Bu yazımızda sizlere Compound (COMP) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Compound (COMP) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla COMP Token

Bu yazımızda sizlere Compound (COMP) Nedir?  sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Compound (COMP) Nedir?

Compound Finance, kullanıcıların kripto para birimleri için para yatırmalarına, ödünç almalarına ve faiz kazanmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan bir finans (DeFi) protokolüdür.

Bunu yapmanın mekanizması, algoritmalar aracılığıyla faiz oranlarını belirleyerek kripto para birimleri için likit para piyasaları oluşturmaktır. Popüler olmalarının ana nedeni, Coinbase'in bir kripto para birimi projesine yaptığı ilk yatırım olmalarıdır.

Borsanın yüksek profili göz önüne alındığında, projeye olan ilginin artmasıyla birlikte, COMP token fiyatları lansmanın ilk ayında 370 $'a fırladı. Şu anda, token başka bir hareket için yükseldikçe 408 $ civarında işlem görüyor.

COMP Token Nedir?

COMP bir DeFi para piyasası protokolüdür

COMP sahiplerinin protokolün geleceğine ilişkin oy hakları vardır.

Faiz, tokenın likit piyasalarında borç alanlara ve borç verenlere dağıtılır

Token, çeşitli yüksek profilli borsalarda işlem görür

Compound Nasıl Çalışır?

Kısaca, Compound protokolü bir bankaya benzer şekilde çalışır. Çeşitli fonlar yatırabilir ve depozitolarınızdan yıllık faiz kazanabilirsiniz. Küresel merkez bankalarının negatif faiz oranlarına yöneldiği gerçeği ışığında böyle bir özellik özellikle çekici.

Geleneksel bankalardan bir diğer önemli fark, Compound'un kripto para yatırma işlemlerinizin sorumluluğunu almamasıdır. Aslında, işlemin diğer ucundaki bir şirket veya kullanıcı yerine akıllı bir sözleşmeyle etkileşime girmek için kriptoyu gönderiyorsunuz.

Bu özellik, hiç kimsenin, otoritenin veya aracı kişinin paranızı kontrol edemeyeceği anlamına geldiğinden çok önemlidir.

Bunun bu kadar ilginç olmasının nedeni, Compound'un Federal Fon Oranını takip etmesi gerekmeyen bir DeFi platformu olmasıdır. Tamamen farklı bir şey yapabilir ve merkezi bir otorite olmadığı için sansüre dayanıklıdır.

Mayıs 2020'den bu yana Compound, "topluluk odaklı yönetişim" adını verdiği şeye geçiş yaptı. Temelde, bu, compound token sahiplerinin protokolün nasıl geliştirildiği ve çalıştırıldığına ilişkin önerilerde bulunabileceği ve kararları oylayabileceği anlamına gelir. Soyutlamayı açıklığa kavuşturmak için, bu, Compound’un ne tür bir teminatı desteklemesi gerektiğine veya faiz oranlarının ne olması gerektiğine karar vermede bir menfaat sahibi olmak anlamına gelir.

Teknik olarak,%42,3'ü compound kullandıklarında kazanmaları için kullanıcılara dağıtılmak üzere ayrılan toplam 10 milyon COMP tokenı bulunuyor. Her Ethereum bloğu için, pazarda biriken faizle orantılı olarak protokolün 9 pazarına 0,5 COMP dağıtılır.

Bu pazarların her biri, belirli bir kripto para biriminin tedarikçileri ve borçluları arasında 50:50 oranında dağıtılmış tokenlerin bir kısmını alır. Bu nedenle, günde en çok COMP kazanan kripto sık sık değişir.

Token, Coinbase, FTX ve SwissBorg gibi çeşitli borsalarda işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ