Bitcoin ve kripto paralar hakkında devletlerin alacakları hukuki tutum hala belirsizliğini koruyor.

Bitcoin ve kripto paralar hakkında devletlerin alacakları hukuki tutum hala belirsizliğini koruyor. Kimi devletler kripto paralar hakkında liberal politikalar uygulasa da sürpriz yasaklarla karşımıza çıkabiliyorlar. ABD’de Bitcoin ve kripto paraların ticareti serbest ancak Ripple şirketinin kripto parası XRP sürpriz biçimde ciddi suçlamalarla karşı karşıya kaldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP’nin illegal biçimde piyasaya sürüldüğünü iddia ederek Ripple şirketini mahkemeye verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Kripto Paralar Hakkında Sıcak Açıklamalar

Türkiye’de geçtiğimiz aylarda Bitcoin ve kripto paralar üzerinden yapılan emtia alışverişlerine engel geldi. Merkez Bankası Bitcoin üzerinden reel ekonomide alış verişin yasaklandığını duyurdu.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kripto paralar hakkında açıklamaları Türkiye’nin kripto paralar hakkındaki gelecek tutumu hakkında fikir veriyor.

Cumhurbaşkanının Katıldığı Bir Programda Bir Genç Cumhurbaşkanına Şu Soruyu Yönetti:

“Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası, dijital Türk lirası platformu kurdu. Bu kararla acaba Türkiye kripto paraya mı açılmayı planlıyor? Biz açıkçası, gençler olarak ailelerimize bu konuda cevap veremiyoruz. Sizin bu konudaki fikirlerinizi merak ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Bu Soruya Şu Cevabı Verdi:

“Bizim kripto paraya açılma diye bir derdimiz kesinlikle yok. Tam aksine onlara karşı ayrı bir savaşımız, ayrı bir mücadelemiz var. Onlara da böyle bir prim zaten asla vermeyiz, vermeyeceğiz de.  Çünkü biz şu anda bu konuda kendi paramızla yola devam edeceğiz.”

Konuyla İlgili Eski Başbakanlardan Binali Yıldırım İse Şu Açıklamalarda Bulundu:

“Kripto para maalesef mağduriyetlere de kapı açıyor. Dolayısıyla çok ciddi denetime ihtiyaç gösteren bir şey. Bir nevi hayali bir geleceğe yönelik satış yapılıyor ve ondan sonra bunun kötü örneklerini de mağdur olanları da gördük. Ama ileride takdirinizle tabi bu istismarları, bu yanlışları önlemek için devlet olarak, hükümet olarak bazı düzenlemeler yapmak gerekebilir. Onunla da ilgili zaten çalışmalar başlatıldı.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ