Bu yazımızda sizlere Cosmos (ATOM) Nedir? sorusunun cevabını vermeye ve proje hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Cosmos (ATOM) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Cosmos ATOM Coin

Bu yazımızda sizlere Cosmos (ATOM) Nedir? sorusunun cevabını vermeye ve proje hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Cosmos (ATOM) Nedir?

Cosmos, blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için birçok bağımsız dağıtılmış defteri (örneğin, Ethereum, Bitcoin) birbirine bağlayan bir ağdır. Amacı, "bir Blok Zincirleri İnterneti", yani "her katılımcının merkezi olmayan bir şekilde birbirleriyle iletişim kurabildiği bir blok zincirleri ağı" oluşturmaktır.

Cosmos, halka açık Proof-of-Stake (PoS) blok zincirlerini ölçeklendirmek için kullanılan bir Bizans Hata Toleransı (BFT) konsensüs mekanizması olan Tendermint Core konsensüs mekanizması tarafından desteklenen bölgeler olarak adlandırılan bir dizi bağımsız blok zinciri üzerine inşa edilmiştir.

"Blockchain 3.0" olarak tanımlanan Cosmos, üç ek temel öğeye dayanır:

Cosmos Hub: Cosmos Ağı olarak adlandırılan "birbirine bağlı blok zincirlerinin" ilki.

IBC Protokolü: Inter-Blockchain İletişim protokolü, küresel ekonomiyi blockchain teknolojisiyle birleştirmeye çalışan standartlaştırılmış bir birlikte çalışabilirlik protokolüdür.

Cosmos SDK: geliştiricilerin kendi özel blok zincirlerini oluşturmalarına ve bunu ITB protokolü aracılığıyla bağlamalarına olanak tanır. Örneğin, Terra ve Binance Chain, Cosmos SDK ile oluşturulmuştur.

ATOM, Cosmos'un yerel varlığıdır ve zincir içi yönetişim için kullanılır. Özellikle, ATOM'lar, hub'lara katılmak için bölge doğrulayıcıları tarafından stake edilebilir ve tersine, kötü niyetli davranış durumunda (yani bağlanma mekanizması) kilitli tokenları kesilebilir. Ek olarak, Cosmos Hub, Ethereum ile benzer bir gaz sistemine sahiptir ve işlem ücretleri için ATOM'un kullanılmasını gerektirir.

Cosmos (ATOM) Coin Nedir?

ATOM, Cosmos Hub'ın doğal varlığıdır ve 1 milyon mikro ATOM'a (uATOM) bölünebilir. Cosmos projesi, Tendermint BFT konsensüsünde çalışan bir blok zinciri etrafında bütün bir ekosistem oluşturmayı amaçlamaktadır.

"Hub-and-Zone" modeli aracılığıyla bloklar arası iletişim sağlayan geliştirici SDK'ları ve Cosmos zinciri, diğer zincirlerin ve belirteçlerin Interblockchain Communication kullanarak bilgi aktarabileceği ilk merkez olarak hizmet verecek.

Cosmos Network, blockchain çözümlerinin ölçeklenebilirliğine ve kullanılabilirliğine odaklanan bir ekosistemdir. Temel ürünleri Tendermint konsensüsü, Cosmos SDK ve Interblockchain Communication (IBC) olup, Bonded Proof-of-Stake mekanizmasına sahip bir "Blockchain İnternet"ini sağlama vizyonuyla oluşturulmuştur, Cosmos bir "Hub ve Zone" kullanır interblockchain işlemlerinin gerçekleşmesine izin verecek modeldir. Özünde şu özelliklere sahiptir:

Tendermint Core: Tendermint Core, aynı adı taşıyan pratik Bizans hata toleranslı konsensüs protokolüne sahip, kullanıma hazır bir blok zinciri motorudur. Bu çekirdek, hem genel hem de özel blok zincirleri oluşturmak için kullanılabilir. Mutabakat mekanizması, güvenliği canlılığa göre önceliklendirerek anında kesinlik ve güvenlik sunar.

Cosmos SDK: Cosmos SDK, kendi uygulamaları için kendi blok zincirlerini oluşturmak isteyen geliştiriciler için geliştirme sürecini hızlandıran bir araç paketidir.

Interblockchain İletişimi: geliştiricilere kendi blok zincirlerini oluşturmaları için daha fazla araç sağlayan Cosmos projesinin bir sonraki bileşeni, farklı zincirlerin birlikte çalışabilirliğini artırarak işlemlerin zincirler ve katmanlar arasında gerçekleşmesini sağlamaktır. Bölgelerin bir kombinasyonunu kullanarak, IBC uyumlu zincirler arasında bir kripto ekosisteminde serbestçe işlem yapılabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ