Bill Gates, kripto para biriminden etkilenmiyor ve topluma katkı sağlamadığını söylüyor.

Cryptocurrency Topluma Katkıda Bulunmaz

Bill Gates, kripto para biriminden etkilenmiyor ve topluma katkı sağlamadığını söylüyor. Gates ayrıca Elon misk gibi daha az zenginliğe sahip olanları kriptoya yatırım yapmaktan vazgeçmeleri konusunda uyardı.

Bill Gates'e göre, değerli bir çıktısı olmayan hiçbir şeye yatırım yapamaz ve kripto, onun değerli çıktı anlatısına uymayan şeylerden biri.

Microsoft'un kurucu ortağı ve dünyanın en zengin eski kişisi Bill Gates, dijital varlıkların topluma katkıda bulunmadığı için kripto yatırım portföyüne sahip olmadığını açıkladı.

Kriptolar Topluma Değer Katmaz

Gates, Perşembe günkü Reddit Bana Her Şeyi Sor oturumu sırasında kriptolarla ilgili tutumunu yineledi. Bir Reddit kullanıcısı, oturum sırasında Gates'ten kripto yatırımları hakkındaki görüşlerini paylaşmasını istedi.

Gates, “Benim hiç sahibim yok. Değerli çıktısı olan herhangi bir şeye yatırım yapmayı tercih ederim. Herhangi bir firmanın değeri, yarattıkları ürünlerin türüne bağlıdır. Bir şirket harika bir ürün yaratıyorsa, yüksek değerlidir. Bunun tersi de doğrudur.”

Buna karşılık, bir kriptonun değeri, başka bir kişinin bu tür kriptoyu algılaması ve bu kripto için ödemeye hazır olduğu miktar tarafından belirlenir. Dolayısıyla kriptolar, topluma değer katan diğer yatırım araçları gibi değildir.

Gates'in kripto piyasasına yönelik eleştirisi, piyasanın son zamanlardaki genel düşüşünü takip ediyor. En son Coinmarketcap verilerine göre BTC'nin fiyatı şu anda 29.488 dolardan işlem görüyor. Birçok uzman, hala daha düşük işlem göreceğini tahmin ediyor.

Gates, zamandan beri hiçbir zaman bir kripto savunucusu olmadı. Kripto patlaması sırasında, neredeyse herkes harekete geçtiğinde Gates, kriptoya yatırım yapan herkesin SpaceX'in kurucusu ve dünyanın en zengin adamı Elon Musk kadar zengin olması gerektiğini tavsiye etti.

Gates Kripto Yatırımcılarını Uyardı

Bloomberg, geçen yıl Gates ile röportaj yaptığında, “Kriptoya yatırım yapanların birçoğunun bunu, onu çevreleyen vızıltı nedeniyle yaptığını ve harcayacak çok paraları olmadığı için yaptığını düşünüyorum. Bu nedenle, BTC veya herhangi bir kripto hakkında iyimser değilim. Herkese genel tavsiyem, Elon Musk'tan daha fazla paraları olmadığı sürece kripto alımlarında dikkatli olmalarıdır.”

Küresel olarak eski en zengin kişi, kriptonun çevre üzerindeki olumsuz etkisine ilişkin endişelerini de dile getirdi. Cambridge Alternatif Finans Merkezi verileri, BTC'nin yılda yaklaşık 110 terawatt saat tükettiğini gösteriyor. Bu miktar, dünya elektrik tüketiminin yaklaşık % 0,55'ine karşılık gelmektedir.

Bu miktar aynı zamanda İsveç veya Malezya gibi küçük ülkelerin toplam enerji tüketimine eşdeğerdir. New York Times tarafından 2021 yılında yapılan bir araştırma, kripto madenciliğinin dünya çapında tüketilen toplam elektriğin yüzde 5'inden sorumlu olduğunu da gösterdi.

Microsoft kurucu ortağı, dijital para birimlerini ağır bir şekilde eleştiren tek geleneksel finansal yatırımcı değil. Ünlü ABD borsacısı Peter Schiff, özellikle ayı sezonunda kripto piyasasının büyük bir eleştirmeni oldu.

Önde gelen dijital varlık hakkındaki son sözlerinde Schiff, “BTC fiyat hareketinin, başka bir adım atmadan önce daha birçok şüpheci olmayan yatırımcıyı cezbetmeye çalışan bir tuzak” olduğunu belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ