BTC ve diğer kripto para birimlerinin sadece cezai amaçlarla kullanıldığı konusunda hala bir görüş var.

Darknet

BTC ve diğer kripto para birimlerinin sadece cezai amaçlarla kullanıldığı konusunda hala bir görüş var. Bununla birlikte, off-shore sistemleri, terörist faaliyetlerin ve kara para aklamanın finanse edilmesi için ödemelerin geçtiği anonim merkezi olmayan bir ağdan daha uygundur.

Kuşkusuz, BTC Silk Road’un karanlık ağ ekonomisini yönetmeye yardımcı oldu, ancak karanlık ağdaki pazar yerleri son birkaç yılda ve iyi bir nedenden dolayı dükkânı kapatmaya başladı. Chainalysis uzmanlarına göre, özellikle kripto para birimleri sayesinde darknet anlaşmaları 2019'da gelişti. Bununla birlikte, bu çevrimiçi varlıklar, karanlık ağ üzerindeki kullanımını etkileyen fiyatlarda keskin dalgalanmalara tabidir.

Chainalysis'deki siber suç analisti Carles Lopez-Penalver,  satıcıların BTC fiyatındaki düşüş dönemlerinde faaliyetlerini azalttığını ve kabul ettikleri fonların ertesi gün hiçbir değere değmeyebileceğinden korktuğunu söyledi:

“Darknet pazarlarının esnek olduğunu ve burada kalmayı düşünürken, darknet pazar gelirinin, Bitcoin'in COVID-19 ile ilgili son zamanlarda meydana gelen önemli fiyat düşüşünün ardından beklediğimizden çok daha fazla düştüğünü gözlemlemek ilginçti.”

Bununla birlikte, uzmanlar, belirli bir kripto para biriminin fiyat oranı ne olursa olsun, karanlık ağda hala popüler olacaklarına katılıyorlar. Lazarenko konuyla ilgili şöyle diyor:

 “Kripto para, yeraltının ana para birimidir, bu nedenle kesinlikle popüler olacaktır. Popülerliği ve kullanımının boyutu doğrudan yeraltı pazarının durumuna bağlı olacaktır - büyürse, kripto para birimlerinde daha fazla işlem olması muhtemeldir. Bu pazardaki ana ödeme yapanlara gelince, popülerliklerinde Bitcoin ile karşılaştırılabilecek birkaç kripto para birimi var, belki de dünyayı gördükten sonra Ethereum 2.0'ın büyümesini göreceğiz, ancak yine de geride olması muhtemeldir.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ