Bu yazımızda sizlere Cortex (CTXC) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve projenin detaylarıyla ilgili bilgilendirmeler yapacağız.

Cortex (CTXC) Nedir? İşte Tüm Detaylarıyla Kripto Para Birimi CTXC Token

Bu yazımızda sizlere Cortex (CTXC) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve projenin detaylarıyla ilgili bilgilendirmeler yapacağız.

Cortex (CTXC) Nedir?

Cortex, AI algoritmalarının ve AI destekli dApp'lerin yürütülmesini destekleyen herkese açık bir blockchain altyapısıdır.

Cortex, yapay zeka geliştiricilerinin modellerini blok zincirine yüklemeleri ve bunları akıllı sözleşmelere dahil etmeleri için bir platform sağlar.

Cortex, makine öğrenimi çıkarımının her adımını doğrulamak için PoW ağ fikir birliğini kullanır.Cortex blok zincirinin temel teknolojisi Cortex Sanal Makinesi'dir ( CVM); CVM, Ethereum Sanal Makinesinden (EVM) taşınır ve AI çıkarımı için eklenen katmanlar (çıkarım talimatları ve belirleyici çıkarım motoru) ile EVM ile geriye dönük uyumludur.

Çıkarım talimatları, modellerin talimat setleri aracılığıyla akıllı sözleşmelerde çağrılmasına izin verir. Synapse adı verilen deterministik çıkarım motoru, farklı bilgi işlem ortamlarında bir AI modelinin tam olarak aynı sonucunu garanti eder ve böylece AI program yürütmeleri üzerinde ağ fikir birliğini mümkün kılar.

CTXC tokenı, işlemler ve akıllı sözleşme yürütmeleri için bir ücret olarak kullanılır. Bir işlem başlatıldığında, Endorfin ücretleri (Ethereum'un Gaz ücretine benzer) yalnızca bloğu tam node’da paketlemeye yardımcı olan madencilere tahsis edilmekle kalmaz, aynı zamanda AI modeli sağlayıcılarına ödeme yapmak için de kullanılır.

Genel olarak konuşursak, Endorphin'in maliyeti modelin boyutu ile orantılıdır. Sonuç olarak, akıllı sözleşme geliştiricileri, yapay zeka geliştiricilerine ödeme yapar ve bunları sürdürürken, yapay zeka geliştiricileri, akıllı sözleşme geliştiricilerine daha kaliteli yapay zeka modelleri sunarak daha iyi ve daha iyi yapay zeka modellerinin evrimine yol açan bir ekosistem oluşturmaya teşvik edilir.

Cortex blok zinciri, yapay zeka geliştiricilerini modellerini paylaşmaya teşvik eden bir tokenomik model oluşturarak yapay zekayı merkezden uzaklaştırabilir. Geleneksel bir uygulama yapay zeka ile geliştirilebilir, merkezi olmayan bir uygulama yapay zeka ile geliştirilebilir.

Örneğin, oyunda, zincir üzerinde yapay zeka tarafsız hakemler olarak (Cortex'te yakın zamanda piyasaya sürülen Digital Clash oyununda olduğu gibi) hizmet edebilir veya oyun karakterlerini (daha gerçekçi Crypto Kitties gibi) geliştirebilir.

Bitcoin'in yarılanma programına benzer şekilde, her 4 yılda bir ödül yarılanmalarını işlemek söz konusu olacak. Toplam madencilik ödülü 150.000.000 CTXC'dir ve toplamda 299.792.458 CTXC üst sınır getirmektedir. CTXC'nin madencilik süreci 20 yıldan fazla sürecek.

CTXC  tokenı Binance’te işlem görüyor. Binance’te bu linkten hesap açarak %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ