2022'nin ikinci çeyreğinde, oyun DApp'leri tek başına toplam blok zinciri etkinliğinin yüzde 52'sini oluşturuyordu.

DappRadar: Blockchain Oyun Endüstrisi, Piyasa Düzeltmesine Karşı Oldukça Dirençli, Güçlü Bir Talep Var

2022'nin ikinci çeyreğinde, oyun DApp'leri tek başına toplam blok zinciri etkinliğinin yüzde 52'sini oluşturuyordu. Blockchain oyunlarının yıl sonuna kadar 12 milyar dolardan fazla fon girişi görmesi muhtemel.

CeFi, DeFi ve diğerleri gibi kripto alanındaki hemen hemen her sektör bu yılki piyasa düzeltmesinin sıcaklığıyla karşı karşıya. DappRadar kısa süre önce Q2 2022 için blockchain oyun sektörünün durumu hakkında bir rapor yayınladı.

DappRadar, araştırmalarına göre, blockchain oyun sektörünün kripto pazarında devam eden rüzgarlara karşı oldukça dirençli olduğunu buldu. Aslında, bu özel, yeni yatırımları çeken güçlü bir talebe sahip olmaya devam ediyor.

2022'nin ikinci çeyreğinde, risk sermayesi şirketleri blok zinciri oyun endüstrisine 2,5 milyar dolardan fazla para harcadı. VC yatırımları, 2022'nin ilk çeyreğinde yapılanlarla oldukça tutarlı kaldı. Aslında, 2022'nin ilk altı ayında blockchain oyun sektörüne yapılan toplam yatırımlar, 2021'in tamamında 4 milyar dolarlık yatırımı çoktan aştı.

DappRadar'ın bildirdiği gibi, blockchain oyunlarına yapılan yatırımlar, geçen yılki toplam yatırımları yüzde 33 oranında çoktan aştı. Ayrıca, pazarın yıl sonuna kadar 12 milyar dolardan fazla komisyon alma yolunda olduğunu da ekliyor.

Rapor ayrıca, endüstrinin geri kalanı mücadele ederken, blockchain oyunlarının benzersiz aktif cüzdanlardan  UAW aslan payını aldığını belirtiyor. 2022'nin ikinci çeyreğinde, oyun DApp'leri tek başına toplam blok zinciri etkinliğinin yüzde 52'sini oluşturuyordu.

Ancak, önceki çeyreğe kıyasla, blockchain oyunlarının UAW'si yüzde 7 düştü. Ancak DappRadar, blockchain oyun etkinliğinin geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla hala yüzde 232 gibi şaşırtıcı bir oranda arttığını belirtiyor.

Piyasadaki En İyi Blockchain Oyunları

Raporda DappRadar, piyasadaki en iyi blockchain oyunlarından bazılarına ilişkin bilgiler de verdi.

Splinterlands, 2022'nin ikinci çeyreğinin sonunda 283.729 UAW ile en çok oynanan blockchain oyunu olmaya devam ediyor. Haziran ayında kullanıcı tabanındaki yüzde 61'lik düşüşe rağmen, bu ticari kart oyunu ikinci çeyrekte bir numaralı pozisyonda kaldı. Spliterlands şu anda oyuncu etkileşimlerini ve tutarlı performansları ele alırken uzun vadeli büyümeye odaklanıyor.

AlienWoods ikinci sıradaki oyun olmaya devam ediyor, ancak 2022'nin ikinci çeyreğinde UAW'sinde yüzde 4'lük marjinal bir düşüş gördü. Ancak üçüncü sırada yer alan Farmers World, son çeyrekte yüzde 33 kullanıcı büyümesi kaydediyor.

Öte yandan, bir zamanlar çok popüler olan Axie Infinity'nin çok iyi bir çeyreği yoktu. İkinci çeyrekte, Axie Infinity kullanıcıları %83 gibi şaşırtıcı bir oranda azaldı. Ancak bu, ikinci çeyreğin başlarında 600 milyon dolarlık AXIE jetonlarının hacklenmesinden sonra oldu.

Aynı zamanda, blockchain oyun NFT'lerinin satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 29 düştü. Bununla birlikte, genel NFT satışlarının önceki çeyreğe göre 2. çeyrekte yüzde 82 düştüğü göz önüne alındığında, oyun NFT'leri nispeten iyi durumda kaldı.

Metaverse ve Web3 Daha Fazla Yatırım Çekiyor

Başka bir gelişmede, VC devi Andreesen Horowitz, blok zinciri oyunlarının ve meta verinin geliştirilmesine yatırım yapmak için 4,5 milyar dolarlık bir fon yarattı. Konuyla ilgili konuşan DappRadar Araştırma Başkanı Pedro Herrera şunları söyledi:

Blockchain tabanlı oyunlar, Web3'ün en umut verici sektörlerinden biri haline geldi. JEWEL(Ocak ayına göre -%99 düşüş, SAND  -%81 veya SPS -%80, web3 oyunları gibi oyun ve metaverse tabanlı belirteçlerin çöküşü nedeniyle oyun ödüllerinin değerinde ciddi bir düşüş olsa bile hala endüstrinin faaliyetinin %52'sini kontrol ediyor. Oyun etkinliği önceki çeyreğe göre %7 azalırken, DeFi -17% gibi diğer ilgili blok zinciri kategorilerinin dezavantajları daha belirgin.

DappRadar, Web 3 oyunlarındaki güçlü fon akışlarının yanı sıra, geleneksel oyun şirketlerinden web3 oyun girişimlerine doğru hareket eden güçlü bir yetenek akışı olduğunu da belirtiyor. Web 3 oyun alanının yıl sonuna kadar 12 milyar dolarlık sermaye çekeceğini belirtiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ