"Facebook ve merkez bankalarından bu hamlelerin kripto para alanına yönelik kurumsal akışı engelleyip engellemeyeceğini zamanla göreceğiz.”

CryptoCompare CEO

CryptoCompare CEO'su ve Kurucu Ortağı Charles Hayter sosyal medya devi Facebook’un önerdiği proje olan Libra ile ilgili olarak açıklamalarda bulunuyor.

Açıklamalarında aynı zamanda Çi’in yakın zamanda başlatmayı planladığı dijital parası DCEP ile ilgili de konuşan Hayter: 

“Bu büyük uluslararası aktörlerin Bitcoin ve diğer kripto varlıkları üzerindeki potansiyel etkisinin bir sonucu. Özellikle de kripto topluluğunu ilgilendiren bir konu. Facebook ve merkez bankalarından bu hamlelerin kripto para alanına yönelik kurumsal akışı engelleyip engellemeyeceğini zamanla göreceğiz.”

Büyük Bir Rekabet Oluşacak

Bitcoin, izinsiz ve sansüre dayanıklı, merkezi olmayan bir ağ. Libra, diğer taraftan, büyük şirketler tarafından işletiliyor. Ancak, bu durum piyasa yorumcularının iki farklı varlık arasındaki herhangi bir bağlantı hakkında spekülasyon yapmalarını engellemiyor. Ve şimdi Çin’in DCEP’sinin de piyasaya çıkma durumunu göz önünde bulundurduğumuzda kripto para birimi alanını etkileyen bu merkezi varlıklar büyük bir çekişme olmaya devam ediyor.

CryptoCompare CEO’su Hayter’ın CityAM’de yayınlanan program görüntülerinde, Bitcoin ile Libra ve Çin’in Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesi [DCEP] arasında paralelliklere dikkat çekiliyor. Konuyla ilgili olarak yaptığı yorumda Jayter:

“Bitcoin ile Libra veya DCEP gibi merkezi dijital varlıklar arasındaki temel farklılıklara rağmen - yönetişimlerinde, mimarlık ve fiyat oynaklıklarında iki varlık sınıfı arasında güçlü bir bağlantı var. En temel düzeyde, “dijital varlık” kelimesini paylaşıyorlar ve bu nedenle halkın ve yatırımcıların kafasında ayrılmaz bir şekilde bağlanıyorlar. Birçok kripto savunucusu bu bağlantının küçümsenmemesi gerektiğine inanıyor. Neticede Bitcoin ve “sağlıklı para”nın toplu olarak benimsenmesine neden olacak.”

Bitcoin Sözleşmelerine Açık Bir İlgi Var

Hayter ayrıca, CME Grubunun, Haziran 2019’da Facebook’un Libra’yı açıklamasından kısa bir süre sonra, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin sözleşmelerine “açık bir ilgi” oluştuğuna da dikkat çekiyor.

Hem bu varlıklar hem de Libra ve DCEP, kripto endüstrisine girmeyi planlıyor. Hayter, bunun potansiyel olarak pazarda şeffaflığı ve verimliliği sağlayabileceğini belirtiyor. Bitcoin ve kripto para birimleri için bir sonraki aşamada spekülasyonlar yapıldığını iddia ederken, yeni doğmakta olan endüstri için “kayda değer riskli” diyen Hayter, mevcut dijital varlıklar hakkında “temkinli iyimserliğe neden olabileceğini” vurguluyor.

CryptoCompare geçtiğimiz aylarda, finansal piyasalar veri sağlayıcısı Refinitiv'e sunulacak olan gerçek zamanlı bir kripto vadeli işlem veri setini birlikte kurmak üzere büyük kripto türevleri platformu BitMEX ile ortaklık kurmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ