Şubat ortalarında, merkezi olmayan finansta (DeFi) kilitlenen toplam değer yaklaşık 1,2 milyar dolardı. Bu rakam şu anda yaklaşık 500 milyon dolar.

DeFi’de Toplam Kayıp Bu Seviyeleri Aştı

Şubat ortalarında, merkezi olmayan finansta (DeFi) kilitlenen toplam değer yaklaşık 1,2 milyar dolardı. Bu rakam şu anda yaklaşık 500 milyon dolar.

Merkezi olmayan finansman (DeFi) son birkaç aydır acı çekiyor. Ethereum'un (ETH) hakim olduğu alan hâlâ popülerliğini koruyor. Bununla birlikte, son kriz, fikrin ciddi bir güven sorunu yaşadığını gösterdi - ve kullanıcılarının birçoğu son zamanlarda tamamen vazgeçti.

DeFi şu ana kadar zor bir ay geçirdi. Geçen Ay, akıllı sözleşmelerinde yaklaşık 900 milyon dolar ile kilitli olmasına rağmen, şu anda yazma sırasında 500 milyon dolar civarında bir yerde yer alıyor. Bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,2 milyar dolardan sert bir düşüşe işaret ediyor.

Esas olarak Ethereum'da (ETH) bulunan DeFi, son birkaç hafta içinde de bazı önemli sorunlardan muzdaripti. Bir dApp, 1,193 ETH'nin çalındığını gören bir istismar yaşadı. Küresel pazar rutini de yardımcı olmadı: yatırımcılar likit nakit sağlamak için kapı aralarken, birçok DeFi sözleşmesi kendilerini zorlamakta zorlanıyor. Bu, Litecoin'in tartışmalı kurucusu Charlie Lee gibi bazı eleştirmenlerin ona “ademi merkeziyetçilik tiyatrosu” demesine yol açtı.

Bu, DeFi için şu ana kadar yapılan en büyük test olabilir. Ancak, bazıları bu genç sektör hakkında karar vermenin henüz çok erken olduğunu savunuyor. Önümüzdeki aylar yine de DeFi ekosisteminin belirleyici anı olacak ve bugünün finans dünyasında yaşayacak kadar olgun olup olmadığına karar verecek.

Küresel piyasa krizi azalıncaya kadar ademi merkeziyetçi finansman hayallerinin askıya alınması gerekebilir. Açıkçası, yatırımcılar bugün bile güvenli finansal araçlar mücadele ediyorsa DeFi ile risk almaya hevesli değiller. Koronavirüs pandemisinin haftalarca sürmesi beklenirken, DeFi uzun bir kış geçirebilir. Bu aynı zamanda kendini yeniden keşfetmesi için mükemmel bir zamandır.

 DeFi'nin bu yıl “parabolik” olacağına dair erken tahminler kesinlikle iz bırakmadı. Sonuçta, koronavirüs kara kuğu olayı herkesin tahminlerine bir anahtar attı. DeFi ölmekten uzaktır - ancak gelecek yıllar boyunca yaşayabilir kalmak istiyorsa güven yaratması gerekir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ