Blockchain analitik girişimi Chainalysis, kripto para birimlerinin toplam darknet pazar satışlarının 2019'da % 70 büyüdüğünü bildirdi. 2019'daki satışlar 790 milyon $'ı buldu ve satışlar ilk kez 600 milyon $'ı aştı.

Darknet

Blockchain analitik girişimi Chainalysis, kripto para birimlerinin toplam darknet pazar satışlarının 2019'da % 70 büyüdüğünü bildirdi. 2019'daki satışlar 790 milyon $ 'ı buldu ve satışlar ilk kez 600 milyon $' ı aştı.

Raporda şu hususlar yer aldı:

“… 2015'ten bu yana ilk kez, Darknet pazarları toplam gelen kripto para birimi işlemlerindeki payını artırdı ve 2018'de % 0,04'ten 2019'da % 0,08'e yükseldi.”

Rapor, P2P borsalarının 2019 yılında darknet pazarlarına gönderilen fonların % 38,6'sına katkıda bulunduğunu, bunu takiben fonların % 31,8'inden sorumlu Borsaları yakından takip ettiğini vurguladı. İşlemler sadece bitcoin'de değil, aynı zamanda Bitcoin Cash [BCH], Litecoin [LTC] ve stablecoin Tether [USDT] de gerçekleşti.

Borsalar, karanlık web pazarlarından çıkan fonların yaklaşık % 43'ünü aldı ve bunu P2P borsaları izledi. Raporda bu konu üzerinde deduruldu:

"Borsalar, müşterilerin satıcılara kripto para birimi göndermek ve satıcıların nakit para göndermek için kullandığı en yaygın hizmettir."

Darknet faaliyetlerindeki bu artış, düzenleyicilerin çok sayıda darknet pazarının kapatılmasına neden olan baskılarına rağmen gerçekleşti. 2019'daki toplam aktif pazar sayısı 49 olarak kaldı ve aktif pazarların her biri, Silk Road günlerinin (2012 ve 2013) günleri dışında her yılkinden daha fazla gelir elde etti.

Hizmet vermeyen müşterilere hizmet vermeye hazır birden fazla pazarın mevcut olması nedeniyle, veriler artan gelirlerin daha büyük pazarlardan ziyade daha fazla alımdan kaynaklandığını göstermiş durumda:

“Ortalama satın alma büyüklüğü USD değerinde nispeten sabit kaldı, ancak transfer sayısının bir kez daha 9 milyondan 12 milyona yükseldiğini görüyoruz.”

 Bu, 2019'da ya karanlık web'den mal satın alan müşterilerin ya da eski müşterilerin her iki şekilde de daha fazla satın alma gerçekleştirdiğini, transfer sayısının dikkate değer bir artış gösterdiğini gösterebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ