullanılan sözlüğe yeterince yakındı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ