Çin hükümeti, çevrimiçi kredilerde yeni kısıtlamalar önererek giderek daha sert düzenleyici ortamını sürdürüyor.

Daha Sıkı Çin Dijital Kredi Kısıtlamaları Bitcoin Madenciliğinde Tehdit Yaratabilir mi?

Çin hükümeti, çevrimiçi kredilerde yeni kısıtlamalar önererek giderek daha sert düzenleyici ortamını sürdürüyor.

Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu, bankaların internet kredileri hakkında kamuoyu görüşü aldı.

Koşullar, maksimum kredi tutarı, geri ödeme süresi ve kredinin amacı dahil olmak üzere çok çeşitli konuları kapsamaktadır.

Komisyon, herhangi bir tüketiciye sunulan maksimum kredi tutarının 200.000 yuan veya yaklaşık 28.270 $ olarak sınırlandırılmasını önermektedir. Balon kredileri (tek bir toplu ödeme olarak geri ödenen krediler) bir yıllık vadede sınırlandırılmalıdır.

Hükümler ayrıca ev alımları, ipotek geri ödemeleri veya yatırımlar için internet kredilerinin kullanımını kısıtlayacaktır. Kısıtlı yatırımlar hisse senetleri, bonolar, vadeli işlemler, finansal türevler ve diğerlerini içeriyor.

Ayrıca, yalnızca nitelikli kurumlar kredi verebilir - ve bankalar belirli üçüncü taraf tahsilat yöntemleriyle sınırlandırılır.

Çin hükümeti son aylarda vatandaşları üzerindeki kontrolünü artırıyor.

Yüz tanıma yöntemleri yaygın endişe ile karşılandı ve Çin halkı buna büyük ölçüde karşı çıktı. Ayrıca, hükümet vatandaşlarının yurtdışındaki Twitter kullanımını da takip altına alıyor. Minnesota Üniversitesi'ndeki bir öğrencinin hükümet karşıtı tweetler nedeniyle tutuklanması ve hapis cezası ciddi anlamda endişe kaynağı oluyor.

Son olarak, Eylül 2017'de Çin’in kripto para birimlerinin yasaklanması, hükümetin ulustaki finans endüstrisi üzerindeki kontrolünü artırdı. Örneğin Bitcoin, devletin elinden geçmeyen ve devlet endişesine neden olan işlemlere izin veriyor.

Bitcoin Madencilik Sorunları?

Bitcoin kullanımı yasaklanırken, Bitcoin madenciliği, küresel hash gücünün yüzde 65'i ile Çin'de devam ediyor. Bununla birlikte, totaliterlikçiliğin artan seviyelerine doğru kayma, bu tür faaliyetler üzerindeki incelemeyi artırabilir.

Ayrıca, bankalardan sermayeye ihtiyaç duyan madenciler kredi almakta güçlük çekebilirler. Önerilen kısıtlamalar, madencilerin donanım yükseltmeleri için gerekli sermayeyi elde etmeyi çok zorlaştırabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ