SEC, genel olarak kripto para birimine zar zor odaklandı.

SEC, genel olarak kripto para birimine zar zor odaklandı. Ancak Komisyon Üyesi Hester Peirce şimdiden NFT'ler konusunda rehberlik istiyor. Menkul kıymet yasalarının NFT'lere uygulanma potansiyeli varsa, NFT'ler düzenlenemeyecek kadar büyük hale gelmeden önce SEC'in hızlı hareket etmesi gerektiğini söylüyor.

Komisyon üyelerinden biri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun, takas edilemeyen tokenler (NFT'ler) için yönergeler yayınlamayarak kripto para birimi endüstrisinde başarısız olduğunu söylüyor. Sevgiyle Crypto Mom olarak bilinen Hester Peirce, ajansın menkul kıymetler olarak nitelendirildiklerine inanıyorsa, NFT'lere menkul kıymet yasalarını hızla uygulaması gerektiğine inanıyor.

SEC, kripto endüstrisini bir bütün olarak düzenlemek için mücadele etti. Blockchain analitik firması Elliptic'in verilerine göre, menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla düzinelerce kripto girişimini mahkemeye verdi ve yaklaşık 1,7 milyar dolar para cezası ve ceza aldı. Ancak o zaman bile sektör için henüz kesin kurallar koymuş değil.

Peirce, ajansın NFT'leri daha fazla dikkate almasının zamanının geldiğine inanıyor. Crypto Mom, CQ Roll Call ile yaptığı röportajda şunları söyledi: Bir düzenleyici olarak, büyüme oldukça şaşırtıcı olduğu için izlediğim bir şey demek istiyorum. İnsanların finansal alanda bir NFT fikrini kullanmanın yollarını düşündüğünden eminim.

NFT'ler İçin Ayrı Düzenlemelere İhtiyacımız Var Mı?

NFT'ler kriptodaki en heyecan verici sektörlerden biri haline geldi. 2021'in üçüncü çeyreğinde, NFT ticareti bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 700 ve yüzde 38.000'den fazla arttı. Diğer tüm ünlüler Ethereum, Solana, Avalanche, Terra ve daha pek çok konuda bir NFT basmıştır.

Nonfungible.com'dan gelen veriler, Axie Infinity'nin listelerde lider olmak için NFT'lerde 3.4 milyar dolar sattığını gösteriyor. Bored Ape Yacht Club 2,1 milyar dolar ile ikinci, CryptoPunks ve ArtBlocks sırasıyla 1,9 milyar dolar ve 1,3 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor.

Crypto Mom, Roll Call'a verdiği demeçte, bu SEC'in düzenlemeye çalışması gereken bir sektör. Menkul kıymetler yasalarının uygulanma potansiyeli olan bu gelişmekte olan alanların herhangi birinde, burada insanların düşünmesi gereken bazı şeyler olduğunu söylememiz mantıklı.

NFT'lerin şirketlerdeki hisseleri temsil etmek için kullanıldığı durumlarda, SEC'in büyük olasılıkla yargı yetkisine sahip olacağını da sözlerine ekledi. SEC, NFT'lerle boğuşurken, düzenleyiciler yeni düzenlemelerin alması gereken yön konusunda bir orta yol bulamıyor gibi görünüyor. Bazıları, yaklaşmakta olan dijital varlık faturası NFT'leri içermeyen Wyoming Senatörü Cynthia Lummis gibi büyük hayranlar.

NFT'ler, sanatçılar, yaratıcılar ve diğerleri için benzersiz bir nesnenin gerçekliğini onaylamanın heyecan verici yeni bir yoludur. NFT'ler nispeten yeni ve nasıl geliştikleri hakkında hala öğrenecek çok şeyimiz olduğunu düşünüyorum.

Bununla birlikte, herkes düzenlemelerin gerekliliği konusunda hemfikir değildir. Blockchain Derneği'nin kamu politikası danışmanı Cleve Mesidor, NFT sahiplerine rehberlik etmek için zaten yeterli kural olduğuna inanıyor.

Dolayısıyla bunun daha fazla düzenlenmesi gerektiği fikri çılgınca. Bu alanın etrafındaki korumalar açısından ortaya çıkan sorunlarla ilgilenebilecek tonlarca fikri mülkiyet yasası zaten mevcut.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ