DeFi'nin geleceği için başka bir terim olduğunu varsaymak kolaydır. Sonuçta, ana akım benimseme nerede?

DeFi İçin 2020

Endüstri ona yanlış bir şekilde bakıyor. Bitcoin ve kardeşleri, dünyanın tüm sorunlarını çözmek için gümüş bir kurşun değil, sadece bir araçtır. Bu, var olana ve bu durumda geleneksel finansal sisteme bir alternatife sahip olmakla ilgilidir.

DeFi, mevcut finansal sisteme çok az veya sınırlı erişime sahip piyasalar için çok önemli olacak. Bunların çoğu dijital ekonomiye sıçrayacakları ya da daha önce atlayacakları gelişmemiş ya da gelişmekte olan ekonomilerdir. Bu ekonomilere hizmet etmek, gelişmiş ekonomilerden farklı temelden farklı bir altyapı gerektirir. DeFi ideal bir adaydır.

Nakit Bazlı Ekonomilerin Gerçekliği

Bankalar, yeni bankalar ve yeniden paketlenmiş finansal ürünler bu gelişmekte olan ekonomilere hizmet verememektedir. Altyapı sınırlamaları kimlik, para birimi desteği, transfer ve değişim maliyeti, hız ve en büyük faktör olan nakit ile ilgilidir.

Nakit göz ardı edilir, ancak özellikle Asya ve Afrika'da hala tercih edilen para biçimi olmaya devam etmektedir. Düşük para arzı olan ülkelerde, akıllı telefon ve internet kullanımının nakit talebinin daha yüksek ve zaman zaman yüzde 50 prim ile yüksek olduğunu görüyoruz. Asya ve Afrika'daki üçüncü taraf ödeme işlemcileri ve kredi kartı nüfuzu da düşüktür, işlemlerin yüzde 70'i özellikle Hindistan, Endonezya ve Filipinler gibi ülkelerde nakit yoluyla yapılmakta ve nakit ödeme şeklini almaktadır.

Nakit değerlidir, çünkü geleneksel finansal sistem çoğu zaman sistematik olarak insanların parasını koruyamaz ve krediler, kredi kartları veya sigorta için yüksek giriş koşulları nedeniyle hizmetler temeldir. Çoğu zaman hükümet ve toplum, çözümleri halının altına itmenin hiçbir işe yaramadığını görmüştür.

EcoCash, MPesa, Alipay ve WeChat gibi bu ekonomilerdeki mevcut banka dışı rayların hepsi, müşterilerinin bakiyelerini alıp nakit olarak ödemelerine olanak tanıyan her yerde bulunan nakit puanları ile nakitten sorumludur. Mobil para hizmetlerini geleneksel bankacılıkta başarılı kılan ve DeFi'nin çalışmasında göz ardı edilemeyecek bir nakit için düşünülüyor.

Nakit İçin Tasarım

Fiziksel konumların veya insanların kullanıcılarla nakit ve dijital dengelerle değiş tokuş etmesini gerektirdiğinden, hesaba katılması temelde zor bir şeydir. Nakit ağlarına erişmek için aracılara güvenme seçeneği olsa da, bu hızla maliyet ve gecikme katacaktır. Bağlanma maliyetleri, aynı hizmeti sunan geleneksel satıcılar kadar pahalı hale gelir ve eski API'ler, müşterilere tutarlı hizmetler sağlamayı kabus haline getirir.

DeFi için nakit ağları, Western Union gibi düşündüğümüz mevcut ağlardan oldukça farklı görünecektir. Daha çok, bağımsızların DeFi ağlarının nakit puanları olacağı Uber'e benzeyecek, kullanıcıların nakit ve kripto bakiyelerini piyasa talebine, fiyat keşfine ve alandaki rekabete göre belirlenen ücretlerle ileri geri alışverişi yapabileceği bir ortam sunacak. Yerel Bitcoin'leri düşünün, ancak daha geniş bir kullanım durumu ve daha fazla potansiyele sahip.

Değişken bir varlık tutma psikolojisi piyasadan bağımsız olarak iyi bir şey değildir, bu nedenle stablecoinler herhangi bir DeFi uygulaması için çok önemlidir. DeFi servislerine dokunmadan önce dijital varlık istikrarı seçeneği olmadan çok az alıcı olacak. Stablecoinler, ana akım benimseme arayışında endüstri için bir atılımdır. İstikrarın yanı sıra, banka hesabına ihtiyaç duymadan DeFi'ye erişim de sağlarlar.

Dünyanın yüzde 30'undan fazlasının banka hesabı olması sayesinde, DeFi'nin tüketicilere ulaşması ve endüstrinin bugünkü gibi banka fiat ağ geçitleri dışında başka seçenekler sunması için inanılmaz fırsatlar yaratıyor.

DeFi'nin küresel bir ekonomik motor olması için nakit gerekli olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ