Sevin ya da nefret edin, merkezi olmayan finans, son zamanlarda kripto para birimini fırtına ile alıyor.

DeFi Saldırılarına “Gücün Merkezileşmesi” Neden Olabilir

Sevin ya da nefret edin, merkezi olmayan finans, son zamanlarda kripto para birimini fırtına ile alıyor. Blockchain'de akıllı sözleşmeler kullanan DeFi uygulamaları, güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan borç verme, borçlanma ve çok sayıda diğer finansal hizmetlere olanak tanıyor.

Bu işlemlerin geçerli olmasını sağlamak için yalnızca kod kullanılarak, merkezi olmayan finansman son zamanlarda akıllı sözleşmeler ve DLT için en büyük kullanım durumlarından biri olarak lanse ediliyor. Ve Ethereum eylemin çoğuna girerken, Bitcoin çok geride olmayabilir.

Akıllı sözleşme platformu RSK geçtiğimiz günlerde Bitcoin sabitlenmiş yan zincir ile Ethereum arasında birlikte çalışabilirlik protokolü olan ve gelecekte DeFi’nin yönüyle ilgili ciddi etkileri olabilecek bir gelişme olan Token Bridge'i duyurdu. Akıllı sözleşme denetim firmasının CEO'su ve Kurucu Ortağı Richard Ma'a göre Quantstamp, “Bugün Bitcoin'e çok daha fazla vurgu var” diyor.

POV Crypto'nun son dönemlerinde Ma, DeFi'ye yönelik potansiyel saldırı vektörleri ve izinsiz finansın önemi hakkında konuştu.

Son zamanlarda bZx flash kredi fiyasko, bu sistemlerin arbitraj için ne kadar ilkel olduğunu ve karmaşık işlemleri yürütürken ne kadar ilkel olduğunu gösterdikten sonra, geleneksel finansal sistem altında asla mümkün olmayacak sistemler hala var.

Her ne kadar flaş krediler, bZx “saldırısının” kaynak sorunu olarak yazılsa da, yönetişime yönelik diğer teorik saldırıların yanı sıra Ma, bu saldırıların çoğunun flaş krediler kullanmadan gerçekten mümkün olduğunu açıkladı.

“Fark şu ki, oyun alanı milyonlarca dolarlık varlığı olan ve hiçbir şeyi olmayan insanlar arasında dengeleniyor.”

Ma, mikserlerin düşük likiditesi ve çoğu borsadaki sıkı KYC uygulamasından dolayı bu tür bir arbitraj fırsatından yararlanmak için kendi parasını kullanmanın zor olacağını vurguladı.

“Şimdi çok daha mantıklı çünkü projeye saldırmak için başkalarının parasını kullanıyorsunuz ve sonunda paralarını iade ediyorsunuz. Yani bu tamamen size bağlı değil, ”diyerek, kişinin anonimleştirilmesi gereken tek kısmın etkinlikten elde edilen kazanç olduğunu da sözlerine ekledi.

Ma ayrıca, projeler ve kullanıcılar tarafından göz ardı edilen büyük saldırı vektörlerinden birinin hizmet reddi (DoS) saldırıları olduğunu ve gelecekte izinsiz finansal hizmetler alanını kırabilecek yeni bir saldırı varyasyonu olduğunu söyledi. Ona göre, bu saldırılara “temel olarak gücün merkezileşmesi neden oluyor”.

DeFi uygulamaları genel olarak benimsenmeye başlamadan önce ele alınması gereken birçok değişken olmasına rağmen, bunların doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söylemek doğrudur. Geleneksel bankacılık sisteminden kordon altına alınan sayısız insanla, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişiye finansal hizmetlere erişim sağlamak için merkezi olmayan finansman yoluna devam ediyor.

 DeFi'de kilitli olan 1 milyar dolar büyümeye devam ederken ve merkezi olmayan finansman için daha fazla proje gelişmeye başladığında, bu kripto para birimi endüstrisinin bir sonraki sınırı olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ