DApps aktif cüzdanlarının son çeyrekte düşmesine rağmen, NFT satışları önemli ölçüde artmaya devam etti.

DappRadar Raporu: NFT

DApps aktif cüzdanlarının son çeyrekte düşmesine rağmen, NFT satışları önemli ölçüde artmaya devam etti.

NFT'lerde yenilik, rekabet etmek için artan sayıda pazar yeri ile başladı.

Kripto piyasası son sekiz ayda büyük bir kargaşa yaşadı. 2022'nin ikinci çeyreğinde, Terra ekosisteminin çöküşü ve CeFi borç verenler ile kripto hedge fonlarının karşılaştığı büyük likidite sorunları nedeniyle piyasa düzeltmesi daha da kötüleşti.

Ancak tüm kargaşaya rağmen, DappRadar'ın son raporu, NFT alanı ve blok zinciri oyununun  GameFi ayının saldırısına karşı daha iyi performans ve esneklik gösterdiğini gösteriyor. DappRadar raporu, değiştirilemez tokenlerin  NFT'ler fırtınayı nispeten iyi bir şekilde yıprattığını belirtiyor.

Çeyrek bazında bir yavaşlama olmasına rağmen, NFT'ler için yıldan yıla eğilim yükselişini sürdürüyor. Raporda, "Genel işlem hacmi ve satış sayısı, 2021'in ikinci çeyreğine göre sırasıyla yüzde 533 ve yüzde 59 arttı" deniyor.

Q2 2022 boyunca, Ethereum NFT ticaret hacimleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 40'ın üzerinde düştü. Ancak, aynı dönemde satış sayısı yüzde 2 arttı. Bu, NFT'lere olan talebin güçlü kalmaya devam ettiğinin açık bir göstergesidir.

Benzer şekilde, Ethereum tabanlı en büyük NFT pazarı OpenSea, pazar payında bir düşüş gördü. Bur DappRadar, OpenSea'nin ticaret düşüşünün tüm piyasa düşüşünün bir göstergesi olmadığını belirtiyor. Ethereum'un en iyi 100 NFT'sinin piyasa değeri, ETH'nin çöken değeri nedeniyle düştü.

Öte yandan, ETH açısından NFT piyasa değeri yükselişte. DappRadar raporu şunları belirtiyor: “Ekim ayındaki 3 milyon ETH'lik düşük noktadan Nisan ayında zirveye çıkarak 6 milyon ETH'ye ulaştı. Şu anda piyasa değeri 5 milyon ETH'nin üzerinde, Nisan'dan bu yana yüzde 8'lik bir düşüş, ancak Mayıs'tan bu yana yüzde 20'lik bir artış.

Ethereum Rakipleri Pazar Çekişi Kazanıyor

DappRadar'a göre, Ethereum'un bazı rakipleri parlak noktada. 2022'nin ikinci çeyreğinde, Solana'daki NFT ticaret hacmi bir önceki çeyreğe göre yüzde 23 arttı. Benzer şekilde, Ethereum Layer-1 rakibi Avalance, NFT işlem hacimlerinde yüzde 15'lik bir artış bildirdi. Solana'nın pazaryeri DApp'leri, yüzde 0 listeleme ücreti ve yalnızca yüzde 2 işlem ücreti sundukları için çekiş kazanıyor.

Öte yandan, NFT pazarları artan rekabet görüyor. OpenSea'nin en büyük NFT pazarı olmasına rağmen, pazar payı düşüşte. DappRadar'a göre LookRare, x2y2 ve Solana's Magic Eden gibi pazar yerleri OpenSea'nin pazar payını yiyor.

Ayrıca, Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsa (DEX) Uniswap, NFT sektöründe büyük hamleler yapıyor. Uniswap, düşük gaz ücretleri ile tüm NFT alım satım gereksinimlerini tek bir yerde karşılayan NFT toplayıcı platform Genie'yi satın aldı.

Ancak pazar hakimiyetini korumak için OpenSea bile büyük hamleler yapıyor. OpenSea, aynı anda birden fazla NFT ticaretine izin veren gelişmiş bir ticaret açık kaynak protokolü olan SeaPort'u başlattı. Ayrıca, Solana tabanlı NFT'leri sunmaya başladı ve NFT pazar toplayıcı Gem'i satın aldı.

Aynı zamanda, Solana'nın önde gelen pazarı Magic Eden, Okay Bears gibi birkaç NFT koleksiyonunun başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesiyle birlikte sağlam bir tüccar akışı gördü. Geçen çeyrekte Magic Eden, son derece düşük listeleme ve işlem ücretleri sayesinde tüm NFT işlemlerinin %10'una katkıda bulundu.

Mavi Çipli NFT'lere Olan Talep Geri Döndü ve Yeni NFT  Yenilikleri

NFT alanındaki keskin yavaşlamanın ortasında, mavi çipli NFT projelerinden bazıları da bu yılın başlarında değerlerinin düştüğünü gördü. En popüler Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT koleksiyonu, 30 Nisan'a göre taban fiyatında yüzde 38 düşüş gördü. Son çeyrekte BAYC'nin taban fiyatı 150 ETH'den 90 ETH'ye düştü. Benzer şekilde, MAYC projesi taban fiyatında yüzde 57'lik bir düşüş gördü. DappRadar'ın açıkladığı gibi:

Bu geri çekilme, sermaye piyasalarındaki durgunluk ve Goblin Town ve Moonbirds gibi yeni projelerin piyasaya sürülmesiyle ilgili makroekonomik eğilimlerin bir kombinasyonu oldu ve birçoğunu eski NFT'lerini yenilerini almak için satmaya ikna etti.

İlginç bir şekilde, Haziran ayının son haftasında bu birinci sınıf projeler için sağlam bir toparlanma oldu. Son iki haftada BAYC'nin taban fiyatı yüzde 24 arttı. Benzer şekilde, Doodles ve CryptoPunks, NFT fiyatlarının %44 oranında iyileştiğini gördü. Aynı dönemde, Meebits NFT taban fiyatı şaşırtıcı bir şekilde yüzde 76 arttı.

Benzer şekilde, Metaverse odaklı NFT'ler de iyi bir Q2 2022 geçirdi. Ethereum tabanlı Metaverse NFT koleksiyonları için işlem hacimleri yüzde 101 arttı. Ancak, “Poligon koleksiyonları maalesef %26 azaldı. DappRadar'a göre genel olarak %96'lık bir büyüme oldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ