Bitcoin şimdiye kadarki en büyük zorluk düşüşünü yaşadı. Ancak tahminler, madenciler mücadele etmeye devam ederken bir sonraki düşüşün bile gölgede kalabileceği konusunda uyarıyor.

Daha da Büyük Bir Madencilik Zorluğu Düşüşü mü? Bu Hafta Bitcoin

Bitcoin şimdiye kadarki en büyük zorluk düşüşünü yaşadı. Ancak tahminler, madenciler mücadele etmeye devam ederken bir sonraki düşüşün bile gölgede kalabileceği konusunda uyarıyor.

Bitcoin (BTC), sağlam kazançlarla dolu bir hafta sonu düşüşle sona erdikten sonra tanıdık bölgede yeni bir haftaya başlıyor - kartlarda ne var?

Lider kripto para birimi, 36.000 dolara yakın bir başka ralli ile güç belirtileri gösteriyor, ancak eski direnç seviyeleri yerinde kalıyor.

Koşullar karmaşık - devam eden madenci göçü ve ilgili fiyat hareketi birçok kişiyi alarma geçirdi ve Bitcoin'in en doğru tahmin araçları gerçek bir test görüyor.

Bununla birlikte, temel bilgiler nihayet yaşam belirtileri gösterdiğinde, boğaların nihayet kutlayacak bir şeyleri olabilir.

Cointelegraph, bu hafta BTC/USD söz konusu olduğunda beş faktörü göz önünde bulunduruyor.

Hisse senetleri rekoru ve petrol durumu

S&P 500'ün yedi gün boyunca tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmesi sayesinde, bu hafta büyük piyasalarda bir başka ürkütücü "Kükreyen Yirmiler" tarzı hava var.

ABD'den gelen cesaret verici ekonomik veriler ve Federal Rezerv'in müdahaleleri sürdürmesi, son haftalarda hisse senedi endeksini daha da yukarı itti.

Hollanda merkezli AXA Investment Managers'ın çekirdek yatırımlardan sorumlu baş yatırım sorumlusu Chris Iggo, Bloomberg tarafından alıntılanan bir notta özetleyerek, "Piyasalar, daha iyi kurgulanamayacak bir senaryonun devamı için fiyatlanıyor" dedi.

İlginç bir kırılma, şu anda bir başka OPEC+ üretim hattının merkezinde yer alan ve kendisi de artan ancak Ağustos ayında ne kadar yakıtın bulunacağı konusunda endişelere yol açan petroldür.

ABD doları sabitken, hisse senedi anlatısının ileriye dönük olası itici güç olduğu görülüyor, bu senaryo geleneksel olarak Bitcoin fiyat hareketine yardımcı oluyor.

Temel bilgiler alandan çıkmadı

Bitcoin, bu hafta sonu şimdiye kadarki en büyük zorluğunun azaldığını görmüş olabilir, ancak bu bile gemiyi istikrara kavuşturmak için yeterli olmayabilir.

%27,94 ile Cumartesi günkü düşüş, daha önce gelenleri kolayca geride bırakarak Çin savaşının Bitcoin ağı üzerindeki madencilik üzerindeki etkisini yansıtıyor.

Ancak BTC.com izleme kaynağından elde edilen verilere göre, bir sonraki düzenleme daha da büyük bir düşüş görebilir.

Zorluk ayarlamaları ancak gerçekte gerçekleşmeden önce tahmin edilebildiğinden ve her iki haftalık zorluk döneminde çok şey değişebileceğinden, ağın gerçek durumunu yansıtmak için metriğin ne kadar azalması gerektiğini söylemek zordur.

Son düşüş göz önüne alındığında, madencilik şimdi birçok mevcut ve potansiyel katılımcı için ekonomik olarak önemli ölçüde daha çekici. Bu nedenle, önümüzdeki on üç gün içinde, daha fazla madenci çalışmaya başlayabilir, hash gücünü artırabilir ve böylece belki de zorluğu daha da azaltma ihtiyacını azaltabilir.

Son günlerdeki hash hızı etkinliğine bakıldığında, hash hızının geçen haftaki 83 EH/s'ye kıyasla saniyede 90 exahash'in (EH/s) üzerine çıkmasıyla bir U dönüşünün gerçekleşmiş olabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, yazının yazıldığı sırada Bitcoin, zorluğu %28.68 oranında daha düşürme yolundadır.

Popüler Twitter hesabı Dilution-proof, Pazar günü açıklamalı bir zorluk tablosuyla birlikte “Dün rekor kıran -%27.9 zorluk ayarından sonra, Bitcoin'in zorluğu geçen yılki halving etkinliğinden sonraki seviyelere benziyor” dedi.

BTC fiyat hareketi 36.000 $'dan korktu

Zorluk düşüşü en azından iyi bir zamanlamaya sahipti - bir kez, Bitcoin fiyat hareketi hoş bir artış gördü ve ticaret aralığının üst sınırına doğru tırmandı.

Hafta sonunun geri kalanı boyunca, BTC/USD çok az direnç gördü ve geri çekilmeden önce yaklaşık %5 ekledi.

Coşkuyu daha fazla ne sınırlayabilir? Popüler analist Rekt Capital için, şu anda kötü şöhretli iki hareketli ortalama (MA), önümüzdeki günlerde ayıların en iyi arkadaşı olabilir.

BTC/USD geçen ay bir "death cross" olayı gördü. Bu, geleneksel olarak düşüş sinyali olarak kabul edilen 200 günlük MA altında 50 günlük MA geçişini ifade eder.

Gerçekte, “ölüm geçişleri” her zaman fiyat kayıplarına yol açmadı, ancak itibarları bu yıl sağlamlığını koruyor.

Şimdi, Bitcoin şu anda spot fiyatın üzerinde seyreden MA'lardan birine ulaşırsa, mevcut fiyat gücü gerçekliğin tadına varabilir.

Rekt Capital Pazar günü bir özet grafik ekleyerek, "BTC 36000 $'ı temizleyebildiğinde... Bir sonraki ana direnç 38000 $ alanı olacak" dedi.

Bu arada Trader Crypto Ed, Pazartesi günü hafta sonu zemininin eninde sonunda tekrar kaybedileceği konusunda uyardı.

“Tam izleme geliyor” dedi ve gerçek bir yükseliş dirilişini körüklemek için piyasanın daha düşük seviyelerde “uygun yeniden testlere” ihtiyacı olduğunu savundu.

Hacim, boğa durumunu kaldıramıyor

Hafta sonu rallisi, klasik bir pazar özelliği olan hacme bakanlar için şüpheliydi.

Kazançların yüksek hızına rağmen, onları destekleyen hacim düşük kaldı ve bu nedenle güvenilirlikleri ve kendilerini sürdürme yetenekleri başından beri sorgulandı.

Pazartesi günü, blockchain izleme hizmeti CryptoQuant, hacimlerin hala azalmakta olduğunu ve büyük potansiyel alıcıların ilgi eksikliğine işaret ettiğini belirtti.

Firma bir blog yazısında piyasadaki işlem hacmiyle birlikte hem giriş hem de çıkış kuruyor. Görünüşe göre balinalar çok fazla hareket etmeden alçakta kalıyor” dedi

Ancak Cumartesi günü istatistikçi Willy Woo, büyük miktarda BTC tutan Bitcoin varlıklarında ani bir artış kaydetti - balinaların ilgilendiğine dair klasik bir sinyal sunuyor. Bu, aşağı doğru zorluk ayarlamasını takip etti.

Yatırımcı güveni yavaş yavaş geri dönüyor

Ortalama Bitcoin piyasası katılımcısı şu anda ne kadar düşüşte?

Bu soru geleneksel olarak Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi tarafından yanıtlanıyor ve bu haftaki okumalarına inanmak gerekirse, işler o kadar da kötü olmayabilir.

Pazartesi günü, Fear & Greed yaklaşık üç haftanın en yüksek puanına ulaştı - 29/100. Bu en son gerçekleştiğinde, BTC/USD Haziran ayının yerel zirvesine 41.000 doların üzerine çıkmak üzereydi.

Fear & Greed, kripto para piyasaları için duyarlılık tahminleri sunmak için bir dizi faktör kullanır ve böylece varlıkların belirli bir fiyattan ne zaman aşırı alındığını veya aşırı satıldığını belirlemeye yardımcı olur.

Yükseliş zirveleri 95/100 veya daha fazlasına ulaşma eğilimindedir ve “aşırı açgözlülük” girip bir bozguna yol açmadan önce Bitcoin'in büyümesi için bolca alan bırakır.

Endeks, toparlanmadan önce 22 Haziran'da 10/100'ün en düşük seviyeleri olan "aşırı korku" gördü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ