Bu yazımızda sizlere DAI Coin Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Dai Coin Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para DAI Token

Bu yazımızda sizlere DAI Coin Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Dai Coin Nedir?

Dai stablecoin’i duydunuz ve nasıl çalıştığını merak ettiniz mi? Bu yazıda nasıl çalıştığını ve neden en önemli kripto para birimlerinden biri olduğuna inandığımı inceleyeceğim. Ayrıca size nasıl satın alacağınızı ve güvenli bir şekilde nasıl saklayabileceğinizi de göstereceğim.

Dai bir stabilcoin'dir. 1 usd değerinde olmayı hedefliyor. Yani 1 usd = 1 dai. Dai hakkında benzersiz olan şey, tamamen merkezi olmayan ve istikrarını korumak için akıllı sözleşmeler kullanmasıdır.

Dai her zaman yaklaşık 1 usd değerinde olacağından, para birimi olarak mükemmeldir. Dai'nizi yalnızca gelecekte değerinin artması için harcama konusunda endişelenmenize gerek yok. Bitcoin'in bu kadar iyi bir servet deposu olmasının ana nedenlerinden biri, değerinin artacağına dair bir inancın olmasıdır. Pek çok insan harcamıyor. Ama Dai ile onu harcamakta ve para birimi olarak kullanmakta özgürsünüz.

Dünya çapında bir bankaya erişimi olmayan 1,8 Milyarın üzerinde insan var. Bu, bu kişilerin bir banka hesabına sahip olmak zorunda kalmadan bir tür değere sahip olmalarını sağlar. Merkezi olmadığı için Dai'yi kendiniz bir cüzdanda saklayabilirsiniz ve hiç kimse bu cüzdanı kapatamaz veya engelleyemez. Hep senindir.

Hiper Enflasyona Karşı Koruma

Hiper enflasyon, hükümetin o kadar çok para basmasından kaynaklanır ki, temelde değersiz hale gelir. Şu anda dünyanın her yerindeki ülkelerde oluyor. Bu ülkelerde insanlar çantalar dolusu nakit taşımak zorunda kalmadan bir somun ekmek bile alamıyorlar.

Dai bunu önlemeye yardımcı olabilir. Yaklaşık 1 ABD Doları değerindedir. Ve gelecekte 1 ABD Doları değerinde olacak. Böylece değeri depolamak ve kendinizi hiper enflasyona karşı korumak için kullanabilirsiniz.

Programlanabilir

Örneğin, her gün çok sayıda insana ödeme yapmanız gerekiyorsa, bunu sizin yerinize yapması için basit bir senaryo yazabilirsiniz. Ve Dai ademi merkeziyetçi olmadığı için, Dai'yi haftanın herhangi bir gününde istediğiniz zaman gönderebilirsiniz. Banka tatili mi yoksa Pazar mı olduğu önemli değil, Dai her zaman çalışacaktır.

Ucuz ve Göndermesi Kolay

Dai'yi birkaç dakika içinde dünyanın herhangi bir yerine gönderebilirsiniz. Ve sadece birkaç sente mal olacak. Uluslararası banka havalelerinin tamamlanması günler sürebilir ve 10 dolara mal olabilir.

Dai Nasıl Bir Stablecoin?

Dai nasıl istikrarlı bir kripto para olur? Her Dai için onu destekleyen en az 1 $ değerinde kripto var. Teminat tutan bir şirkete dayanan diğer Stable coin'lerin aksine, Dai tüm süreci idare etmek için akıllı sözleşmeler kullanıyor. Dai'yi kontrol eden tek bir şirket yok.

Peki nasıl çalışıyor? Bir kullanıcı Maker ile CDP (Teminatlı Dept Position) denen şeyi açar. Bu kullanıcı CDP'ye ETH veya başka bir kripto yatırır ve orana bağlı olarak karşılığında Dai kazanır. Kullanıcı, Ethereum'u geri talep edebilir, ancak Dai'yi yatırabilir. Ve geri alacakları ETH miktarı bir orana göre belirlenir. Bu oranlar, Dai'nin fiyatını 1 USD'de tutmaya yardımcı olur. Basit ekonomi ve matematik.

 Bir Dai kullanıcısı olarak, bunun nasıl çalıştığı konusunda endişelenmenize gerek yok. Dai'yi herhangi bir borsada satın alabilir ve gelecekte 1 $'a yakın bir değere sahip olacağını bilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ