Bitcoin neden siber suçlular arasında popüler ve karanlık ağdaki kripto para birimlerinin geleceği nedir?

Darknet: Değişim Aracı Olarak Kripto

Bitcoin neden siber suçlular arasında popüler ve karanlık ağdaki kripto para birimlerinin geleceği nedir?

Dünyadaki birçok insanın bir şeyleri iletmenin ve almanın tek geçerli yolunun küresel ağdan geçtiği bir “evde kal” moduna geçişi nedeniyle, karanlık ağ etkinliği hakkında bazı yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

COVID-19 zamanında, hem kripto para birimlerinin yeteneklerini kullanarak hem de siber dolandırıcıların faaliyetlerinde ve World Wide Web'deki genel yasadışı faaliyetlerde bir artış olmuştur.

Tabii ki, tüm karanlık ağ operatörleri salgını kötü niyetli avantajlar için kullanmıyor ve onur kurallarına uyuyor. Bununla birlikte, Cointelegraph, Bitcoin'in karanlık ağ ile nasıl ilişkili olduğunu, küresel salgının yasadışı kripto operasyonlarını etkileyip etkilemediğini ve dünyadaki yetkililerin nasıl başa çıktığını anlamaya karar verdi.

Kripto ve karanlık ağ

Dijital varlıklar, düzenleyiciler tarafından şüpheli olduğu düşünülen işlemleri gerçekleştirirken, maksimum anonimlik arayanlar tarafından karanlık ağda bir ödeme aracı olarak hareket etmek de dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

Kripto para birimleri, özellikle yasadışı uyuşturucular, silahlar ve diğer kısıtlı ürünler gibi satıcıların ürünleri arasında popülerdir. Darknet kullanıcıları, işlemler için sahte anonimlik ile kripto kullanarak bu tür mallara erişilemezliği önlemek için TOR tarayıcı gibi özel bir yazılım kullanarak ağdaki pazarlara ivme kazandırır. Bu tür işlemler ve ademi merkeziyetçilik kavramının kendisi küresel istihbarat teşkilatlarının kontrolüne sınırlamalar getirmiştir.

Yasadışı mal satıcıları, merkezi olmayan kripto paralar prensibine, Bitcoin (BTC) bir hane adı haline gelmeden çok önce kullanmaya başladılar. Çarpıcı bir durum, karanlık ağın bir parçası olarak başlatılan çevrimiçi pazar Silk Road. Token 2011'de hala birçokları için bir gizem iken, Bitcoin'e büyük ölçüde güveniyordu.

Darknet üzerinde, tüm bağlantılar özel protokoller ve portlar aracılığıyla güvenilir düğümler arasında kurulur. Tüm IP adresleri gizlidir, bu nedenle karanlık ağa Chrome, Firefox veya Safari gibi tanıdık tarayıcılardan girilemez. Ağın tamamı ademi merkeziyet ilkesi üzerine çalışır ve hiçbir otorite tarafından kontrol edilmez. Bu nedenle, karanlık ağdaki birçok site, kullanıcıların kimliklerini gizleyen ve IP adreslerini değiştiren TOR şifreleme protokollerini kullandığından, kullanıcılar bir derece güvenlik alır.

Darknet'te AlphaBay ve Oasis'in öne çıktığı birçok yasadışı mal satan birçok site var. Bir ödeme seçeneği olarak tokenı ekledikten sonra gizlilik odaklı kripto para birimi Monero'nun (XMR) fiyatının geçmişte fırlamasına neden olduklarını tartışıyorlardı. Anonim token işlemleri karanlık ağın ilerlemesine izin verdi, ancak bu da bugün birçok insanın kafasında kripto para birimleri ve yasadışı faaliyet arasında bir bağlantı geliştirdi.

Siber saldırıları tespit etmeyi ve önlemeyi amaçlayan en büyük çözüm sağlayıcılarından biri olan Grup-IB'deki Ar-Ge departmanı başkanı Aleksadnr Lazarenko, kripto para birimlerinin suçlular arasında neden popüler olduğuna dair görüşünü paylaştı:

 “Bitcoin'de yapılan işlemlerin şeffaflıkları nedeniyle kaydedilmesine rağmen, yine de siber suçlulara hatırı sayılır bir anonimlik veriyorlar. Kripto para birimleri normalde merkezi olmayan ve belirli bir ulusal yargı sistemine ait olmadığından, kullanımları ile ilgili işlemler para otoriteleri tarafından yakından izlenmemektedir. Siber suçluların kripto para birimlerine olan tutkusunu açıklayan bir diğer belirgin neden, sahiplerine geçerli kişisel bilgileri açıklamaya gerek kalmaması.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ