Yeni kurulan bir DAO, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ı ABD'ye iade edilmekten kurtarmak için para topluyor.

Yeni kurulan bir DAO, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ı ABD'ye iade edilmekten kurtarmak için para topluyor. “AssangeDAO” adıyla geçen pot, Perşembe günü piyasaya sürülmesinden bu yana 38 milyon doların üzerinde ETH topladı. Assangedao.org'a göre, DAO'nun belirtilen hedefi “güçlü bir dayanışma ağına ilham vermek ve ifade özgürlüğü savunucusu Julian Assange için mücadele etmek”.

Fonlar Assange'ın Yasal Finansmanına Gidecek

Bir cypherpunks topluluğu tarafından yönlendirilen fonlar, Assange'ın mücadelesi hakkında halkın farkındalığını artırmak için kampanyalar yürütürken, Assange'ın yasal ücretlerini finanse etmeye yardımcı olacak. Ayrıca, "davasının özgür konuşma sonuçları" hakkında farkındalık yaratacaklar. DAO'ları kullanarak proje finansmanı oluşturmaya yönelik bir site olan Juicebox'ın gösterdiği gibi, AssangeDAO bu yazı yazılırken 12.575 ETH topladı. Son birkaç gün içinde yükselen kripto piyasası göz önüne alındığında, bu tek başına yaklaşık 39.000.000 $ değerinde. Bu, resmi olarak, kısmen esinlendiği “AnayasaDAO” yu geçerek, tarihin en büyük Juicebox Ethereum bağış toplama etkinliği yapıyor.

Assange, ABD'ye İade Edilmesi Halinde 175 Yıl Hapis Cezasıyla Karşı Karşıya Kalacak

Geçen yıl ABD, Assange'ın Amerika'ya iadesini engelleyen bir İngiliz mahkeme kararına karşı temyiz başvurusunu kazandı. AssangeDAO aynı gün Telegram'da toplanmaya başladı. Sitede, "Assange, Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edilirse, doğru bilgileri yayınlamaktan 175 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak" deniyor. Assange, ABD Ordusu İstihbarat Analisti Chelsea Manning'den Wikileaks aracılığıyla sızdırılmış bilgileri yayınladıktan sonra uluslararası ilgi odağı haline geldi. Daha sonra Londra'nın Ekvador Büyükelçiliği'nde sığınma statüsü altında ABD'den saklanmaya başladı, ancak yedi yıl sonra oradan atıldı. Assange, üç yıldır Londra'daki Belmarsh hapishanesinde tutuluyor ve dünya çapında bir ifade özgürlüğü tokenii haline geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ