Darknet'in iki büyük btc ve eth marketi iflas etti

CCN, 16 Temmuz'da 10 günden fazla bir süre düşük seviyede olduktan sonra  en büyük darknet pazarı AlphaBay'a neler olduğunu anlatan bir gelişme yayınladı. O zaman yayınlanan raporlar, yetkililerin Kanada ve ABD'deki sunucularına baskın yapmayı başardığını ve ardından yönetici olduğu iddia edilen ve daha sonra kendi hücresinde ölü bulunan Alexander Cazes'i Tayland'da tutukladığını öne sürdü. AlphaBay'i devralan operasyon "Bayonet" olarak geçiyordu ve daha önce CCN tarafından kapatılmıştı.

O sırada, kullanıcıların Rus pazarında Ramp, Dream Market ve Hansa Market'e yönelmeleri önerildi. Şimdi, beklenmedik olaylarda, Hansa'nın 20 Haziran'dan bu yana hukuk uygulaması kontrolünde olduğu ve şimdi kaldırıldığı açıklandı.

Per a Europol basını ABD'deki Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) önderliğinde aylarca süren hazırlıkları ve iki büyük hukuk uygulamasını açıkladı. Uyuşturucu Uygulama Otoritesi (DEA) ve Hollanda Ulusal Polisi, Europol'le koordinasyon içinde uyuşturucu, silah ve kötü amaçlı yazılım da dahil olmak üzere "350.000'den fazla yasadışı emtia" ticareti yapan bu web sitelerini ele geçirdi. Basın açıklaması "milyonlarca dolarlık kripto para biriminin dondurulmuş ve ele geçirilmiş".olduğunu belirtiyor.

Yetkililer Hansa'ya Sızdı

Basın açıklamasına göre, güvenlik şirketi BitDefender, Europol'ün Avrupa Siber Suç Merkezi'ne (EC3) tavsiyelerde bulundu ve Europol, daha sonra, Hollanda polisine Hansa'yı 2016'da araştırmak için bir ipucu vermeyi başarabildi. Daha sonra, polis Hollanda'daki pazar altyapısını bulmayı ve Hollanda'da, Litvanya'da ve Almanya'daki sunucuları ele geçirmenin yanı sıra Almanya'da Hansa'nın yöneticilerinden ikisini tutuklamayı başardı.

Sunucular ele geçirildikten kısa bir süre sonra, "pazarın tam bir kopyası Hollanda sunucularına aktarıldı", yani Hollanda polisi pazarın başına geçti ve masum kullanıcılarla ilgili bilgi toplamak için çalışmaya devam etti. Yetkililer, pazarın bir günde çok sayıda satış yaptığına dikkat çekti.

Hollanda polisine göre alıcılar ve satıcılar arasında şifreli olmayan "on binlerce" mesaj ele geçirildi. Europol'e yaklaşık 10.000 yabancı Hansa alıcı adresi gönderildi ve Hollanda'da 500'den fazla teslimat durdurulacak.

AlphaBay kaldırıldıktan sonra Hollandalı yetkililer, yeni kullanıcı kayıtlarının günde 1.000'den günde 8.000'e gittiğini ve bu nedenle pazarı sorunsuz çalışmaya devam ettirmek için bunları durdurmak zorunda kaldıklarını belirtti. Raporlar, pazar iyi durumda kaldıktan sonra bin bitcoinin gözaltına alındığını öne sürdü.

Yetkililer, Europol basın açıklaması uyarınca, çalışmalarından gurur duyuyor ve operasyonun darknet pazarlarına ve kullanıcılarına büyük bir darbe indirdiğine inanıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ