Smart Contract olarak ifade edilen akıllı sözleşmeler kavramını çok fazla duyuyoruz.

Smart Contract olarak ifade edilen akıllı sözleşmeler  kavramını çok fazla duyuyoruz. Bu yazımızda akıllı sözleşmeler nedir ve özellikleri nelerdir konusuna odaklandık.

Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Akıllı sözleşmeler nedir şeklindeki bir sorunun kısaca cevabını verecek olursak kod ile yazılmış ve belli bir blok zincirine bağlı sözleşmelere akıllı sözleşmeler adını veriyoruz. Yazılan koda içerisinde gerekli tüm şartlar bulunabilmektedir. Bu şartlar yerine getirildikten sonra artık otomatik olarak kendiliğinden yürütülen tüm kural ve koşullar ile birlikte sözleşmeye dair son kullanma tarihi ve diğer tüm bilgiler de akıllı sözleşmelerde yer almaktadır.

Akıllı sözleşmelerin avantaj sağlayan önemli özelliklerine baktığımızda öncelikle çok ekonomik olduklarını görmekteyiz. Akıllı sözleşmelerde aracılar olmadığı için normal bir durumda aracılara verilecek ücret ortadan kalkmaktadır.

Akıllı sözleşmeler otonomlardır. Yani kodlana şartlar yerine getirilirse çalışır. Ayrıca son derece güvenli ve gizlidir. Akıllı sözleşmelerde bireyin kimliklerinin tamamen anonim yani gizli kaldığını görmekteyiz.

Akıllı sözleşmelerin bir diğer önemli özelliği bu sözleşmeler üzerinden gerçekleştirilen tüm transfer ile işlemlerin yedeğinin alınabilmesidir. Son olarak akıllı sözleşmeler hem insan kaynaklı hataları önlemekte diğer taraftan sürecin oluşum ve gerçekleşme süreçlerini fazlasıyla hızlandırmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ