Bugün dolar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enflasyon ve faiz ile ilgili açıklama yaptıktan sonra yükseliş yönlü bir hareket sergiledi.

Bugün dolar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enflasyon ve faiz ile ilgili açıklama yaptıktan sonra yükseliş yönlü bir hareket sergiledi.

Dolar 18 Kuruş Birden Arttı

Dolar 29 Temmuz'dan bu yana ilk kez 8,50 seviyesinin üzerine çıktı. Türk Lirasına bakıldığında işlem gününün ilk saatlerinde Filipinler pesosu ile birlikte diğer gelişmekte olan para birimlerine kıyasla negatif bir ayrışmanın olduğu görülüyor.

Dolar/TL , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizlerin düşüşü ile birlikte enflasyonun da Ağustos'ta düşüşe başlayacağı yönündeki değerlendirmeleri sonrasında 18 kuruş artışla birlikte yüzde 1'i aşan yükseliş kaydederek 8,57'nin üzerini test etti.

ICRYPEX Kripto Fest 2021 - Avrupa'nın En Büyük Kripto Para Konferansı Başlıyor!

Temmuz ayında önemli ölçüde değer kazanan para birimi olarak Türk Lirası bu yükselişle kazandığını bırakmış oldu.

Erdoğan’ın katıldığı programdaki açıklamaları şu şekilde idi.

"Ekonomideki öncü göstergelere baktığımızda büyüme eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Yüzde 7'nin üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız. Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz, bize yüksek enflasyonu getirecektir. Bunu da özellikle buradan bir yerde ben de sinyalimi belli yerlere herhalde vermiş oluyorum, çünkü bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, zira faiz oranlarında da bir defa düşüşe geçiyoruz.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ