Marhaba DeFi Network, Şeriat yasalarına uygun NFT'ler için sertifikalandırma başlattı.

DeFi Platformu Marhaba, Helal Sertifikalı NFT

 Marhaba DeFi Network, Şeriat yasalarına uygun NFT'ler için sertifikalandırma başlattı. NFT'ler, helale uygun olarak tevazu ve ahlakı kontrol eden bir yönetim kuruluna sunulur. Şeriat uyumu Müslüman pazarlarda önemli bir düzenleyici gerekliliktir, ancak kriptonun meşruiyeti tartışmalıdır.

DeFi Platformu Marhaba, Helal Sertifikalı NFT'lerle 3 Trilyon Dolarlık İslami Ekonomiden Yararlanmak İstiyor

Müslüman odaklı “etik” merkezi olmayan bir finans platformu olan Marhaba DeFi Network (MRHB), Şeriat yasalarıyla uyumlu, değiştirilemez tokenler  ,NFT'ler için “dünyanın ilk” sertifikası olarak adlandırdığı şeyi tanıttı.

Sistem kapsamında, basılmış NFT'ler, sanat eserlerini tevazu ve ahlak açısından inceleyen bir Şeriat yönetim kuruluna sunulur.

MRHB'nin kurucusu ve CEO'su Naquib Mohammed, BeInCrypto'ya yaptığı açıklamada, görüntü, video veya ses biçimindeki NFT'lerin çıplaklık, nefret söylemi, ırkçılık ve özgünlük gibi konulara karşı kontrol edileceğini söyledi.

Tamamlandığında, blok zincirinde bir sertifika verilir ve Web3 projelerinde uzmanlaşmış bir helal danışmanlık firması olan Londra merkezli Shariah Experts Ltd. tarafından basılır. Böyle bir sertifikayı alan “ilk” kuruluşun Singapur'dan bir altın kripto platformu olan Cache Gold olduğunu söyledi.

Muhammed, "NFT tabanlı helal uygunluk sertifikalarının güvenilmez doğası, özellikle helal gıda endüstrisinde sertifika sahteciliğinin yaygın veya doğrulanmasının zor olduğu helal ekonomi sektöründe acil bir ihtiyacı karşılamaktadır" dedi.

"NFT'ler benzersizdir ve değiştirilemez veya değiştirilemez , bu onları değişmez sertifikalar için mükemmel bir teknoloji yapar" diye ekledi. Helal karşılığı olmayan tokenler, MRHB'nin SouqNFT pazar yeri üzerinde barındırılmaktadır.

2,7 Trilyon Dolarlık İslami Finans Sektörü Bitcoin'e Kaşlarını Çattı

Şeriat uyumu, birçok Müslüman pazarda önemli bir müşteri ihtiyacı ve düzenleyici gerekliliktir. Ancak Bitcoin (BTC) gibi kripto varlıklarının meşruiyeti büyük bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Tanınmış İslami liderler bitcoin'i "haram" olarak etiketlediler . Bu, varlığın Kuran tarafından yasaklanan kara para aklama, kumar ve dolandırıcılık gibi yasa dışı faaliyetler için kullanılabileceği temelinde Şeriat kanunlarına göre yasak olduğu anlamına geliyor.

Merkezi otorite eksikliği ve dijital para birimlerinin hükümetleri ve merkez bankalarını ulusal para sistemleri üzerindeki güçlerinden nasıl mahrum bıraktığı konusunda da bazı endişeler var. Kasım ayında, Endonezya'nın önde gelen İslam alimi Asrorun Niam Sholeh, dini bir bildiri veya fetva yayınladı ve takipçilerini “bu bir kumar bahsi gibi” diyerek kripto yatırımlarına karşı uyardı.

Bu arka plana karşı, Naquib Mohammed'in MRHB DeFi Ağı, helal uyumlu karşılıksız jetonlarıyla muhafazakar Müslüman sadıkları cezbetmeyi umarak NFT alanına adım atıyor. Birleşik Krallık Müslüman finans platformu Qardus'a göre ağ, 2,7 trilyon dolardan fazla olduğu düşünülen ve bir milyar kişiye hizmet veren İslami finans sektörüne dokunmayı hedefliyor. Muhammed açıklama yaparak şunları söyledi:

“MRHB, İslami likiditenin kripto piyasasına akması için etkin bir şekilde çalışıyor. İslami likidite akışı olduğunda, NFT'lere olan ilgi de artacaktır. Yeni bir pazar yaratıyoruz.”

Sertifikaların, şirketlerin işlerine şeffaflık ve duyulabilirlik kazandırmasına yardımcı olabileceğini ve "müşterilerine ticari uygulamalarının helal ve Müslümanlar için kabul edilebilir olduğuna dair kesin kanıt göstermelerine" olanak sağlayabileceğini söyledi.

Şeriat Uyumu DeFi Özerkliğini Tehdit Ediyor Mu?

MRHB kendisini merkezi olmayan olarak görse de, Şeriat uyum uygulama yönetim kurulu kapı bekçiliği anlamına gelebilir. Bu, özerklikle büyüyen ve statükoya meydan okuyan DeFi'nin değerlerine aykırıdır. Ancak Muhammed, şunları söyledi:

Listeleme ve operasyonlar gibi belirli hususları belirli bir protokoller dizisi dahilinde kesinlikle kontrol ediyoruz, ancak şeriat ekibi tarafından bir kez denetlendikten sonra, merkezi olmayan yönlerden taviz verilmemektedir.”

Dini mülahazaların yanı sıra, helal uyumlu NFT'lerin temellerinin İslam'ı takip etmeyenler için bile kabul edilebilir olduğunu açıkladı çünkü standart beklentiler genellikle etik web uygulamaları olarak kabul edilenlerle örtüşüyor.

MRHB, "Müslümanlar gibi etik konusunda bilinçli insanlar için özel olarak yapılmış" bir DeFi ürün ve hizmet ekosistemi oluşturduğunu söylüyor. 2021'de ekip, ilk dex teklifinde (IDO) 5.5 milyon dolar topladı. O zamandan beri, Sahal adında bir kripto helal cüzdan başlattı ve Polygon dahil 14 şirketle ortaklık kurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ