Bilgisayar korsanı, Ankr'ın aBNBc akıllı sözleşmesinde altı katrilyon aBNBc tokeni basmasına izin veren bir hatadan yararlandı.

DeFi Protokolü Ankr İstismara Uğruyor, Binance Durumu Düzeltiyor – Ethereum İçin Bir Fiyat Düşüşü Gelecek Mi?


Bilgisayar korsanı, Ankr'ın aBNBc akıllı sözleşmesinde altı katrilyon aBNBc tokeni basmasına izin veren bir hatadan yararlandı.
Hasarı yaklaşık 5 milyon USD olarak değerlendiren Ankr, etkilenen tüm kullanıcıları tazmin edeceğini duyurdu.

Bugünün erken saatlerinde, ilk "hizmet olarak düğüm" platformu olarak da popüler olan DeFi protokolü Ankr, kodundaki bir hata nedeniyle bilgisayar korsanının token aBNBc'yi sınırsız olarak basmasına izin veren büyük bir istismarla karşı karşıya kaldı.

Blockchain analitiği ve güvenlik platformu PeckShield, saldırıyı ilk bildirenlerden biri oldu. Ankr'ın aBNBc akıllı sözleşmesinin arkasındaki kodun, herhangi bir kullanıcının herhangi bir doğrulamaya ihtiyaç duymadan sınırsız miktarda ödüllü staking tokeni basmasına izin verdiğini belirttiler. Sonuç olarak, saldırgan altı katrilyon aBNBc tokeni bastı.


Bilgisayar korsanı, bu devasa miktarlarda aBNBc jetonlarını bastıktan sonra, 20 trilyon tokeni BNB ile değiştirmeyi ve bunları kripto karıştırıcı TornadoCash'e taşımayı başardı. Saldırgan daha sonra bu BNB tokenlerini şaşırtıcı bir şekilde 5 milyon USDC veya 5 milyon $ karşılığında takas etti. PeckShield tarafından verilen bilgilere göre, yağmalanan dijital varlıkların bir kısmı Celer ve deBridgeGate aracılığıyla köprülendi.

Bununla hacker, ApeSwap ve PancakeSwap'in aBNBc likidite havuzlarını tamamen boşalttı. Bununla birlikte dün itibari ile 300 doları bulan aBNBc token fiyatı toz duman oldu.

Binance Saldırının Araştırılmasına Yardımcı Oluyor

Ankr protokolünün hacklendiği haberi yayılır yayılmaz, kripto borsası Binance saldırıyı araştırmak için yardım teklifinde bulundu. Binance şefi Changpeng Zhao, borsaya birkaç saat önce para çekme işlemlerini durdurması konusunda bilgi verdi. Ayrıca hacker tarafından Binance'e taşınan 3 milyon doları da dondurdular. Bugün erken saatlerde tweet'inde CZ şunları yazdı:

Ankr ve Hay'de olası saldırılar. İlk analiz, geliştirici özel anahtarının saldırıya uğradığı ve bilgisayar korsanının akıllı sözleşmeyi daha kötü niyetli bir sözleşmeyle güncellediği. Binance birkaç saat önce para çekme işlemlerini durdurdu. Ayrıca bilgisayar korsanlarının CEX'imize aktardığı yaklaşık 3 milyon doları dondurdu.

Kısa bir süre önce BNB Chain, Ankr aracılığıyla bir sıvı staking özelliği tanıttı. Bu, kullanıcıların BNB tokenlerini likit staking sözleşmesine atayarak faiz kazanmalarına ve karşılığında aBNBc almalarına izin verdi.

Kripto borsası, tüm Binance kullanıcılarının bu kaostan etkilenmemesini de sağladı. Borsa, "Bu #Binance'a yönelik bir saldırı değil ve fonlarınız borsamızda SAFU" dedi.

Ankr, 5 Milyon Dolarlık BNB Alacak

Ankr, fiili kaybı değerlendirdikten sonra hasar kontrolünü yapmak için harekete geçti. Protokol ayrıca etkilenen tüm kullanıcıları tazmin etmeye karar verdi. O dedi:

Ankr, 5 milyon değerinde BNB satın alacak ve bunu, likidite havuzunun boşaltılması nedeniyle istismardan etkilenen likidite sağlayıcılarının tamamını tazmin etmek için kullanacak. İstismardan önce bir anlık görüntü alıp ankrBNB'yi tüm geçerli aBNBc sahiplerine yeniden yayınlayacağız. aBNBc ve aBNBb artık kullanılamazken, ankrBNB tokeni kullanılabilir olmaya devam edecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ