Kendini Bitcoin mucidi ilan eden Craig Wright, geçen yıl önde gelen kripto figürlerine karşı beş dava açtı. İşte her birinin mevcut durumu.

Craig Wright ve Kripto Para Öncüleri: Açılan 5 Davanın Son Durumu

Kendini Bitcoin mucidi ilan eden Craig Wright, geçen yıl önde gelen kripto figürlerine karşı beş dava açtı. İşte her birinin mevcut durumu.

Kendini Bitcoin mucidi ilan eden Bitcoin SV figürü Craig Wright, geçen yıl kendisine sahtekarlık diyen üst düzey kripto liderlerini dava etmekle tehdit ettiği zaman tartışmalara neden oldu. Her biri çeşitli şekillerde, Satoshi Nakamoto olarak bilinen Bitcoin'in mucidi olmadığını, bazılarının iddialarından şüphe duyduğu geniş bir araştırma grubuna atıfta bulunduğunu iddia etti.

Ancak Coingeek'in kurucusu Calvin Ayre tarafından finanse edilen Wright, mahkemedeki iddiasını geri almak ve Bitcoin'i icat ettiğini dünyaya kanıtlamak istedi. Nisan 2019'da Wright, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Bitcoin.com kurucusu Roger Ver ve Blockstream CEO'su Adam Back dahil olmak üzere beş kişiye dava açtı.

Yorum için ulaşıldığında, Wright'ın bir sözcüsü, “Mesele, çok konuşkan, kamuya açık dedektörlerinden birinin ifadelerini mahkemede savunması ve davasını Twitter yerine bir hakimin önünde yapmasına izin vermesi” dedi.

Bir yıl sonra, her bir davanın mevcut durumuna bakmaya karar verdik.

Craig Wright - Vitalik Buterin: Terk Edildi

Wright, Buterin'i sürdürdüğü GitHub deposuna hedef alarak “Cult of Craig” adını aldı. Depo, Buterin'in Satoshi olmadığına dair kanıt olduğunu iddia ettiği makalelere bağlantıların bir koleksiyonuydu; Wright'a sahtekarlık adını veren “uzmanlardan” alıntılar da dahil.

Wright'ın avukatları 12 Nisan 2019'da Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin'e bir kamu özür dilemek ve onu başka türlü mahkemeye çıkarmakla tehdit eden bir mektup gönderdi. Wright makalelerin iftiralı olduğunu ve Buterin’in GitHub’ının karalayıcı olduğunu iddia etti.

Buterin mektuba cevap vermedi.

Bitcoin SV ve Wright'ı destekleyen bir site olan Coingeek, “Buterin söylediklerine inanan bir adamsa, şimdi çok basit bir mesele. İngiliz Yüksek Mahkemesinde yanıt verebilir ve Dr. Craig Wright'ın Satoshi Nakamoto olmadığı iddiasını tekrarlayabilir. Wright daha sonra gününü Buterin'in yanlış olduğunu kanıtlamak için mahkemeye çıkarabilir. ”

Sonunda Wright bir dava açtı ama çok ileri gitmedi.

Buterin “Davamda, benim hatırladığım kadarıyla, davayı takip etmediler ve sonunda son başvuru tarihi geçti,” diyor.

“Vitalik'i, hakaret içeren yorumları için düzeltme isteyen bir İngiltere davasına katılmaya davet ettik. Hakları üzerinde durdu ve ona yazdığımız mektuba cevap vermeyi reddetti ”dedi.

Sadece o değildi.

Craig Wright - Adam Back: Dava Düştü

Wright, 16 Nisan 2019'da Wright hakkındaki iddialarını geri çekmesini ve halka açık bir özür yayınlamasını isteyen bir mektup geri gönderdi. Mektup 23 Nisan'a kadar yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

O sırada Coingeek'in kurucusu Calvin Ayre tweet attı: “Adam Back bugün mektubunu Craig'ten aldı, bu yüzden hikayesini bir İngiliz mahkemesinde yemin altında anlatma şansı olacak. Geçen hafta görüşlerinden dolayı ne kadar gürültülü olduğu düşünüldüğünde gerçekten mutlu olmalı. ”

Benzer şekilde, Bitcoin SV'yi destekleyen haber sitesi svpool, "Wright mahkemede ayağa kalkmaya ve onun Satoshi olduğunu kanıtlamaya hazır ve dedektörlerini her şey hakkında yetişkin olmaya ve onunla bir mahkemede yüzleşmeye cesaret ediyor" dedi.

Gerçekten de Wright onu takip etti. Haziran ayında dava açtı, temmuz ayında belge verdi. Sadece kısa sürdü. Dava açma niyetini açıkladıktan birkaç hafta sonra davayı düşürdü.

“[Wright’ın avukatları] Craig'in davayı durdurduğunu mahkemeye etkili bir şekilde bildirdiği için savunmayı durdurduğunu söyledi. Avukatlarından] Craig'in neden geri çekildiğine dair herhangi bir açıklama yapması istendi ama açıklama yapılmadı. Sonuç olarak Craig, masraflarımın % 100'ünü geri ödemeyi kabul etti ki bu alışılmadık bir durum. ”

Wright, yasal masrafları için 6.666,60 £ (8.400 $) geri ödedi.

Craig Wright - Roger Ver: Dava Düştü

Ver, 2 Mayıs 2019'da Londra'ya geldiğinde, hızlı bir yolculuk için, kasabadan beri hazırlıksız bir Bitcoin Cash buluşmasının kurulduğunu duymak hoş bir sürpriz oldu. Ancak, mekanın içine girmeden önce, bir dava açtığı için daha az memnun oldu.

Dava, Ver'in Wright'a “sahtekarlık ve yalancı” adını verdiği son videoya atıfta bulundu. Bir özür ve tazminat istedi.

Etkinlikte Ver, “Biraz endişelenmiyorum. Dünyaya daha fazla ekonomik özgürlük getirmek için daha fazla araç inşa etmek için bir geliştirici kiralamak yerine davaya biraz para harcamak zorunda olduğum için rahatsız oldum. ”

Fakat dava devam etmedi. Bir teknik duruma takıldı: Ver 14 yıldır Japonya'da yaşıyordu ve bir İngiliz vatandaşı değildi.

Wright'a Ver'e 60.000 £ (73.000 $) yasal maliyetler ödemesi söylendi, ancak şu anda karara itiraz ediyor.

Ver “Kısa bir süre içinde olumlu bir karar bekliyorum,” dedi.

Craig Wright - Hodlonaut: Norveç'e taşındı

Hodlonaut, Bitcoin Lightning Torch'u başlatmak için bilinen, dünya çapında Lİghtning Network üzerinde bir Bitcoin hareketi olan bir Twitter kişiliği. İkonik Twitter profil görüntüsü uzay giysisindeki bir kedidir.

Hodlonaut Wright'a dolandırıcı ve sahtekar adını verdikten sonra, Wright onu bir dava ile tehdit etti. Fakat Hodlonaut onu eleştirdi.

Norveç'teki Wright'a karşı, tweet'lerinin yasal olduğu ve tazminat ödemek zorunda olmaması gerektiği iddiasıyla cevapta bulundu. Bu durumda, hakim Norveç'in Wright'ın şu anda temyiz ettiği doğru yargı bölgesi olduğunu söyledi.

Bu dava açıldıktan sonra Wright, Hodlonaut'a karşı İngiltere'deki iftira davasına başladı. Ancak bu, Wright'ın tekrar temyiz ettiği yargı yetkisi eksikliği nedeniyle düştü.

“Norveç'te göründüğü gibi görünüyorsa, [Wright] sadece davayı bırakamayacak. Sonra mahkemeye gidecek ve bir karar vereceğiz ”denildi.

Ancak avukatlar hala bu davaların nerede yapılması gerektiğini tartışırken, bir dava aslında tam anlamıyla ilerliyor.

Craig Wright - Peter McCormack: Devam Ediyor

Wright, Birleşik Krallık'ta bir dava açmayı başardı, çünkü büyük ölçüde What did Bitcoin podcast'in sunucusu Peter McCormack aslında İngiltere'de yaşıyor. Wright, McCormack'e 100.000 £ (126.000 $) dava açıyor ve ona sahtekarlık diyor.

McCormack, devam etmekte olan ancak son zamanlarda Twitter'da bir güncelleme yayınlayan davayı tartışamıyor. Usül yargıcı - Wright'ın Satoshi olduğunu kanıtladığını görmek istediğini söyledi.

McCormack, Wright Satoshi’nin özel anahtarlarından birini kullanarak bir Bitcoin işlemi imzalayabilirse 250.000 £ (315.000 $) teklif ettiğini söyledi.

Yalnızca Wright, erişemediği bağlı bir trusta sahip olduklarını iddia ediyor. Bu aslında başka bir davanın ana konusudur. Dava devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ