Bu yazımızda %51 nedir sorusuna cevap arıyoruz. %51 saldırısı, hileli işlemler üretmek için büyük miktarlarda hash gücü yani kazım gücü kullanma yöntemidir.

Bu yazımızda %51 nedir sorusuna cevap arıyoruz. %51 saldırısı, hileli işlemler üretmek için büyük miktarlarda hash gücü yani kazım gücü kullanma yöntemidir. Aynı coin iki kere harcanır. Bu işlemlerden birisi iptal olacağından alıcıyı dolandırmaktadır.

Aslında eğer hash gücünün büyük bir kısmını kontrol eden bir madenci proof of work odaklı problemleri hızlıca çözmeyi başarırsa elinde bulunan Bitcoin blok zincirine ait diğer bir forku saldırgana ait bir hesapla başka bir işlem yapıp kazarken, onaylama işlemleri alan açık bir işlemde aynı Bitcoin’i aynı Bitcoin’i harcayabilir. İlk işlemin onayları alır. Ancak saldırgan işlem gücünü ikinci zinciri daha uzun yapmak için kullanmaya çalışır. Eğer ikinci zinciri ilkinden uzun yapmayı başarırsa, saldırı başarıya uğrar ve ilk işlemin alıcısı kendisine gelen coinlerin kaybolduğunu görür.

Saldırgan ne kadar çok hash gücüne sahipse, hileli zinciri herkese açık zincirden daha uzun yapma ihtimali o kadar yüksek olur. Sonrasında ise işlemini geri çeker ve kar elde eder. Bu prensipte çok basit gibi görünse de gerecekte çok zordur. Teoride 551 saldırısı teknik olarak oldukça uygundur. Ancak pratik açıdan bakıldığında, ekonomik teşvikler ağır bir şekilde ona karşı dizilmiştir. %51 saldırısını başarıyla yürüten bir madenci, Bitcoin’i kullanan herksin ekonomik teşviğini ve dolayısıyla Bitcoin tokenlerine olan talebi kırar. Bugüne kadar bir kez bile onaylanmış başarılı bir çift harcama saldırısı olmamıştır.

%51 saldırısı eğer alıcılar ödemenin geçerliliği için birkaç blok tarafından onay beklemiyorsa teorik olarak mümkündür. Bununla pratikte hash gücü yanı kazım gücü sahiplerinin kendi yatırımlarını böyle bir alanda kullanmaları ekonomik açıdan cazip değildir. Kar etme güdüsüyle yapılan bir %51 saldırısı büyük ihtimalle başarılı olamaz. Böyle bir saldırı ancak Bitcoin’i yok etme amacıyla yapılmalıdır. Bir hükümet ya da tüzel kişi böyle bir saldırıyı yapmak istese de açıkça söylemek gerekirse madenciliğin ekonomik doğası bu senaryonun gerçekleşmesi için önemli bir engeldir.

İşlemci gücü oldukça rekabetçi küresel bir piyasadır Bitcoin madenciliği işlemci gücünün en büyük karlı ve en hızlı büyüyen alanlarından bir tanesini oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin’e saldırmak için daha fazla kaynağın işlemci gücünü üretmeye çalışması gerekiyor. Bu durumda Bitcoin işlem gücü daha hızlı büyür ve saldırması da bir o kadar zorlaşır. Sonuç olarak baktığımızda teknik olarak mümkün olsa da ağın ekonomisi böyle bir saldırının başarılı olmasının önüne geçer.

Neticede %51 saldırısı son derece maliyetli olduğu için gerçekleştirilmesi ve başarıya ulaşması son derece zordur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ