Son veriler, DAO'ların hızla dijital şirketler haline geldiğini gösteriyor. Yakında DAO'ların büyümesinde bir azalma olabilir.

Son veriler, DAO'ların hızla dijital şirketler haline geldiğini gösteriyor. Yakında DAO'ların büyümesinde bir azalma olabilir.

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar DAO'lar genellikle blockchain akıllı sözleşmeleri kullanılarak yönetilir. Ayrıca, 'dijital bu şirketlerin' yönetimi hissedarların oylarıyla belirlenir. Bu oyların çoğu discord üzerinden yapılıyor.

Bu DAO'ların üyeleri arada bir fiziksel olarak buluşurlar. Ancak, toplantılarının çoğu sanal olarak yapılır. Blockchain teknolojisini kullanan DAO'lardaki işlemler değişmez ve şeffaftır.

DAO'ların Yönetişim Etkinliği Geçen Yıl Patlama Yaptı - Snapshot Labs'ın Verileri

Bir Snapshots Labs verileri, geçen yıl DAO sayısında büyük bir artış olduğunu ortaya koydu. Veriler, bu sayının bir önceki yıla göre sekiz kat fazla olduğunu da ekliyor. Bu verilere göre 12 ayda DAO sayısı 700'den 6.000'in üzerine çıktı. Bu sayı, teklifi olmayan DAO'ları içermez.

Rakam önceki yıllarda artarken, son artış en yüksek oran olmaya devam ediyor. Veriler ayrıca, geçen yıl DAO tekliflerinin sayısında 8,5 kat artış olduğunu belirtiyor. Aynı dönemde toplam oy sayısı da 8,3 kat arttı.

Geçen yılki 448.000'e kıyasla şu anda 3,7 milyon DAO oyu var. Ancak rapor, bu DAO'ların küçük bir yüzdesinin bu katılım artışını desteklediğini belirtti. Bunlar en aktif olan DAO'lardır.

Toplam teklif sayısının dağılımı. Kaynak: Emre Çalışkan.

Bu DAO'ların yaklaşık yüzde 10'u yeni tekliflerin çoğundan sorumludur. Ne yazık ki, DAO'ların yüzde 60'ı aktif olduklarından beri üçten fazla yeni teklif almamıştır. Bir DeepDAO verisi ayrıca PancakeSwap ve Decentraland'ın teklif sayılarına göre ilk iki DAO olduğunu belirtiyor.

İlkinde 3.300, ikincisinde 1.200 teklif var. Veriler, 100 teklife kadar yalnızca 72 DAO olduğunu ekledi. Ancak, senatodan önceki yasa tasarısı değiştirilmeden kabul edilirse, DAO'ların büyüme hızı kısa kesilebilir. Tasarının bir kısmı, tüm kripto projelerinin düzenleyicilerle kayıtlı lisanslara sahip olduğunu vurguluyor. Ayrıca, kurucularının ve kullanıcılarının tam profillerini belirtmeleri gerekir.

Diğer DAO'lar İçin Bir İlham Kaynağı

Elektrik Sermayesi mühendisi Emre Çalışkan, AnayasaDAO'nun diğer DAO'lar arasında öne çıktığını iddia ediyor. Bu DAO, ABD anayasasının orijinal versiyonunu satın alma önerisinin ardından popüler oldu. Bu DAO'nun eylemleri, diğer birçok DAO'ya ilham kaynağı olmuştur.

AnayasaDAO, bazı zorluklarla karşılaşmasına rağmen diğer birçok DAO üzerinde büyük bir etki bıraktı. Geçen yıl Sotheby'nin kamu müzayedesindeki çabalarına rağmen, AnayasaDAO ABD anayasasının son orijinal versiyonuna sahip olma teklifinde başarısız oldu. DAO, teklifinin başarısız olduğunu doğrulamak için uzun bir anlaşmazlık mesajı yayınladı.

AnayasaDAO'nun anlaşmazlık duyurusu. Kaynak: Anlaşmazlık

Düzenleyicilerin Endişeleri

Düzenleyicilerin, Anayasa DAO'larının teklifleriyle ilgili çabalarıyla ilgili büyük endişeleri vardı. ABD kripto faturasının sızdırılmış bir taslağı dört gün önce internette dolaşmaya başladı.

Taslak tasarının bazı bölümleri, düzenleyicilerin kripto endüstrisinin etkisi konusunda derinden endişeli olduğunu gösteriyor. Özellikle kripto borsalarının ve DAO'ların operasyonları konusunda endişeliydiler. Ayrıca DeFi ve stablecoin endüstrisiyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ