Chainalysis raporu, DAO'lardaki tüm sahiplerin yüzde 1'inden azının tüm oylama gücünün yüzde 90'ından fazlasını yoğunlaştırdığını gösteriyor.

DAO

Chainalysis raporu, DAO'lardaki tüm sahiplerin yüzde 1'inden azının tüm oylama gücünün yüzde 90'ından fazlasını yoğunlaştırdığını gösteriyor. DAO'lar şu anda gerçekten merkezi olmayan platformlar haline gelmek için bu güç konsantrasyonundan kaçınma konusunda büyük bir sorunla karşı karşıya.

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar  DAO'lar, bu çılgınca genişleyen kripto ekosisteminde çok fazla öne çıkıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, DAO'lar merkezi olmayan hiyerarşik yapıya sahip kuruluşlardır. Bu, bir topluluğun toplu olarak bir kuruluşun karar verme sürecine sahip olduğu anlamına gelir.

DAO'lar, merkezi olmayan kurumsal yönetimin geleceği olarak ortaya çıkmış olsa da, işleyişlerinde birçok anormallik olmuştur. Chainalysis'in son raporuna göre, çoğu DAO, olması gerektiği kadar merkezi olmayan değil.

DAO'lar 12 Ayda 8 Kat Büyüme Yaşıyor

Chainalysis, on büyük DAO projesinin işleyişini analiz etti ve burada bazı kesin ayrıntılar buldu. Araştırması sırasında Chainalysis, DAO'lardaki oy verme gücünün büyük ölçüde yoğunlaştığını buldu. Ortalama olarak, tüm sahiplerin yüzde 1'inden azı, tüm oylama gücünün yüzde 90'ından fazlasını topladı.

Bu, DAO'ların çözmesi gereken bir sorun olan yüksek miktarda gücün seçilmiş birkaç kişinin elinde toplandığını gösteriyor. Chainalysis raporunda şunlar belirtiliyor:

Bunun DAO yönetişimi için anlamlı etkileri vardır. Örneğin, sahiplerin en tepedeki %1'inin sadece küçük bir kısmı birlikte çalışsaydı, teorik olarak herhangi bir kararda kalan %99'u geride bırakabilirlerdi. Bunun bariz pratik sonuçları vardır ve yatırımcı duyarlılığı açısından, muhtemelen küçük sahiplerin teklif sürecine anlamlı bir şekilde katkıda bulunabileceklerini hissedip hissetmediklerini etkiler.

Rapor ayrıca, bir kullanıcının bir teklif oluşturmak için toplam bekleyen token arzının yüzde 0,1 ile yüzde 1'i arasında olması gerektiğini de belirtiyor. Ancak, bir teklifi geçmek için kullanıcının yüzde 1 ile yüzde 4 arasında herhangi bir yerde tutması gerekir.

DAO'lardaki Temel Takasları Anlama

Chainalysis raporu, DAO'ların çalışmasında ödünleşimler olduğunu gösteriyor. Bir teklif oluşturan birden fazla sahip varsa, ortalama teklif kalitesi düşebilir. Bu, DAO'lar söz konusu olduğunda büyük yönetişim spam'lerine yol açabilir. Bununla birlikte, diğer taraftan, çok az sahip olması durumunda topluluk, “merkezi olmayan yönetişimin” yanlış olduğunu hissedebilir.

Chainalysis yazıyor: Bir teklifi tek başına iletmek söz konusu olduğunda, 10.000'de 1'i ile 30.000'de 1'i arasında, bunu yapmak için yeterli jetona sahiptir.

Oylama gücünün yoğunlaşmasına ilişkin net örneklerden biri Solana merkezli kredi veren DAO Solend'di. Bu ayın başlarında yaşanan likidite krizinin ortasında, Solana merkezli merkezi olmayan protokol Solend, balina hesaplarını devralmaya karar verdi. Ayrıca, DEX defterlerinde bir dizi tasfiyeden kaçınmak için tasfiye işlemlerini OTC masaları aracılığıyla gerçekleştirmeye karar verdi.

Teklif 1,1 milyon almasına rağmen, tek kullanıcılardan şaşırtıcı bir şekilde 1 milyon oy geldi. Bir topluluk tepkisinin ardından, Solend teklifi geri çekmeye ve başka bir mekanizma üzerinde çalışmaya karar verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ