Uygunsuz bir “shitcoin”, kullanıcılara yeni virüsün neden olduğu ölümlerin sayısına bahse girme yeteneği sunarak devam eden COVID-19 pandemisinden kar elde etmeye çalıştı.

CoronaCoin Yerine Kripto Hayırseverliğe Bağışta Bulunun

Uygunsuz bir “shitcoin”, kullanıcılara yeni virüsün neden olduğu ölümlerin sayısına bahse girme yeteneği sunarak devam eden COVID-19 pandemisinden kar elde etmeye çalıştı. Bununla birlikte, CoronaCoin, geçtiğimiz ay değerinin neredeyse % 90'ını kaybetmek için mücadele ediyor.

Shitcoin CoronaCoin ile tanışın

Geçen ay, piyasada yeni bir kripto para birimi ortaya çıktı ve kullanıcılara devam eden koronavirüs pandemisinin sonucuna bahis yapma olanağı verdi.

CoronaCoin (NCOV) olarak adlandırılan kripto para birimi, Ethereum'un ERC-20 protokolüne dayanıyor ve küresel sağlık krizinden kar elde etmek için en müstehcen girişimlerden biri olabilir.

İlk olarak Reuters tarafından Şubat ayı sonlarında toplanan CoronaCoin hakkındaki haberler, COVID-19 çok sayıda kurbanı iddia etmeye başlayana kadar büyük ölçüde göz ardı edildi.

CoronaCoin, toplam insan nüfusu eşdeğeri toplam 7,6 milyar adet kripto paraya sahiptir. Protokol, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan ölüm kanıtı verilerini takip etmekte ve koronavirüsün neden olduğu enfeksiyon ve ölümlerin sayısına uyması için token sayısını azaltmaktadır.

Pandemiden kar etmek için yapılan acımasız girişim, Forbes ve New York Post gibi büyük medya yayınlarının “Bitcoin benzeri” kripto para birimini kınamasıyla geniş ölçüde eleştirildi.

CoronaCoin'i Atla, Yerine COVID-19 Yardım Kuruluşlarına Bağış Yap

CoronaCoin geliştiricileri, kripto para satışlarından elde edilen gelirin % 20'sinin Kızılhaç'a bağışlanacağını iddia etse de, kullanıcılar bunun yerine zor kazanılan paralarını daha iyi kullanmak için koymalıdır.

Kripto para ödeme sağlayıcısı BitPay, Kızıl Haç'a bir bağış kanalı açtı ve kullanıcıların kuruluşun küresel yardım çabalarına yardımcı olmak için kripto para birimleri göndermelerini sağladı. İtalyan Kızılhaçı ayrıca bağış platformu HelperBit'te birkaç Bitcoin bağış toplama düzenledi ve en son çaba, ülkede COVID-19 hastalarının triyajı için tıbbi ekipman satın almak için fon topladı.

Kullanıcılar, hayır kuruluşlarına yapılan satın almaların % 0,5'ini bağışlayan AmazonSmile'de alışveriş yaparak dolaylı olarak Kızıl Haç'a bağışta bulunabilirler.

Kripto para birimleri, geçen yıl belirlenmiş bir Kripto Para Fonu kuran UNICEF'e de bağışlanabilir. UNICEF’in yardım çabaları ve bağışlarıyla ilgili tüm bilgileri resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

Pandemi ile mücadele eden diğer büyük ölçekli kuruluşları desteklemek isteyenler CDC Vakfı, DSÖ'nün COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonu, GlobalGiving’in Yardım Fonları veya Gates Vakfı'na bağış yapabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ