David Marcus, şirketin teslim olması gibi görünen dijital para birimi Diem projesini yönettiği Facebook'tan ayrılıyor.

David Marcus, şirketin teslim olması gibi görünen dijital para birimi Diem projesini yönettiği Facebook'tan ayrılıyor. Diem, mevcut itibari para birimlerine meydan okuyabileceğine inanan düzenleyicilerin ezici muhalefetiyle karşı karşıya kaldı.

Facebook'un dijital para birimi çabalarını destekleyen adam şirketten ayrılıyor. David Marcus, Diem stablecoin çabalarına liderlik ettiği sosyal medya devinden ayrıldığını duyurdu. Diğer girişimci çıkarları sürdürmek için şirketten ayrıldığını iddia etse de, bazı uzmanlar bunun Facebook'un stablecoin çabasından vazgeçtiğinin bir işareti olabileceğini iddia ediyor.

Marcus, son yedi yıldır birlikte olduğu bir şirketten ayrılarak Twitter'dan ayrıldığını duyurdu. Daha önce Facebook Messenger bölümünü yönetti ve 2016'da onu bir milyar kullanıcıya ulaştırdı. Ardından Facebook'un Diem ve Novi çabalarını yönettiği blok zinciri ve dijital para birimi bölümüne geçti.

Marcus, "Novi'nin lansmanının hemen ardından yapılacak çok şey olsa  ve ödemelerimizdeki finansal sistemlerimizdeki değişim ihtiyacı konusunda her zamanki gibi tutkuluyum .Girişimci DNA'm beni sabahları çok fazla dürtüyor,”dedi.

Ayrılışı, şimdi Meta olarak adlandırılan Facebook için büyük bir darbe. Mark Zuckerberg'in firmadaki en güvenilir yöneticilerinden biri oldu. Dijital ödemelerdeki deneyimi (Facebook'a katılmadan önce PayPal'ın Başkanıydı), Facebook'un stablecoin çabalarında kritik öneme sahipti.

Marcus yıl sonunda ayrılıyor ve yerine geçen yıl Facebook'a katılan eski Uphold CEO'su Stephane Kasriel geçecek. Ayrılışı, Facebook CTO'su Mike Schroepfer'in de görevinden ayrılacağını açıklamasından birkaç ay sonra geldi.

Facebook, Stablecoin Çabalarından Vazgeçiyor Mu?

Facebook, bir süredir, önce Libra ve şimdi de Diem olarak stablecoin'ini takip ediyor. CNF'nin Ekim ayında bildirdiği gibi şirket, Novi cüzdanının ABD-Guatemala ödeme koridorunu hedefleyen sınırlı bir versiyonunu piyasaya sürdü. Piyasaya sürüldükten hemen sonra, “Facebook'a bir ödeme sistemini veya dijital para birimini yönetmek için güvenilemez” diyen Amerikalı yasa koyucular tarafından tepkiyle karşı karşıya kaldı.

 Facebook, Senato'dan Gelen Tepki İçin Novi Cüzdanını Başlattı

Bu eleştiri dalgası, Facebook'un son birkaç aydaki dijital para birimi çabalarını karakterize etmeye başladı. ABD, Avrupa ve hatta Afrika'daki düzenleyiciler, sicili zaten oldukça bozuk olan bir şirkete böyle bir güç vermenin küresel ekonomiye zarar vereceğinden endişe ederek Diem stabilcoini eleştirdi. Ve şimdi, çabaya öncülük eden ve Diem için Washington'da bile lobi yapan adamın ayrılmasıyla, Diem rüyası suya düşmek üzere olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ