ABD Çalışma Bakanlığı, kripto para birimi rehberliği nedeniyle bir 401(k) plan yöneticisi tarafından dava edildi. "Bu dava, Amerikalı yatırımcıların kendi emeklilik hesaplarına nasıl para yatıracaklarını seçme haklarını korumayı amaçlıyor."

Dava, ABD Çalışma Bakanlığı

ABD Çalışma Bakanlığı, Kripto Rehberliği Üzerine Dava Açtı

ABD Çalışma Bakanlığı (DOL) ve Çalışma Bakanı Martin J. Walsh, departmanın 2022-01 sayılı Uyum Yardımı Yayını nedeniyle dava edildi. “401(k) 'Kripto Para Birimlerine Yatırımları Planlayın'” başlıklı kılavuz 10 Mart'ta yayınlandı .

Dava, Çalışma Bakanlığı'nın dijital varlıklar sunan plan sponsorlarını hedefleyen bir "soruşturma programı" tehdidinde bulunarak yasal yetki alanını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Mahkeme belgesine göre:

Bu dava, Amerikalı yatırımcıların kendi emeklilik hesaplarına nasıl para yatıracaklarını seçme haklarını korumayı amaçlıyor.

Davacı, emeklilik planlarına idari ve diğer hizmetler sağlayan Forusall Inc.'dir. Şirket, dava detaylarını "kendi kendine yönlendirilen bir pencere aracılığıyla 401 (k) plan katılımcılarına kripto para birimini kullanıma sunacağını açıklayan ilk şirket" olduğunu iddia ediyor.

Şikayette şunlar belirtiliyor:

DOL'nin İbraname yayınlaması keyfi, kaprisli ve başka bir şekilde yasalara uygun değildi ve DOL'nin yasal yargı yetkisini, yetkisini veya sınırlamalarını aşıyordu ve bu nedenle 'yasa dışıdır ve [iptal edilecektir].

Çalışma Bakanlığı'nın kripto rehberliğinin ardından Fidelity Investments Inc. , 401(k) hesaplarında bitcoin'e izin vereceğini duyurdu .

Fidelity'nin kararı Çalışma Bakanlığı'nı rahatsız etti. Çalışma Bakanlığı Çalışanlara Sağlanan Faydalar Güvenlik İdaresi Bakan Yardımcısı Ali Khawar, “Fidelity'nin yaptıklarıyla ilgili ciddi endişelerimiz var” dedi .

Finansal hizmetler firmasının 401(k) emeklilik hesaplarında bitcoine izin verme kararı, ABD Senatörü Elizabeth Warren (D-MA) dahil olmak üzere bazı milletvekilleri arasında endişeleri artırdı. Ardından , Fidelity Investments CEO'su Abigail Johnson'a, finansal hizmetler devinin 401(k) hesaplarında bitcoin yatırımlarına izin verme planını sorgulayan bir mektup gönderdi .

Öte yandan bazı milletvekilleri, Çalışma Bakanlığı'nın Amerikalıların emeklilik için kripto varlıklarına yatırım yapmasını engelleme girişimi konusunda endişeli. DOL'nin kripto rehberliğine yanıt olarak, ABD Senatörü Tommy Tuberville (R-AL), Finansal Özgürlük Yasası'nı tanıttı . Milletvekili, tasarıyı “ABD Çalışma Bakanlığı'nın (DOL) kendi kendini yöneten 401 (k) hesap yatırımcılarının bir aracılık penceresinden seçebilecekleri yatırım türlerini sınırlayan bir düzenleme veya kılavuz yayınlamasını yasaklayan mevzuat” olarak nitelendirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ