Sadece kurumsal yatırımcılara yönelik bir DeFi platformu olan Aave Pro'nun duyurulmasıyla birlikte, büyük çocuklar nihayet Blockchain ile oynamaya hazırlanıyor olabilir

Geleneksel Finans Kurumları DeFi İçin Hazır mı?

Sadece kurumsal yatırımcılara yönelik bir DeFi platformu olan Aave Pro'nun duyurulmasıyla birlikte, büyük platformlar nihayet Blockchain ile oynamaya hazırlanıyor olabilir.

Merkezi Olmayan Finans Mı Yoksa DeFi Mi?

Kripto para birimleri yıllardır büyük kurumsal yatırımcıların dikkatini çekmek için rekabet ediyor ve sonunda istedikleri ilgiyi görüyorlar. Blockchain ağları ve onların fikir birliği mekanizmaları, geleneksel yatırımcı için hiçbir zaman mantıklı gelmedi, merkezi olmayan finans mı yoksa DeFi mi? Bu herkesin geride bırakmak istediği bir şey.

Geleneksel yatırımcılar, gelir, aylık aktif kullanıcılar ve nakit akışları gibi konulara odaklanarak hisse senedi ve gayrimenkul gibi kavramlara daha çok alışkındır ve DeFi'yi onlar için blok zincirine çok daha iyi bir giriş noktası haline getirir. Geçen yıl boyunca, DeFi projeleri dünya çapında ortaya çıktı ve niş sektöre milyarlarca dolar çekti.

Fidelity Digital Assets kısa süre önce, ankete katılan kurumların % 80'inin dijital varlıklarla ilgilendiğini ve bunların %36'sının varlık sınıfına zaten yatırım yaptığını iddia ettiğini bildirdi. Ayrıca, bir kripto para sigorta şirketi olan Evertas'a göre, ABD ve İngiltere'deki kurumsal yatırımcıların %90'ı yakında kripto varlıklarını artırmayı planlıyor.

1inch Network'ün baş iş geliştirme sorumlusu Nick Ovchinnik, Cointelegraph'a “Kurumsal fon girişinin piyasa üzerinde uzun süreli olumlu bir etkisi olacak” dedi. Saygın kuruluşların varlığının, perakende yatırımcılar için piyasanın istikrarını ve bu yeni varlık sınıfının uzun zamandır beklenen benimsenmesini artırması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu yatırımcılar riskten oldukça kaçınıyorlar ve uzun vadeli bir yatırım ufku var. Dolayısıyla piyasadaki en verimli varlıklar, hakim durumlarından dolayı en fazla fayda sağlayacak olanlardır.”

Kısa süre önce, Aave DeFi protokolü yalnızca kurumsal yatırımcılar için yeni bir platform duyurdu. DeFi'de kilitli milyarlarca kişi olabilir, ancak geleneksel finansal sistemde her gün harcanan trilyonlarca dolara kıyasla mütevazı bir miktar. Yatırımcılara sunulan teknoloji, endüstrinin büyüme potansiyelinin boyutuna göre ölçeklenirken, tüm gözler DeFi ve kurumların bunu nasıl şekillendireceği üzerinde.

Kurumsal Etki

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Ethereum'un DeFi platformlarına kilitlenen toplam değeri (TVL), 60 milyar dolara yakın seyrederek onu ilgi odağı haline getirdi ve finansal hizmetler alanını avantajlarını ele almaya zorladı. DeFi, programlanabilir akıllı sözleşmeler kullanarak ekonomik sürüklenmeyi azaltırken, genel giderleri en aza indirirken ve sistemi daha verimli hale getirirken geleneksel merkezi sistemlerle aynı işlevleri yerine getirebilir.

Getiri çiftçiliği yoluyla merkezi olmayan katılımcıları teşvik eder ve şüpheci kalmak için yeterli neden olsa da, özellikle DeFi ekosisteminde ne kadar denetlenmemiş kodun çalıştığı göz önüne alındığında, katılımcılar bu risk seviyesi için iyi bir şekilde telafi edilir. Dijital varlıkların piyasa değeri arttıkça, bu ilişkili getiri tokenlerinin fiyatı da arttı ve paydaşlara çift haneli getiriler sağladı.

Aralarında teknoloji konusunda daha bilgili olanlar, sözleşmeleri daha hızlı gözden geçirme ve otomasyon yoluyla piyasa anormalliklerini ölçme yeteneklerini geliştirdi. Genel olarak, kurumsal fonlar, ticaret firmaları ve alanın likiditesine önemli ölçüde katkıda bulunan merkezi finans platformları ile küresel olarak DeFi alanına yeni para giriyor.

Bununla birlikte, DeFi ve dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) her zamankinden daha fazla ilerliyor olsa da, işlerin düzenleyici tarafı hala olması gerekenin çok gerisinde. DeFi'de çok fazla risk vardır ve diğer incelenmiş platformlardan küçük ince ayarlarla kod kopyalayan bir platform, yazılım riskine karşı güvenliği garanti etmez. Önümüzdeki yıllarda, düzenleyicilerin önünde büyük bir görev var ve blok zincirinin oluşturduğu tehlikelerin avantajlarını gölgede bırakmamasını sağlamak.

DeFi Finance'ın kurucusu Daniel Santos'un Açıklamaları

Büyük kurumlara özel DeFi ürünleri sunan bir platform olan DeFi  Finance'ın kurucusu Daniel Santos, şunları söyledi: Düzenlenmiş DeFi ürünlerine, hükümetler de dahil olmak üzere geleneksel finansal hizmetler alanındaki ortaklarla işbirliği yapıyor.

Santos ayrıca “Bugünün DeFi endüstrisinden çok daha büyük olacak yepyeni bir finansal hizmetler dünyasına öncülük ediyoruz.” vurgusu yaptı.

Birçok merkezi olmayan finans platformu, Celsius, 0XB1, Three Arrows ve Alameda dahil olmak üzere sermaye havuzlarına hakim kurumsal cüzdanlar bildirdi. Kurumlar kesinlikle DeFi için geliyorlar, ancak  merkezsizlik gelişen bir alan olarak, herkes gelişlerinin sektörü nasıl etkileyeceğinden emin değil.

Bununla birlikte, blockchain bürokrasiye asla boyun eğmedi çünkü ona karşı koymak için tasarlandı. o izinsiz, güvenilmez kapsayıcılık etiği, herkesin kredi ve sigorta piyasalarına katılmasını, likidite ve hatta çiftlik verimi sağlamasını kolaylaştırır. DeFi platformu Onomy'nin CEO'su Michael Bazzi'ye göre, stabilcoinler gibi sentetik varlıklar, forex ve borsaların zincir üstü ticaret çerçevelerine geçişini bile hızlandırabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ