Çin Merkez Bankası, Çin Halk Bankası (PBoC), Corona Virüsü isimli hastalıktan en kötü etkilenen bölgelerde milyarlarca yuan kağıt parasını sterilize etmeyi planlıyor.

Corona Virüsü Çin

Çin Merkez Bankası, Çin Halk Bankası (PBoC), Corona Virüsü isimli hastalıktan en kötü etkilenen bölgelerde milyarlarca yuan kağıt parasını sterilize etmeyi planlıyor. Çin’in politik, ekonomik ve eğitim sistemlerini çok zorlayan salgın, ülkenin yetkililerini virüsün yayılmasını engellemek için aşırı adımlar atmaya itti. Çin bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi başlatmaya hazırlanırken, Bitcoin ve dijital para birimlerinin gelmesi bu sert bir şeye olan ihtiyacı önleyecektir.

Çin Halk Bankası, Corona Virüsünün yayılmasını engellemek için, bulaşma nedeniyle özellikle sertleşen alanlarda milyarlarca parayı sterilize edeceğini duyurdu. Buna hastaneler, et pazarları ve otobüs depoları çevresinde dolaşan kağıt paralar da dahildir.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Çin yuanının 1 milyar doları aşan parası tedavülden çıkarılırken, nakit ödeme yasağı da başlatıldı. [South China Morning Post] Yetkililer, paranın yerel bankalara dönmeden önce 14 gün karantina altında olacağını belirtti. Merkez bankası başkan yardımcısı Fan Yifei, “Önemli virüslerden etkilenen bölgelerden gelen para ultraviyole ışınlarıyla sterilize edilecek veya tekrar dağıtılmadan önce en az 14 gün ısıtılacak ve kilitlenecek” dedi.

Şu anda bildirilen 73.000'den fazla virüs vakası vardır ve bu da yaklaşık 1.900 ölümle sonuçlanmıştır. Çin'in yanı sıra, Güneydoğu Asya da çoğu vaka çıkmış durumda.

Corona Virüsünün Ekonomi Üzerindeki Etkisi

Corona Virüsünün enfeksiyon oranları ulusu rahatsız etmeye devam ediyor ve küresel otoriteleri sınırda tutuyor, ancak yayılma yavaşlıyor gibi görünüyor. Virüs, çoğu tıbbi maskeler de dahil olmak üzere temel tıbbi malzemelerin akut bir sıkıntısı çeken, şehirlerdeki sakinler arasında öfke yarattı.

Virüsün Çin üzerindeki etkisi hakkında çok fazla tartışma başladı, bu da şüphesiz turizminin ve diğer büyük ekonomik sektörlerin acı çektiğini görecek. Virüsün ani ve ciddi etkileri, yukarıda belirtilen arz sıkıntısı, çeşitli endüstrilerin verimliliğinde bir durma ve çok sayıda enfekte hastaya uyum sağlama mücadelesi de dahil olmak üzere çeşitli engeller getirdi.

Tüm dünyada olduğu gibi, yaşlı kuşaklar nakit işlemeyi tercih etme eğilimindedir. Bu, özellikle bu yaş grubunun virüse karşı en savunmasız olduğu düşünüldüğünde sorunludur. Elektronik işlemler söz konusu olduğunda Çin oldukça ilerlemiş olsa da, hala büyük miktarda kağıt para dolaşımı söz konusu.

Kripto Paraya Geçmek İçin Daha Fazlası

Corona Virüsü, fiat para ile ilişkili sorunları ortaya çıkardı, bunun için şimdi bahsedilen tüm sorunları - kripto para birimlerini - önleyen çok daha iyi bir alternatif var. İkincisi, geleneksel varlıkları etkileyen faktörlerle ilgisiz olduğuna dair işaretlere sahip bir varlık sınıfıdır. Bu, özellikle bu gibi durumlarda yararlıdır. Kripto para birimleri, birçok endüstride insan katılımı ihtiyacını azaltmaya yardımcı olan akıllı sözleşmelerin uygulanması gibi sayısız başka şekilde de faydalıdır.

 Çin Hükümeti kendi adına, piyasa üzerinde kesinlikle büyük bir etkisi olacak bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) başlatma ve test etme planını defalarca açıkladı. Şu anda kağıt parayla karşı karşıya kalan zorluklar göz önüne alındığında, Çinli yetkililer kesinlikle yatırımcıların Bitcoin ve altcoinler için benimsenmesini sağlayacağına inandıkları yuanın dijital para birimi versiyonunu hızlı bir şekilde takip etmek isteyecekler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ