Şubat ayında DeFi uygulamalarında 1 milyar doların üzerinde TVL'ye sahip olan Merkezi Olmayan Finans [DeFi] piyasası 12-13 Mart arasındaki pazar çökmesinden önemli ölçüde etkilendi.

Şubat ayında DeFi uygulamalarında 1 milyar doların üzerinde TVL'ye sahip olan Merkezi Olmayan Finans [DeFi] piyasası 12-13 Mart arasındaki pazar çökmesinden önemli ölçüde etkilendi. Aslında, yazının yazıldığı sırada, bu rakam 673,7 milyon dolara düşmüştü. DeFi’nin önde gelen platformlarından biri olan MakerDAO bile piyasa çöküşünden önemli ölçüde etkilendi. Ethereum’un fiyatı neredeyse % 22 oranında düştüğü için 5 milyon dolarlık DeFi kredi tasfiyesi tetiklendi. O zamandan beri, platformdaki ödenmemiş borç azalıyor.

Arcane araştırmasına göre, DeFi'ye ödenmemiş borç keskin bir şekilde düştü ve 133,6 milyon dolar oldu. Maker’ın Toplam Kilitli Değeri [USD] 13 Mart'ta 310.467 milyon dolara ulaştı, ancak daha sonra iyileşmek için geri döndü. 3 Nisan'da TVL [USD olarak] 356.479 milyon $ 'a ulaştı. Yazım sırasında, platform hala toplam ödenmemiş borcun toplam hacminin % 75.8'ini oluşturan DeFi-alanına hâkim oldu.


Araştırmaya göre, Gemini, Celsius, BlockFi ve Nexo dahil olmak üzere her büyük merkezi kredi platformu, DeFi'nin toplamından daha fazla krediye sahipti. Saklama kredisi platformlarının sayılarını bildirmedeki tutarsızlıkları ve zincirleme doğrulama eksikliğinden dolayı, gerçek ve doğru değeri belirlemek zordur.

Bununla birlikte, 4. çeyrek raporunda Genisis, 545 milyon dolarlık aktif kredilere sahip olduklarını açıklamıştı. BlockFI, B serisi fonlama turunda benzer rakamlar yayınlayarak 650 milyon doların üzerinde mevduat tuttuğunu açıkladı.

 DeFi platformları için borç verme pazarının payını, borsadaki merkezi olmayan borsa paylarıyla karşılaştırdıktan sonra, DeFi kredilerinin şimdiye kadar DeFi'nin en yaygın uygulaması olduğu belirtilebilir. DeFi Pulse'a göre, basın zamanında 2.845 milyon ETH DeFi platformlarında kilitlendi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ