DeFi TVL'deki yüzde 22'lik artış, Terra ağ çöküşünden kademeli olarak iyileşmeyi gösteriyor.

DappRadar

DeFi TVL'deki yüzde 22'lik artış, Terra ağ çöküşünden kademeli olarak iyileşmeyi gösteriyor.

Çeşitli faktörlerin birleşimi, NFT pazarının geçen yıl Haziran ayından bu yana ilk kez 1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşamamasına neden oldu.

Kripto endüstrisi hala Terra ağ çökmesinin etkilerini hissediyor. Sonuç olarak, piyasanın hala düşüşte olması şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, blockchain analitik firması DappRadar'ın son raporu bazı parlak noktalar gösterdi.

DeFi'nin Kademeli İyileşmesi

Merkezi olmayan finans  DeFi  endüstrisi, kripto piyasası yavaş ve istikrarlı bir şekilde toparlanırken toplam değerde genel bir artış yaşıyor. Merkezi olmayan uygulamaların  dApps verimliliğini ölçmenin temeli olan kilitli toplam değer  TVL, Temmuz 2022 boyunca yükseldi.

1 ve 31 Temmuz 2022 arasında yüzde 22 artarak 67,3 milyar dolardan 82,3 milyar dolara yükseldi. Bununla birlikte, geçen yıl Aralık ayında 253,91 milyar dolarlık zirvesinden hala bir miktar uzaktaydı. Rapor ayrıca, Ethereum'un hala tüm TVL'nin aslan payına sahip olduğunu belirtti. Ethereum TVL, 1 Temmuz'da yaklaşık 46 milyar dolardı, ancak ayı 57.9 milyar doların üzerinde bitirdi.

Terra kazasından sonra, BNB zinciri ikinci en büyük TVL'ye sahip ağ haline geldi. BNB zincirindeki TVL 1 Temmuz'da 5,97 milyar dolardan 31 Temmuz'da 6,9 milyar dolara yükseldi. Ay boyunca diğer ağlarda TVL'de de benzer artışlar oldu. Dikkate değer sözler Tron, Avalanche, Solana, Polygon ve Cronos'u içerir.

NFT Ticaret Hacmi 1 Milyar Dolara Ulaşamadı

Rapor ayrıca, NFT pazarının geçen ay 1 milyar dolarlık işlem hacmi işaretini geçememesinin çeşitli nedenlerini de vurguluyor. Geçen yılın Haziran ayından bu yana ilk kez bu pazar bunu başaramadı. Rapora göre, piyasa en kötü düşüş döneminde. Kriptoların değerindeki düşüş, likiditede daha da düşüşe neden oldu.

NFT'leri yeniden satmaktan fazla kar yoktur. Bu nedenle, birçok yaratıcı veya NFT savunucusu, NFT pazarındaki yatırımlarını tasfiye ediyor. Diğerleri, kripto kışı bitene kadar alım satımları engelleyebilecekleri 'tutma pozisyonları' olarak bilinen pozisyona geçiyorlar. Yuga Lab'ın tüm NFT pazarına hakim olan dört projesi, geçen ay NFT pazarındaki toplam işlem hacminin yüzde 20'sinden (160 milyon $) sorumluydu.

Dört proje; CryptoPunks, Mutant Ape Yacht Club, Otherdeed For Otherside ve Bored Ape Yacht Club. NFT yardımcı programlarında, özellikle Ethereum Name Service alan adlarında büyük bir artış oldu. Bu alan adları için toplam işlem hacmi geçen ay 20 milyon dolardı. Rapor, "değerin çoğunu koruyan mavi çipli NFT koleksiyonları ile faaliyetlerin hiper merkezileştirilmesine" dikkat çekiyor.

Oyun Sektörü Ayı Piyasasına Meydan Okuyor

Ayı piyasasına rağmen, geçen ay oyun sektöründe 857 milyon dolarlık işlem ve bir milyon günlük benzersiz aktif cüzdan  UAW  vardı. En iyi blockchain oyunları, metaverse tabanlı oyun girişimlerinden gelen rekabete rağmen oyuncu tabanını koruyarak gerçek katılımları olduğunu kanıtlamaya devam ediyor.

Rapora göre, ikincisi geçen ay daha fazla risk sermayesi toplamaya devam etti. UAW oyunlarının hakimiyetinin bir önceki aya göre yüzde 52'den yüzde 57,39'a yükseldiğini belirtmekte fayda var. Böylece, güçlü bir yükselişe işaret ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ