Zamanla, ağlar farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde gelişti ve Web 3.0 ile blockchain, finansal sistemlerdeki gücü merkezden uzaklaştırmaktan ibaret değildir.

DeFi Alanının Yeniden Büyümesi: Yenilikçi Trendler Blockchain Teknolojisinin Gelişimini Etkiliyor

Zamanla, ağlar farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde gelişti ve Web 3.0 ile blockchain, finansal sistemlerdeki gücü merkezden uzaklaştırmaktan ibaret değildir.

Geçtiğimiz yıl içinde, merkezi olmayan finans alanı, çok sayıda bankacılık hizmetini merkezden uzaklaştırmak için blok zinciri teknolojisini temel alarak finans sektöründe dalgalar yarattı. DeFi hizmetlerinin benimsenmesi istikrarlı bir şekilde artıyor ve her tür varlık blok zincirine doğru ilerliyor.

Dijital sanat sahipliği temsillerini popülerleştiren Değiştirilemez token'larla, blockchain teknolojisi en beklenmedik yerlere sızıyor ve DeFi, genişlemesini besliyor. Bu benzersiz ve bazen oldukça değerli tokenlar, günümüzde artık her zamankinden daha fazla çevrimiçi gerçekleşen küresel salgın ve kültürel deneyimlerle ilgili kısıtlamalar nedeniyle sanat galerileri kapalı olduğundan günümüzde özellikle alakalı.

2020 boyunca DeFi, finansal ürünler için pazar yerleri, toplum temelli sosyal ve yönetişim tokenları ve benzersiz sanat eserleri ile likidite üretilebilecek türlerde bir patlama gördü. Bugün, önemli miktarda Bitcoin (BTC) bir değer deposu olarak kullanılıyor, ancak bunun için yaratılmış değil. Yavaş işlem süreleri, yüksek ücretler ve yükselen değer geçmişi, Bitcoin'in bir ödeme sistemi olarak kullanılmasını engelliyor, ancak bu, blok zinciri endüstrisinin başkalarını yaratmasını engellemedi.

Programlanabilir akıllı sözleşmelerin ortaya çıkışı, modern merkezi olmayan finans ekosistemimizin oluşumunu hızlandırdı ve finansal hizmetleri internet bağlantısı olan herkes için erişilebilir hale getirdi. Merkezileştirilmiş bankaların pahalı genel giderleri, çoğu kullanım durumu için uluslararası transferleri yavaş ve ekonomik olmayan hale getirdi. Bununla birlikte, bir dizi iç içe geçmiş protokolü uygulayarak, merkezi olmayan finans, dünyanın her yerindeki farklı topluluklara değer dağıtmanın alternatif yollarını sunuyor.

Geleneksel finansal sistem çoğu için işe yarıyor, ancak çok daha iyisini yapıyor olabilir. Blok zinciri, bu görevi üstlenmeye tam olarak hazır olmasa da, günümüzün merkezi olmayan ağlarının büyük hedefleri var ve dijital varlıklara erişim gelişmeye devam ederken, dünyanın dört bir yanındaki insanlar, güvenilir aracılar, bankalar veya avukatlar olmadan küresel ekonomiyle giderek daha fazla etkileşim kuruyor. DeFi sistemlerine her zamankinden daha fazla geliştirme kaynağı tahsis edilen blockchain, dünya çapındaki herhangi bir finansal hizmet şirketi için bir sonraki sınırdır.

Dağınık Ama Güçlü

İnternet, dünya çapında veri ve bilgi akışını değiştirdi ve iletişim kanallarının bu evrimi bankacılık sistemi üzerinde derin bir etkiye sahip oldu. Dünya daha hızlı kayıtlar, daha hızlı hizmet ve daha güvenilir ürünler sunan platformlara geçmeye başladığında, merkezileştirilmiş bankacılığın yolları tam bir tezat oluşturuyor.

Akıllı sözleşme platformları, insanların tek bir finansal kimlik kullanarak birkaç merkezi olmayan uygulamayla etkileşim kurmasına olanak tanıyor. Gezegende yaklaşık 2 milyar insanın finansal hizmetlere erişimi olmadığı için, giriş engelini azaltmak herkesin çıkarına olacaktır.

Aslında, bazı merkezileştirilmiş bankalar bile, kripto para saklama hizmetleri sunmaya başladı ve kullanıcıların, güvenliğinden sorumlu tutulabilecek bir tarafla kullanıcıların kripto para birimlerini güvenli bir şekilde saklamasına izin verdi. Bu, merkezsizlik blok zinciri ahlakına aykırı gibi görünse de, merkezi gözetim hizmetleri aslında daha geniş endüstri için faydalı olabilir.

Kava DeFi platformunun CEO'su Brian Kerr, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bana göre, kullanıcılarına güvenli bir şekilde kredi ve harika APY'ler sunmak için arka uçta Kava kullanan bir bankaya sahip olmak, bankaların, finansın ve fintech hizmetlerinin evriminin doğal bir ilerlemesidir."

Kerr'e göre, kripto para bulundurmak, ortalama vatandaş için fiat'tan çok daha korkutucu, çünkü transferler tersine çevrilemez ve hataları daha da maliyetli hale getirir. "Dijital varlık korumasını destekleyen bankaların kriptoyu ana akım kullanıcılar için kullanılabilir hale getirmek için harika bir adım olduğuna inanıyorum" dedi.

Bununla birlikte, fintech şirketleri son kullanıcılara daha iyi deneyimler sağlamak için ürünlerini ve hizmetlerini geliştirmeye devam ettikçe, geliştirme için mevcut şema son birkaç on yılda pek değişmedi. Ayrıca, 1inch merkezi olmayan borsa toplayıcısının kurucu ortağı Anton Bukov'un da belirttiği gibi, bankalar DeFi platformlarına büyük miktarlarda stabilcoin likiditesi sağlamaya başladıkça, borç verme ve borçlanma için APY gelecekte azalacak.

Zamanla, ağlar farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde gelişti ve Web 3.0 ile blockchain sadece finansal sistemlerdeki gücü merkezden uzaklaştırmaktan ibaret değildir; değeri yeniden tanımlıyor. Yakın gelecekte, bu sistemler muhtemelen daha da güçlenecek ve sonunda her tür işletme için değerli bir teklif olarak görülecektir.

AMM'leri Analiz Etmek

2020 boyunca hem merkezi olmayan finansa hem de blok zincirinin genel büyümesine katkıda bulunan tik faktör. AMM'lerden önce, merkezi olmayan borsalar şu anda olduğu kadar popüler değildi. Alım satımları merkezi olmayan bir şekilde eşleştirmek için emir defterlerini kullanmak yerine, AMM'ler, kullanıcıların akıllı bir sözleşmeyle ticaret yapmasını sağlayarak likiditeyi artırıyor ve karşı taraf riskini ortadan kaldırıyor.

Uniswap gibi merkezi olmayan borsalarda zaman zaman Coinbase Pro'dan daha yüksek hacimler bildirilirken, merkezi borsaların uzun vadede sürdürülebilir olup olmadığı tartışılıyor. Bununla birlikte, DEX'ler son birkaç yılda kesinlikle iyileşmiş olsa da, emir defteri değişimlerini değiştirmek gündeminde görünmüyor.

Kerr, "Merkezi borsaların kullanıcı deneyimi, yaratıcılık ve kullanıcı tabanında güven açısından her zaman bir ayağı olacak," dedi ve merkezileştirilmiş borsaların fiat rampaları, yasal uyumluluk ve daha iyi mobil uygulama kullanıcı deneyimleri bir fırsat sunuyor

Alım satım ücretleri giderek daha rekabetçi hale gelirken, kripto para birimi borsaları tarafından sunulan hizmetler de öyle. İlk borsa tekliflerinden ve stake etmekten borç verme ve borçlanma hizmetlerine kadar, borsalar, diğer iş kollarından elde ettikleri marjları artırarak konumlarını savunmaya başlayabilir ve merkezi olmayan muadilleriyle rekabet edebilir. Kerr, "Bankalar mevduattan kazanmadıkları gibi, arka uç hizmetlerinden ve diğer finansal ürünlerin çapraz satışından para kazanıyorlar - sektör ilerledikçe merkezi borsalar da öyle" dedi. Bukov ekledi:

Coinbase, yaklaşan halka arz için hazırlıklar sırasında DEX'leri işleri için en büyük risk faktörlerinden biri olarak adlandırdı. Örneğin, kendi L1 çözümlerini veya DEX'lerini sunarken bu alanda da rekabet etmeye çalışabileceklerini düşünüyorum. "

Özetle, bir AMM, havuzdaki oranlarının bireysel tokenlerin fiyatını belirlediği token çifti havuzlarından oluşur. Uniswap şu anda en popüler AMM DEX'tir ve herkesin herhangi bir token çifti için likidite havuzlarına katılmasına izin verir. Bu, havuzlara likidite sağlarken, katılımcıları bir getiri payı için riske atar.

AMM'ler gittikçe daha karmaşık hale geldikçe, bazı platformlar çok tokenlı likidite havuzları gibi özellikler ve varlık fiyatlarını hesaplamak için daha verimli algoritmalar bile içeriyor. IEO'lardan farklı olarak, birinin bir token veya platform başlatmasını engelleyen hiçbir bekçi yoktur ve bu kötü niyetli kullanıcılar tarafından istismar edilebilirken, önümüzdeki yıllarda çok ilginç projelere yol açabilir.

Birlikte Çalışabilirlik Var

DeFi uygulamalarının çoğu şu anda Ethereum üzerinde çalışırken, birlikte çalışabilirlik yavaş yavaş bir gerçeklik haline geliyor. Bu, geliştiricilere, ayrı ayrı merkezi olmayan uygulamalarına en iyi uyacak farklı platformları seçme özgürlüğü verecektir. Cosmos ve Substrate tabanlı Polkadot gibi platformlarla, geliştiriciler artık uygulamalarının gereksinimlerine göre uyarlanmış birlikte çalışabilir blok zincirleri bile oluşturabilirler.

Günümüzde geliştiriciler, açık akıllı sözleşme platformları sağlayan monolitik katman-bir blok zincirlerine güveniyor. Kava CEO'su, "Bu platformlar her şeyi iyi yapmaya çalışıyor ve harika bir şey değil. Birlikte çalışabilirlik ile gelecekte bu platformlar prototip oluşturma için yararlı olmaya devam edecek, ancak geliştiriciler uygulamaları ve kullanım durumları için en özel ve optimize edilmiş hizmetleri seçecekler." diyor.

2020'nin sonundaki en büyük trendlerden biri, Ethereum'un likiditesine ve diğer blok zinciri tabanlı protokollerdeki ekonomik faaliyete erişim talebinin artmasıydı. Wrapped Bitcoin'den (wBTC) blok zinciri tabanlı veri depolamaya kadar, alan, zincirler arası platformlarda faaliyette bir artış gördü.

Örneğin, Cosmos çerçevesi ile inşa edilen Kava, çeşitli kripto para birimleri için teminatlı krediler ve stake fırsatları sunarak önemli bir büyüme gördü. Platform, yönetişim için Kava tokenını kullanır ve ağı stake etme yoluyla güvence altına alır.

Bu tür yönetişim tokenları, ağ katılımcılarının sistemin küresel borç limiti, teminat oranı ve tasarruf oranı gibi kritik parametreleri oylamasını sağlar. Sistemin yetersiz teminatlandırıldığı durumlarda, Kava tokenı, sistem yeniden teminatlandırılana kadar basılacak ve satılacak bir rezerv para birimi olarak bile hareket eder.

Hem Ethereum hem de Cosmos, zincir başına Polkadot'tan önemli ölçüde daha fazla sayıda doğrulayıcı gerektirir. Ethereum’un sharding başına 111 doğrulayıcısı ile karşılaştırıldığında, Polkadot’un zincir başına en az beş doğrulayıcıda eşdeğer güvenlik sunma iddiası daha fazla analiz gerektiriyor.

Çapraz Zincir Kavşağı

Merkezi olmayan finansın büyümesi eşi görülmemiş ve ezici oldu. Aylık DEX hacimleri 55 milyar doları geçti, bu aynı zamanda şu anda toplam stabilcoin piyasa değerine karşılık geliyor. DeFi ödenmemiş borcu 9 milyar doların üzerindedir, ancak merkezi olmayan finans, daha geniş finansal hizmetler endüstrisi için hala yürümeye başlayan bir durumdur.

Sürekli olarak köşede olan yeni yeniliklerle, DeFi uygulamaları arasındaki erişilebilirliğin ve değişkenliğin zamanla gelişeceğine inanmak için iyi bir neden var. Ethereum'daki gaz maliyetleri dalgalanmaya devam ederken, zaman zaman yasaklayıcı seviyelere inerken, blok zinciri projeleri, ikinci katman protokolleri gibi daha iyi ölçeklenebilirlik çözümleri oluşturmak için yarışıyor. Ethereum 2.0, halihazırda selefinin karşılaştığı sorunların çoğunu çözmeyi vaat ediyor, ancak ağın pratikte ne kadar iyi performans göstereceği ancak zamanla bilinecek.

Dahası, gaz maliyetleri dalgalanmaya devam ettiği sürece, DeFi protokolleri kullanıcıları ve dolayısıyla Ethereum'dan likiditeyi kaçırmaya devam edecek. DeFi alanının bir bebek endüstrisi olarak karşılaştığı bir diğer sorun, deneyimli bir kullanıcı tabanına dayanmasıdır. Günümüzün uygulamaları genellikle DeFi sistemlerine aşina olan tüccarlar için tasarlanır ve ortalama tüketici için her zaman yararlı olmayan, denetim araçları ve zincir üzerindeki veri oracle'ları gibi hizmetler sunar.

Sektör işlevlerini genişletmeye devam ederken, projeler DeFi tokenları için sürekli olarak daha iyi araçlar yaratıyor. Bazı platformlar artık eşler arası krediler için teminat olarak değiştirilemez token kullanımına izin veriyor ve bu dijital koleksiyonların likiditesini diğer herhangi bir para kazanılan varlık seviyesine yükseltiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ